Zamestnávatelia o zatvorení obchodov cez sviatky

11.01.2017 Monitoring médií
Zamestnávatelia o zatvorení obchodov cez sviatky

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR navrhuje vykompenzovať plánované zatvorenie obchodov počas štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja znížením počtu sviatkov o jeden až dva dni. "Je totiž všeobecne známe, že v porovnaní s ostatnými krajinami máme nadbytok počtu sviatkov," uviedla hovorkyňa asociácie Miriam Špániková.

Je to podľa jej slov druh benefitu, ktorý zamestnanci nepochybne vítajú, ale jeho dopady sa negatívne odrážajú v hospodárskych ukazovateľoch.
"Keďže Slovensko má najvyšší počet voľných dní v EÚ, navrhujeme ich počet znížiť tak, aby sme boli konkurencieschopnejší aj v tejto oblasti," doplnila. Priemerný počet štátnych sviatkov spomedzi členských krajín EÚ je 12 dní, Slovensko ich má 15. Optimálny počet sviatkov by preto mohol byť podľa asociácie približne na úrovni európskeho priemeru.

"Rušenie sviatkov je témou každej vlády, avšak keďže ide o nepopulárnu a citlivú tému, nenašla sa politická vôľa či odvaha na ich zrušenie. Veríme, že teraz je ten správny moment na diskusiu aj o tejto možnosti," doplnila hovorkyňa.

AZZZ SR sa zúčastnila na pondelkovom (9. 1.) rokovaní tripartity, kde predstavitelia vlády, odborov a zamestnávateľov odsúhlasili návrh na zatvorenie obchodov počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja, teda celkovo 15,5 dňa do roka, v súčasnosti sú obchody zatvorené 3,5 dňa do roka.
So zámerom prišli koaliční poslanci Ján Podmanický a Marián Kéry (obaja Smer-SD). Zmeny by sa nemali dotknúť živnostníkov, čerpacích staníc či hotelov. Novela by mala byť predložená na februárovú schôdzu parlamentu a jej platnosť sa navrhuje od 1. mája tohto roka. Ak sviatok pripadne na nedeľu, tak sa bude aj na tento deň vzťahovať obmedzenie.

Podľa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR je účelom zatvorenia obchodov počas sviatkov najmä zosúladenie pracovného a rodinného života zamestnancov v obchode. "Aby počas sviatkov mohli tráviť viac času so svojou rodinou a blízkymi," uviedla v dnešnom stanovisku KOZ SR. Voľný čas zamestnanca by nemal byť podľa odborov závislý iba na potrebách trhu, ale je potrebné brať ohľad aj na zdravie a psychickú pohodu zamestnancov a ich potreby.

"S týmto sa stotožňujú aj samotní zamestnanci obchodu, ktorí túto navrhovanú novelu vnímajú ako priblíženie sa k idei vyváženého súkromného života," dodala KOZ SR. Zamestnanci by tiež podľa odborov mali zarobiť toľko, aby pokryli svoje základné potreby a neboli nútení riešiť svoj rodinný rozpočet príplatkami za prácu vo sviatok.