Zamestnanci si budú môcť vybrať príspevok na stravu alebo elektronickú gastrokartu

Zdroj: e.dennikn.sk

24.11.2022 Monitoring médií
Zamestnanci si budú môcť vybrať príspevok na stravu alebo elektronickú gastrokartu

Dnes môže firma zabezpečiť zamestnancom stravovanie vo vlastnej jedálni, môže im dať papierové gastrolístky alebo gastrokartu. Štvrtou možnosťou je príspevok na stravu.
Od januára papierové stravenky končia a zavádza sa povinná elektronizácia stravných lístkov.

Papierové gastrolístky od januára vystriedajú elektronické gastrokarty. Zmenu priniesla novela Zákonníka práce.

Zákonník však počíta s jednou výnimkou z povinnej elektronizácie stravných lístkov. Týka sa prípadov, keď zamestnanec nemá možnosť využiť gastrokartu v okolí svojho pracoviska.

Gastrokartu nebude musieť zamestnávateľ zaviesť v prípade, keď „použitie stravovacej poukážky v elektronickej forme zamestnancom počas pracovnej zmeny na pracovisku alebo v jeho blízkosti nie je možné.“ V zákone však chýba spresnenie, čo sa myslí pod termínom „blízkosť“.

Ako bude toto ustanovenie zákona uplatňované, ukáže podľa Asociácie moderných benefitov až prax a potreby konkrétnych zamestnávateľov a zamestnancov.


Asociácia moderných benefitov tvrdí, že poplatky za gastrokarty sú nižšie ako pri papierových poukážkach.


V elektronizácii vidí zmysel aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR, ktorej členom je Asociácia moderných benefitov. „Odbúra to administratívu na strane zamestnávateľov, ale aj reštaurácií a obchodov a zároveň zachová zmysel a účel príspevku,“ tvrdí hovorkyňa asociácie Miriam Filová.
Podľa asociácie zamestnávateľských zväzov nový systém môže pomôcť aj pri výbere DPH, keďže práve v gastrosektore je časté obchádzanie povinnosti registrovať platby v e-Kase.