Zamestnávatelia potrebujú istoty a žiadajú celoeurópske riešenie. Jeho zástancom je aj Hirman

Zdroj: www.ta3.com

17.01.2023 Monitoring médií
Zamestnávatelia potrebujú istoty a žiadajú celoeurópske riešenie. Jeho zástancom je aj Hirman


Podnikateľom začali chodiť vysoké zálohové faktúry za energie. Igor Matovič aj Richard Sulík vyčítajú ministrovi hospodárstva nezvládnutie situácie. O možných riešeniach energokrízy diskutovali v Téme dňa práve Karel Hirman, prvý viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský a člen prezídia Republikovej únie zamestnávateľov Michal Pinter.
 

Igor Matovič ani Richard Sulík nešetrili kritikou na ministra hospodárstva. Hirman v reakcii na Sulíka povedal, že jeho predchodca veciam nerozumie. Dodal, že na jeseň žiadali predstaviteľov zamestnávateľských zväzov o pomoc pri príprave schém pomoci, no žiadnych návrhov sa nedočkali.

Rastislav Machunka tvrdí, že Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR žiadala o riešenie v podobe kompenzácie tarify prevádzky systému, ktorú by nebolo nutné notifikovať v Bruseli. Zdôraznil, že zamestnávatelia potrebujú istoty a "nestačí len politická deklarácia".

Michal Pinter z prezídia Republikovej únie zamestnávateľov vyzdvihol pomoc, ktorá bola poskytnutá v minulom roku. "Pán minister urobil, čo mohol," povedal. Tvrdí, že za Hirmanom prišli s návrhom na kompenzáciu za poplatky za dodávky elektriny. Podľa ministra je problém v peniazoch. Navrhovaná pomoc by stála v prvom štvrťroku zhruba 450 miliónov eur.

Bude dostatok chleba?

Predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský varoval, že bez pomoci zo strany štátu sa môže stať, že by v obchodoch mohli chýbať chlieb a pečivo. Platí to aj po pondelkovom avizovaní pomoci. "Zatiaľ sme boli len svedkami mediálnych vyhlásení vlády. Konkrétne opatrenia na stole nemáme. Je tak predčasné sa k tomu vyjadrovať," skonštatoval.

Pekári sú podľa neho sklamaní, že na problém upozorňovali už minulý rok vo februári, a napriek tomu sa rieši za pochodu. "Mám pocit, že vláda koná neprofesionálne. Nie je to len zodpovednosť ministra hospodárstva." Malé a stredne veľké pekárne už majú problém s likviditou. Chodia im faktúry, ktoré presahujú ich mesačný obrat. "Má to katastrofálny vplyv na celý sektor," zhodnotil.

Machunka uviedol, že premiér Eduard Heger uviazol pri riadení tejto krízy v chaose. Tvrdí, že na vysoké zálohové platby upozorňovali zamestnávatelia vopred. Očakáva preto, že sa premiér za svoje vyhlásenia ospravedlní. Ocenil však, že vláda koná a problém rieši.

V pondelok bolo predstavené opatrenie, ktoré rieši situáciu malých podnikateľov, ktorí sú regulovaní. Hirman nesúhlasí s tým, že ide len o mediálne vyhlásenia. Nariadenie vlády sa totiž okamžite stáva záväzným. Lapšanský oponoval, že väčšina pekárov patrí do skupiny, ktorí regulovaní nie sú, a problém tak podľa neho vyriešený nie je.

Neudržateľné riešenia

"Musíme si uvedomiť, že žiadna z týchto pomocí nie je do budúcna udržateľná," zdôraznil Machunka. Treba podľa neho dospieť k celoeurópskemu riešeniu. To, že sa nenašlo, považuje za tragédiu.

Hirman pripomenul, že po nástupe do funkcie podpísal list 15 ministrov, ktorí žiadali toto celoeurópske riešenie. "Bili sme sa za to najmä proti Nemcom," povedal. Dosiahli podľa neho aspoň zníženie cien plynu. Dúfa, že ceny zase raketovo nevyletia nahor. Lapšanský si myslí, že záujmy krajín v Európe sú rôznorodé a treba tak začať uvažovať aj nad regionálnym riešením.

Pinter tvrdí, že energetickú krízu nespôsobila len vojna na Ukrajine, ale aj začala už skôr "niektorými nie domyslenými rozhodnutiami niektorých členských krajín". Uviedol, že Republiková únia zamestnávateľov podporovala spomínaných 15 štátov a riešenie na celoeurópskej úrovni.

Cesta do pekla

Minister hospodárstva má v rukách aj nástroj, ktorý by mu umožnil skonfiškovať elektrinu vyrobenú na Slovensku. Hirman to považuje za "cestu do pekla". Nevníma to ako postup demokratickej krajiny. "Už sme to tu v minulosti mali a nedopadlo to dobre," povedal.

Nesúhlasí s tým ani Machunka. Tvrdí, že by to spôsobilo rozpad jednotného trhu. Súhlasí, že treba mať k dispozícií núdzové riešenie. Zhodol sa však s Hirmanom, že by sa k nemu malo pristúpiť až v stave absolútnej núdze.