Zamestnávatelia: Brexit nemusí mať taký negatívny dosah, ako sa zdá

Zdroj: www.teraz.sk

26.06.2016 Monitoring médií
Zamestnávatelia: Brexit nemusí mať taký negatívny dosah, ako sa zdá

Odchod Veľkej Británie z Európskej únie nemusí mať také negatívne dôsledky, ako sa momentálne zdá. Myslí si to viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka.

Ako upozornil v reakcii na výsledok britského referenda, brexit je čerstvá informácia a kľúčové budú nadchádzajúce rokovania. Preto je podľa neho v tejto chvíli predčasné hovoriť o jeho vplyve na Slovákov pracujúcich v Británii.

"Uvidíme, ako bude prebiehať aplikácia vyrokovaných pravidiel a správanie sa spotrebiteľov v praxi. Momentálne je však náš export orientovaný na nemecké trhy, čo môže spustiť nepriaznivú lavínu pre podnikateľov. Brexit môže predovšetkým ovplyvniť akciové trhy," uviedol pre TASR Machunka.

Verí však, že po ustálení situácie nebude mať brexit v strednodobom horizonte taký negatívny dosah, ako sa momentálne zdá.

"Ak budú mať zástancovia brexitu silnú protiprisťahovaleckú kampaň, tak ako to bolo doposiaľ, je už len otázkou politickej vôle, či sprísnia podmienky pre prisťahovalcov. Predpokladáme, že áno," povedal Machunka.

Britskí voliči vo štvrtkovom (23.6.) referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Za tzv. brexit hlasovalo 51,9 % zúčastnených voličov, kým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 %. Účasť dosiahla 72,2 %.

Ilustračná snímka
KOZ: Zamestnanci nesmú zaplatiť za rozhodnutie Veľkej Británie odísť z Európskej únie

Zamestnanci nesmú zaplatiť za rozhodnutie Veľkej Británie odísť z Európskej únie. Uviedol to prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Jozef Kollár v reakcii na štvrtkové (23.6.) referendum, v ktorom si Briti zvolili vystúpenie z únie.

"Výsledok britského referenda bude mať určite vplyv na podmienky zamestnávania prisťahovalcov. Noví záujemcovia o prácu vo Veľkej Británii si budú musieť vybavovať všetky náležitosti s tým spojené vrátane zdravotného poistenia," povedal Kollár pre TASR.

Slovenské odbory sa stotožňujú s názorom britských odborárov a Európskej odborovej konfederácie, že v tomto okamihu je prioritou ochrana pracovných miest a životnej úrovne zamestnancov. "Zamestnanci nesmú zaplatiť za toto rozhodnutie odísť z EÚ. Dezilúzia z úsporných opatrení a škrtov vo verejných výdavkoch, rastúcej nezamestnanosti a neschopnosti EÚ uspokojovať potreby ľudí sa obracia proti nej samotnej," zdôraznil Kollár.

Európska únia musí podľa neho začať znova konať v prospech zamestnancov, vytvoriť podmienky na spravodlivejšiu a rovnejšiu spoločnosť, investovať do kvalitných pracovných miest, dobrých verejných služieb a do reálnych možností pre život a zamestnanosť mladých ľudí.

Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli o vystúpení svojej krajiny z Európskej únie. Za tzv. brexit hlasovalo 51,9 % zúčastnených voličov, kým za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ sa ich vyslovilo 48,1 %. Účasť dosiahla 72,2 %.