Zníženie platby za poistencov štátu o viac ako 230 mil. eur je posledným klincom do rakvy, tvrdí asociácia nemocníc

Zdroj: www.tyzden.sk

12.10.2021 Monitoring médií
Zníženie platby za poistencov štátu o viac ako 230 mil. eur je posledným klincom do rakvy, tvrdí asociácia nemocníc

Asociácia nemocníc Slovenska sa obáva, že toto rozhodnutie bude mať priamy dopad na chod nemocníc a ohrozí poskytovanú starostlivosť pre pacientov.

Rozhodnutie Ministerstva financií SR znížiť platbu za poistencov štátu v tomto roku o viac ako 230 miliónov eur je posledným klincom do rakvy zdravotníctva. Ako uviedla Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), dlhodobo podfinancovaný sektor prichádza o ďalšie zdroje. „Obávame sa, že toto rozhodnutie bude mať priamy dopad na chod nemocníc a ohrozí poskytovanú starostlivosť pre pacientov,“ zdôraznila asociácia.

Návrh zobrať zdravotníctvu stovky milióny eur je podľa nemocníc nepochopiteľný o to viac, že prišiel v roku, keď nemocnice a zdravotníci čelili najväčšej kríze v novodobej histórii Slovenska. „V čase nastupujúcej tretej vlny môže znamenať, že zdravotníctvo bude čeliť krízovej situácii, napríklad nemocnice nebudú schopné vyplácať mzdy lekárom a sestrám,“ myslí si asociácia.

ANS sa obáva, že ak toto rozhodnutie nebude prehodnotené, slovenské zdravotníctvo sa prepadne do ešte hlbšej krízy. „Vyzývame preto vládu SR a Ministerstvo financií SR, aby sa konečne postavilo za zdravotníctvo, nemocnice a zdravotný personál a nepodkopávalo im nohy v čase, keď potrebujú podporu,“ uzavrela asociácia.

Opozičná strana Hlas-SD vyzvala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, aby sa vzdal svojej pozície v prípade, že sa nepostaví voči snahe ministra financií Igora Matoviča o ušetrenie finančných prostriedkov na platbách zdravotným poisťovniam. Matovič podľa predsedu strany Hlas Petra Pellegriniho zaslal Ministerstvu zdravotníctva SR otvorený list s návrhom takéhoto rozpočtového opatrenia. Malo by ísť o 235 miliónov eur. Lengvarský požiadavke Matoviča podľa Pellegriniho vyhovel a informoval poisťovne, že za posledný kvartál roka 2021 dostanú o 65 percent peňazí menej, ako mali dostať.

ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 78 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú približne 27 300 zamestnancov.