Voda prepadla štátnym záchranným sitom. Výsledkom je prudké zdražovanie

Zdroj: hnonline.sk

13.01.2023 Monitoring médií
Voda prepadla štátnym záchranným sitom. Výsledkom je prudké zdražovanie

Bratislavská vodárenská zaplatila vlani za elektrinu 15 miliónov eur. Nové výmery hovoria o 30 miliónoch eur.
Nie je však jediná. Rast je v celom segmente.
Ministerstvo hospodárstva odkazuje, že aj vodárne môžu využiť dotácie, ktoré budú vyhlásené v priebehu februára.
Predstavená pomoc je však podľa týchto firiem nedostatočná. 

Slovenský biznis netrpezlivo čaká, kedy sa spustí opätovná schéma pomoci pre ich segment. Dotácie budú pre prežitie firiem kľúčové. Faktúry im totiž extrémne narástli. Malí, strední a veľkí hráči by podľa prísľubov ministerstva hospodárstva mali byť pokrytí. Napriek tomu viaceré prevádzky, ako sú obchody, reštaurácie či kaviarne, hlásia, že je možné, že neprežijú. Ani energeticky náročnému segmentu sa pomoc nepozdáva. Po zmenách volajú aj veľké vodárenské spoločnosti.

Dramatický nárast účtov

Tým sa totiž pod vplyvom minuloročných vysokých cien elektriny výrazne zmenili náklady na túto položku. Samotná komodita v podobe elektriny im stúpla o 500 percent. A zdraženie pocítili aj pri ďalších poplatkoch. 

 

 


Varujú pred katastrofou
Na krízovú situáciu v tomto odvetví upozorňoval aj viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský. Tieto podniky podľa neho prepadli cez sito štátnej pomoci a vláda ich musí urgentne riešiť. Ak by k takému kroku nedošlo, tak hrozia výrazné dosahy na obyvateľov.
„Bez aktívnej pomoci štátu hrozí obmedzenie plynulého zásobovania obyvateľov a priemyslu pitnou vodou, čo ochromí bežný život všetkých občanov Slovenska, občianskej vybavenosti a zastaví hospodársku činnosť nášho priemyslu,“ varuje Mahríková. Ešte horší scenár môže podľa jej slov nastať pri vyradení z činnosti čistiarní odpadových vôd, čo bude viesť k environmentálnej katastrofe s medzinárodnými dôsledkami.
Dotácie ich problém nevyriešia
Ministerstvo hospodárstva na čele s Karlom Hirmanom reaguje na požiadavku týchto spoločností, že o pripravovanú schému môžu požiadať aj ony. „Pokiaľ spĺňajú podmienky výzvy, tak môžu požiadať o dotáciu,“ uviedla Mária Pavlusík, hovorkyňa ministerstva hospodárstva. Rezort zároveň v strede týždňa avizoval, že vedia zvýšiť maximálnu možnú dotáciu zo 100-tisíc eur mesačne na 200-tisíc eur a predĺžiť vyplácanie z prvých troch mesiacov na celý rok.
Veľké podnikateľské subjekty si ani inú možnosť nepripúšťajú. „Skončenie po troch mesiacoch nebude fungovať vôbec,“ varuje viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Tvrdí, že keď sa o situácii rozprávali ešte minulý rok, tak bolo jasne povedané, že vyhodnotia, aká je situácia na trhu, a v schéme sa bude pokračovať v pôvodnej alebo zmenenej podobe.