Vládny plán na testovanie vo firmách zlyhal, hrozí vianočný lockdown

Zdroj: domov.sme.sk

22.11.2021 Monitoring médií
Vládny plán na testovanie vo firmách zlyhal, hrozí vianočný lockdown

Hygienici od pondelka nespustia OTP režim na pracoviskách.

Vláda nedokáže načas spustiť kľúčové opatrenie, ktoré malo predísť kolapsu nemocníc. Na schválené povinné testovanie neočkovaných na pracoviskách od pondelka nie je pripravený štát a ani firmy.

Štátne inštitúcie, ministerstvá a ani vyše 190-tisíc slovenských firiem nevedia, ako má systém fungovať. Nielen odkedy musia neočkovaných pracovníkov testovať, ale ani aké testy potrebujú, či testy dodá štát alebo si ich majú kúpiť sami, či ich štát preplatí a kde majú o peniaze žiadať.

Nemajú tiež informácie, kto vlastne zamestnancov môže testovať, kto má testovanie kontrolovať a či povinnosť platí pre všetkých zamestnávateľov alebo len pre tých s vyšším počtom zamestnancov.

"Stále prebiehajú medzirezortné rokovania. Rieši sa zabezpečovanie logistiky," informovala v piatok hovorkyňa hygienikov Dáša Račková.

"Úrad verejného zdravotníctva s prihliadnutím na tieto skutočnosti nenariadi túto povinnosť s účinnosťou od 22. novembra."

Ešte vo štvrtok pritom premiér Eduard Heger z OĽaNO niekoľkokrát povedal, že nové pravidlá na pracoviskách spolu s ostatnými opatreniami začínajú platiť od pondelka na najbližšie tri týždne.

"Nemáme žiadne informácie a aj ja čakám na to, kedy hygienici vydajú vyhlášku," hovorí Rastislav Machunka, viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

"Zaznievali tu síce informácie, že nám štát zabezpečí testy, že ich bude preplácať, že sa to možno napokon bude týkať len väčších firiem." Nepredpokladá, že by bolo reálne od pondelka zabezpečiť testovanie vo firmách.