Zdroj: spravy.rtvs.sk

Minimálna mzda sa bude zvyšovať. Predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár to uviedol v nedeľu (26.6.) v diskusnej relácii televízie Markíza. Jeho stranícky kolega a minister práce Milan Krajniak však nechcel povedať, či pôjde o vyššiu sumu ako 691 eur – čo by bolo zvýšenie podľa zákonom daného automatu na výpočet minimálnej mzdy.
Zamestnávatelia a odborári sú proti akýmkoľvek vyhláseniam politikov dovtedy, kým sa sami nedohodnú.
V kontexte zdražovania sa politici predbiehajú v tom, koľko dajú ľuďom naviac. Kollár podľa odborníkov predbieha čas, hoci sa odvoláva aj na ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), ktorý má neskôr oznámiť sumu.
Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Štefánia Kačalková.
Nevhodná chvíľa na vyjadrenie
Konfederácia odborových zväzov je tiež z vyjadrenia prekvapená. Prezidentka Monika Uhlerová zdôrazňuje, že práve teraz je čas na rokovania sociálnych partnerov, a politici by sa nemali k výške minimálnej mzdy vyjadrovať.
„Pretože to opäť smeruje k politizácii témy minimálnej mzdy, ktorej sme sa chceli vyhnúť. Možnosť vyhnutia bola práve prostredníctvom nastavenia automatu, že keď sa sociálni partneri nedohodnú, tak nastupuje automat,“ uviedla.
Súvisiaci článok EÚ sa zhodla na pravidlách minimálnej mzdy, nebude povinná pre všetky štáty
Podľa automatu by bola v roku 2023 minimálna mzda 691 eur. Je to 57 percent z priemernej mzdy v národnom hospodárstve za uplynulé dva roky.
„Nerozumiem, prečo sa k tomu predseda parlamentu v tejto chvíli vyjadril, považujem to za predčasné. Samozrejme, tie rokovania stále prebiehajú. My sme nejaké návrhy dali, takže uvidíme, či sa dohodneme alebo nie,“ vyjadril sa viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka..
Čas na dohodu majú do 15. júla. A vie to aj šéf Hospodárskej a sociálnej rady, Kollárov stranícky kolega Krajniak: „Do 15. júla je čas na dohodu, a potom sa na základe nej vyjadrím,“ avizoval.
Dovtedy zostávajú ešte takmer tri týždne. Ekonóm Slovenskej akadémie vied Viliam Páleník konštatuje, že požiadavka odborárov zvyšovať minimálnu mzdu o infláciu je oprávnená. Na druhej strane sa podľa neho zamestnávatelia budú brániť.
„Nedarí sa im úmerne k inflácii zvyšovať svoje tržby, odbyt a tak ďalej. Tento rok bude rokovanie o minimálnej mzde mimoriadne ťažké, ale takéto politické vyhlásenie nebolo v tejto chvíli vhodné,“ vysvetlil Páleník.