Zamestnávatelia, ktorí boli zapojení do duálneho vzdelávania, získajú milióny eur z ministerstva

Zamestnávatelia, ktorí boli zapojení do duálneho vzdelávania, získajú milióny eur z ministerstva
Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu, peniaze budú zamestnávateľom vyplatené prostredníctvom Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.
✅ Počet žiakov v duálnom vzdelávaní rastie
Do systému duálneho vzdelávania bolo v tomto školskom roku zapojených 4 491 žiakov prvých a druhých ročníkov a takmer 200 stredných odborných škôl (SOŠ).
Za končiaci sa školský rok 2019/2020 dostane v týchto dňoch 627 zamestnávateľov príspevok 3 660 400 eur, ktorým sa štát podieľa na ich nákladoch súvisiacich s duálnym vzdelávaním. V predchádzajúcom školskom roku dostalo 248 zamestnávateľov spolu 1 139 983 eur.
Podľa ministerstva to svedčí o neustále rastúcom záujme žiakov, stredných odborných škôl, aj zamestnávateľov o systém duálneho vzdelávania.
Počas predchádzajúcich troch mesiacov sa podľa rezortu školstva vinou koronakrízy vzdelávací proces zmenil na online vyučovanie a žiaci nemohli absolvovať praktickú výučbu. Mnohí zamestnávatelia tak museli zatvoriť prevádzky alebo utlmiť výrobu.
✅ Ponúkajú tisíce miest
„Spolupráca medzi firmami a strednými školami sa znova naštartovala. Mnohé firmy momentálne rozbehli pohovory so žiakmi, ktorí majú záujem zapojiť sa do systému duálneho vzdelávania,“ vyzdvihol projektový manažér Štátneho inštitútu odborného vzdelávania pre duálne vzdelávanie Milan Kuzma.
Zamestnávatelia pripravujú na najbližšie týždne, ale aj počas prázdnin, pre žiakov rôzne prezentačné akcie. Budúci prváci na SOŠ, ktorí majú záujem o štúdium v duálnom vzdelávaní, môžu podpísať učebné zmluvy s budúcim zamestnávateľom nielen do začiatku školského roku, ale aj počas prvého školského polroku.
Podľa informácií Štátneho inštitútu odborného vzdelávania ponúkajú zamestnávatelia k dnešnému dňu 4 500 miest, určených pre prvákov SOŠ, ktorí sa môžu zapojiť do systému duálneho vzdelávania v budúcom školskom roku.