Zamestnávatelia diskututovali s politikmi

Zamestnávatelia diskututovali s politikmi

Politici o reforme školstva: Tieto zmeny sa školám páčiť nebudú

BRATISLAVA – Otázky trhu práce trápia nielen zamestnávateľov, ktorí si nevedia nájsť kvalifikované pracovné sily. V rámci diskusie Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) sa k budúcnosti vzdelávania a zamestnanosti vyjadrili aj zástupcovia kandidujúcich strán.

Problém zamestnávateľov s hľadaním pracovnej sily sa v závere svojej vlády pokúsil riešiť Smer-SD tzv. duálnym vzdelávaním. Oživením modelu z minulého storočia sa má zlepšiť situácia na trhu práce.

Jeho oživenie plánuje strana pomocou toho, čo už začali. Ako informoval jej zástupca Branislav Ondruš, systém duálneho vzdelávania by v rokoch 2016/2017 mal zapojiť takmer 400 podnikov a viac ako 2800 žiakov.

Automobilky s Rumunmi a zelené lúky

Podľa Andreja Danka (SNS) však na trhu práce budú ešte ďalšie problémy. Už len v súvislosti s príchodom automobilky Jaguar-Land Rover vidí šéf národniarov nezrovnalosti v oblasti umiestnenia, neprehľadných investičných stimulov či nedostatku pracovnej sily a jej vzdelania.

Hrozí tak, že do automobilky bude treba priviesť pracovníkov z cudziny. „Už teraz pracujú v automobilkách Rumuni cez personálne agentúry,“ povedal Danko.

Ako uviedol, Slovensko potrebuje v tejto oblasti reformy, aby sa docielilo oživenie pracovného trhu. „Nemôžeme byť donekonečna údržbári štátu, potrebujeme systémové reformy školstva,“ uviedol predseda SNS.

Študent sa nezamestná? Najtvrdší trest pre školu!

Zároveň kritizoval školy, ktoré si získali povesť tovární na tituly. „Mám strach vôbec pozvať na pohovor niekoho z týchto regionálnych škôl, ktoré vznikli na zelenej lúke,“ dodal.

Podľa podpredsedu Most-Híd Ivana Švejnu treba byť na školy prísnejší. „Škola, ktorá vyprodukuje človeka, ktorý sa nezamestnaná, má skrachovať,“ povedal Švejna.

Peniaze na školstvo sú, ale...

Školstvo by vzpružila rázna finančná injekcia. „Bez výraznej investície do školstva sa nepohneme. Nastal čas na takúto investíciu. Keď sa pozrieme na stav ekonomiky, nastala aj príležitosť,“ vysvetlil podpredseda strany #Sieť Miroslav Beblavý.

vysokým školám s praktickým zameraním. Má ísť o podobný model, ako je v Nemecku fachhochschule alebo v USA college. V našich podmienkach to predstavuje ekvivalent bakalárskeho vzdelania s praktickými zručnosťami.

Dole s daňami!

K ľahšiemu zamestnávaniu by okrem vzdelávania malo pomôcť zníženie daní. #Sieť aj SaS plánujú znížiť daňové zaťaženie, čo by malo následne pomôcť zamestnanosti. Zrušiť navrhuje aj daňové licencie.

„Navrhujeme, aby sa znížili odvody na hlavu o 500 eur pre zamestnávateľov a živnostníkov,“ uviedol Beblavý.

Nižšie dane ponúka aj SaS. „Štát by mal vyberať čo najmenej z toho, čo ľudia vyprodukujú,“ hovorí Jana Kiššová.

Vytvorením 15 percentnej rovnej dane by malo zlacnieť zamestnávanie a dať tak prácu väčšiemu množstvu ľudí. Ešte zlepšiť systém zamestnávania by sa dosiahlo liberalizovaním zákonníka práce. Podpredsedníčka SaS kritzuje aj to, že ak chce zamestnávateľ prijať nového zamestnanca, musí vyplniť 84 papierov.

Zamestnávatelia bijú na poplach

Byrokratizácia a vysoké zaťaženie odvodmi robia vrásky aj zamestnávateľom. Hoci sa Slovenskej ekonomike darí, v tomto vláda zaháľala, potvrdil prezident AZZZ Tomáš Malatinský.

"Podnikateľské prostredie nezaznamenalo až také zlepšenie," zhodnotil.

Zamestnávatelia si žiadajú lepšiu vymáhateľnosť práva, zníženie zaťaženia daňami a administratívou - čomu sa vláda podľa AZZZ takmer vôbec nevenovala.

Problémy živnostníkov, malých a stredných podnikateľov vníma asociácia naliehavo - ide totiž o kostru slovenskej ekonomiky a trhu práce.