Vstupenka do sveta práva je tento rok zadarmo, využiť ju môže každý

Zdroj: www.trend.sk

09.05.2022 Monitoring médií
Vstupenka do sveta práva je tento rok zadarmo, využiť ju môže každý

Právnické fórum 2022 sprostredkovalo odpovede na otázky z oblasti pracovných vzťahov, kyberbezpečnosti a súdnej reformy.

Mnohé právnické témy sa netýkajú len odborníkov, ale aj širokej verejnosti, ktorá sa vďaka podujatiu Právnické fórum 2022 mala možnosť zúčastniť na diskusiách z pohodlia domova. Podujatie, ktoré každoročne pripravuje vydavateľstvo EPRAVO Group, s. r. o., v spolupráci s týždenníkom TREND, bolo totiž vysielané online.

Diváci sa však prostredníctvom aplikácie mohli zapájať do diskusie a pýtať sa otázky týkajúce sa reformy súdnictva, kyberbezpečnosti a zmien na pracovnom trhu, pričom tí, ktorí diskusiu nestihli, sa môžu tešiť na online záznam.

Práce je veľa, zamestnancov málo

Podujatie otvorila téma utečencov na pracovnom trhu, keďže situácia na Ukrajine ovplyvnila aj život slovenských zamestnancov, ktorí môžu mať oprávnené obavy o svoje pracovné miesta. Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) však upozornil, že zamestnávatelia zahraničných pracovníkov potrebujú.

„ Pred koronakrízou sme ich tu mali podstatne viac, pričom mnohí domáci obyvatelia, ale aj politici to vnímali ako problém. Pritom to tak nebolo, práve naopak potrebovali by sme ich ešte viac,“ komentoval R. Machunka vývoj pred rokom 2020. Pracovníkov vtedy zháňal napríklad automobilový priemysel, ktorý zamestnával ľudí nie len z Ukrajiny, ale aj Srbska či Bieloruska, a to aj napriek jeho väčšej náročnosti.

Zamestnávatelia sa totiž museli vyrovnať nie len s jazykovou bariérou, ale aj s legislatívnymi prekážkami. Preto firmy lex Ukrajina nie len privítali, ale na začiatku konfliktu aj požadovali. Okrem zjednodušenia totiž funguje ako prevencia pred negatívnymi náladami voči utečencom, ktorí by mohli byť osočovaní zo zneužívania pomoci. „ Vďaka tomu sa to o sto osemdesiat stupňov otočí, pretože títo ľudia nebudú na obtiaž, oni budú prínosom, oni budú platiť dane, poistné a všetko to, čo ktorýkoľvek iný slovenskí zamestnanec,“ doplnil viceprezident AZZZ.