Vráti sa opäť rovná daň? Vláda nad ňou reálne uvažuje

Vráti sa opäť rovná daň? Vláda nad ňou reálne uvažuje

Vráti sa opäť rovná daň? Vláda o tom reálne uvažuje, napísala si to aj do Programového vyhlásenia vlády. Podnikatelia, ale aj zamestnávatelia by ju s radosťou privítali, odborári sú proti.

„V daňovo-odvodovej oblasti budeme klásť dôraz na opatrenia s potenciálom zvýšiť ekonomický rast Slovenska. V priamych daniach zvážime návrat k osvedčenému jednoduchému systému rovnej dane, odstraňujúcej deformácie a zlepšujúce motiváciu priznávať príjmy," píše sa vo vládnom programe na najbližšie štyri roky.

To, v akej výške by malo byť, resp. kedy by ju chcela vláda zaviesť, nám ministerstvo financií nepovedalo. Podľa našich informácií už prebiehajú prvé rokovania, všetko však tlmí situácia okolo koronavírusu.

„Ministerstvo financií SR v súčasnosti analyzuje možnosti návratu rovnej dane. Cieľom ministerstva je zaviesť jednoduchý a efektívny daňový systém," odpísalo nám len stroho tlačové oddelenie rezortu.

Rovná daň by vraj pomohla ekonomike dostať sa z krízy

Podnikatelia vnímajú možný návrat k rovnej dani veľmi pozitívne. Podľa nich by pomohla našej ekonomike rýchlejšie sa dostať aj z koronakrízy.

„Rovná daň a s ňou súvisiaca zásadná a hĺbková reforma daňového systému by celej spoločnosti, nielen podnikateľom, určite prospela a je to jedno z opatrení, ktoré môže pomôcť konkurencii Slovenska, a tak aj v naštartovaní ekonomiky a v lepšom zvládnutí následkov pandémie," uviedol výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Serina.

S rovnou daňou by sa stotožnili aj zamestnávatelia. Prekáža im totiž súčasný daňovo-odvodový systém, ktorý je podľa nich zbytočne komplikovaný, nespravodlivý a má jedny z najvyšších sadzieb.

„Rovná daň môže pôsobiť motivačne, ako aj vytvoriť predpoklady na hospodársky rast. Určite by zjednodušila súčasný veľmi zložitý daňový systém, kde existuje mnoho výnimiek. V neposlednom rade by zabránila rôznym špekuláciám pri tzv. optimalizácii dane, čo by v konečnom dôsledku malo aj vplyv na zníženie výdavkov verejnej správy potrebným práve na kontrolu toho systému," ozrejmila hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filová.

Nie rovná, ale progresívna daň

Na opačnom brehu sa ocitli odborári, ktorí o takejto dani nechcú ani počuť. Skôr presadzujú progresívne zdanenie, teda čím je človek bohatší, tým by mal platiť vyššie dane.

„Je potrebné zaviesť dane z luxusu, zvýšiť zdaňovanie kapitálu, majetku, ale aj zdaňovanie technologického pokroku (daň z robotov, ktoré nahradia prácu ľudí), pokračovať v ďalšom zdaňovaní bánk a regulovaných odvetví, resp. zaviesť dane z prirodzených monopolov, zdaňovať digitálny priestor a zaviesť ekologické dane," píše sa v dokumente Konfederácie odborových zväzov k zverejnenému Programového vyhláseniu vlády.

Najpodstatnejšia otázka pri zavedení rovnej dane je jej výška. Ako sme vyššie spomínali, ministerstvo ešte o sadzbe nerozhodlo, v minulosti išlo o 19-percentné zaťaženie.

„Jej výška je otázna vzhľadom na stav verejných financií, ale 19 percent a menej je dobrý začiatok," uviedol Peter Serina.

„Myslíme si, že rovná daň bez výnimiek v rozumnej výške môže prispieť k zlepšeniu podnikateľského prostredia," doplnila Miriam Filová.

Rovnú daň zaviedol Dzurinda, zrušil Fico

Rovnú daň zaviedla druhá Dzurindova vláda ešte v roku 2004 ako súčasť hĺbkovej daňovej reformy. Aj vďaka nej sa podarilo Slovensku stať sa tigrom Európy s vysokým ekonomickým rastom.

O osem rokov neskôr ju zrušila jednofarebná vláda Smeru, keďže sa jej zdala byť nespravodlivá, hlavne pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

„Áno, zarezali sme posvätnú kravu slovenskej pravice rovnú daň, pretože ju považujeme za nespravodlivú," vyhlásil vtedy predseda vlády Robert Fico.