Vláda predĺžila Prvú pomoc

Vláda predĺžila Prvú pomoc

Príspevky na udržanie zamestnanosti pre firmy a živnostníkov sa budú vyplácať až do konca roka. V stredu o tom na návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina) rozhodla vláda. Návrh tak prešiel na druhý raz. V júli vláda totiž návrh na predĺženie príspevkov pre firmy a živnostníkov ministrovi práce vrátila.

Kompetentných vtedy zmiatol vágne napísaný materiál. Nebolo z neho totiž zrejmé, na aké obdobie sa má nalievanie peňazí do firiem predĺžiť. Či o mesiac, dva, tri, alebo do konca roka. Túto stredu už vláda spresnenú verziu odklepla. Podľa odhadu ministerstva si ďalšie predĺženie vyžiada 198 miliónov eur. Potom by sa mal zaviesť trvalý kurzarbeit - teda skrátený pracovný čas. O tom by sa malo rozhodnúť ešte tento rok.

Rezort práce zdôvodňuje predĺženie vývojom epidemiologickej situácie na Slovensku. Počet nakazených sa už totiž ráta v stovkách, namiesto jarných desiatok. Situáciu sťažuje aj opätovné zavádzanie protipandemických opatrení.

Desaťtisíce žiadosti

Záujem q pomoc dokazujú podľa Krajniaka aj dáta z úradov práce. "Vieme, koľko žiadostí bolo podaných, aj koľko zamietnutých. K dnešnému dňu sme vyplatili 578 miliónov eur," povedal minister práce v stredu po rokovaní vlády. Firmy predĺženie príspevkov teší, hoci ich vyplácanie kritizovali. A to pre administratívnu náročnosť i príliš pomalé vyplácanie. Posledné mesiace predsa len neboli ľahké, nehovoriac o povinnom zatvorení mnohých prevádzok. "Situácia nebola pre nikoho jednoduchá, veľa opatrení sa riešilo za pochodu, čo stavalo firmy, ale aj vládu pod extrémny tlak," povedala hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filová. Mnohé opatrenia firmám pomohli, no stále mnohé bojujú o holé prežitie. A nie vlastnou vinou, pripomína Filová. "Cieľom by tak malo byť zachovanie zamestnanosti v maximálnej možnej miere a udržanie životaschopnosti firiem," hovorí. Podlá najnovšej makroprognózy z dielne Inštitútu finančnej politiky pri rezorte financií dosiahne miera nezamestnanosti v tomto roku 6,8 percenta.

Bez optimizmu

"V nadchádzajúcich mesiacoch sa dá očakávať nárast miery nezamestnanosti, aj keď skôr iba miernym tempom," upozorňuje analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová. Septembrové čísla zhoršia aj absolventi, dodáva.

Negatívne vplyvy na trh práce brzdia aj opatrenia na ochranu pracovných miest. Predĺžením pomoci sa dosah pandémie opäť posúva. "Dôležité bude, ako sa vyvinie situácia u zamestnávateľov po skončení poberania štátnej pomoci," hovorí Muchová. Otázny je aj vplyv druhej vlny. Všetko však stojí a padá na tom, ako sa bude zotavovať ekonomika. A to nielen domáca, ale hlavne európska. Vyhliadky však nie sú ružové napriek tomu, že v auguste nezamestnanosť podľa štatistiky úradov práce prvýkrát od februára klesla. Celková miera nezamestnanosti zostala na úrovni 8,4 percenta. Počet nových nezamestnaných bol v auguste nižší ako v júli, a zároveň počet ľudí, ktorí našli zamestnanie, bol rovnako vysoký ako mesiac predtým, vysvetľuje Muchová. "Priaznivý je nárast počtu voľných pracovných miest. V auguste bolo 72-tisíc neobsadených pracovných pozícií, čo je o 2,6 tisíca viac ako v júli," hovorí. Augustové dáta tak naznačujú aspoň aké-také oživenie dopytu po. práci. Od marca pribudlo na úradoch práce približne 65,4 tisíca ľudí, čo hľadajú zamestnanie. O prácu prišli ľudia najmä v priemysle, službách a obchode. Teda v oblastiach, ktoré naplno postihli opatrenia proti šíreniu koronavírusu.

Ako funguje štátny príspevok

Príspevky pre firmy a živnostníkov na udržanie zamestnanosti sa predlžujú do konca roka. Potom ich nahradí kurzarbeit. Vyjde to takmer na 198 miliónov eur.

Živnostník dostane príspevok:

180 eur pri poklese tržieb o viac ako 20 percen

300 eur pri prepade o viac ako 40 percent,

420 eur, ak mu tržby klesnú o viac ako 60 percent,

540 eur dostane pri poklese o viac ako 80 percent.

Zamestnávateľ môže čerpať:

príspevok na úhradu mzdy zamestnanca najviac vo výške 80 percent jeho priemerného zárobku za podmienky, že udrží pracovné miesto aj v prípade prerušenia alebo obmedzenia svojej prevádzkovej činnosti. Maximálne ide o sumu 580 eur.

Osoby bez príjmu môžu dostávať:

210 eur mesačne pod podmienkou, že majú trvajúci pracovný vzťah.