Úrad pre verejné obstarávanie chce zákonný rámec komunikácie s podnikateľmi, zastrešiť ho má podpredseda

Úrad pre verejné obstarávanie chce zákonný rámec komunikácie s podnikateľmi, zastrešiť ho má podpredseda

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák v utorok prijal zástupcov občianskeho združenia Klub 500, výkonného riaditeľa Tibora Gregora a právničku Lenku Šipkovskú. Hovorili o nastavení zákonného rámca vzájomnej spolupráce, a tiež o zastrešení agendy profesionalizácie a agendy komunikácie s podnikateľmi podpredsedom úradu. Informovala o tom hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková.

ÚVO chce nastaviť profesionálny rámec komunikácie okrem iných aj s Klubom 500. Členovia tohto združenia tiež vstupujú do procesu verejného obstarávania, a preto je podľa Gregora dôležité, aby mali možnosť dať štátnej inštitúcii spätnú väzbu pri uplatňovaní zákona v praxi. Týmto spôsobom by chceli upozorňovať napríklad na medzery v zákone, ktoré umožňujú niektorým subjektom konať nekalo. “Oceňujeme, že sa vytvorí inštitucionálny rámec na vzájomnú komunikáciu podnikateľov na úrovni vedenia úradu a akceptujeme, že túto agendu zastreší pozícia podpredsedu,” skonštatoval Gregor. Združenie zároveň ocenilo spoluprácu s úradom pri príprave novely zákona o verejnom obstarávaní, a tiež snahu ÚVO rozpracovať agendu profesionalizácie.

Praktické skúsenosti subjektov, ktoré do verejného obstarávania vstupujú, sú podľa predsedu ÚVO dôležité pre skvalitňovanie legislatívnych pravidiel pre nakladanie s verejnými financiami. Na stretnutí s Klubom 500 podľa jeho slov načrtli rámec spolupráce, ku ktorej budú prizývať aj ďalších. “Vážim si tiež prejavenú dôveru pri návrhu inštitucionálneho zastrešenia agendy profesionalizácie a zákonného rámca komunikácie s podnikateľskými subjektmi formou podpredsedu, ktorému agendu zverím,” priblížil Hlivák s tým, že o téme profesionalizácie a nastavovania zákonného rámca komunikácie s podnikateľmi rokoval aj s Asociáciou zamestnávateľských zväzov a združení SR a Slovenským živnostenským zväzom. Hovoriť o tom plánuje aj s ďalšími zástupcami podnikateľov na Slovensku.