Únia zaostrila na rozdiel medzi Košicami a Bratislavou. Kým jeden žiari, druhý je na chvoste

Zdroj: hnonline.sk

27.02.2023 Monitoring médií
Únia zaostrila na rozdiel medzi Košicami a Bratislavou. Kým jeden žiari, druhý je na chvoste

Bratislava sa radí medzi top destinácie pre mladých pracujúcich ľudí. 
Košice sú, naopak, na chvoste. 
Vyplýva to z dát Eurostatu.
Podľa portálu Profesia.sk je v Košiciach nedostatok pracovných príležitostí pre študentov a absolventov.
Ministerstvo kritizuje metodológiu Eurostatu.

Martin Hatala je vyštudovaný architekt, ilustrátor, spisovateľ a populárny komik a v neposlednom rade rodák z Košíc. Do Bratislavy prišiel ešte ako študent. „Bolo tu viac miest v škole ako na východe. Mal som síce viac možností na výber, aj keby som išiel mimo študijného odboru, ale najmä som si vedel nájsť angažmán. To by sa mi v Košiciach isto nepodarilo,“ hovorí o hľadaní vysnenej práce v hlavnom meste.

Pre tú časť pracovného života, ktorú trávi ako grafik za počítačom, by zotrvanie na východe problémom nebolo. Iný príbeh píše jeho komediálna dráha. Tam už vidí dramatický rozdiel medzi východom a západom. „Na javisku by bol rozdiel obrovský a asi by som na ňom ani nebol,“ vysvetľuje.

 


Na ich zistenia sa HN opýtali odborníkov. „Máme tu zhruba pol milióna ľudí vo veku od 18 do 27 rokov, z čoho 60 percent je aktívnych na pracovnom trhu. Ak zarátame čiastkové úväzky alebo brigády, je to ešte viac,“ spresňuje Miriam Filová z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení s tým, že taký výrazný rozdiel medzi metropolami východu a západu spočíva v uplatniteľnosti.
„Zamestnávatelia v Bratislave evidentne ponúkajú väčšie možnosti na trhu práce pre absolventov a k tomu ponúkajú aj benefity, ktoré sú pre túto generáciu atraktívne,“ dodáva. Úlohu v tomto prípade zohráva aj mzda. Zatiaľ čo v Košickom kraji je priemerný plat približne 1 500 eur, v Bratislavskom je to o 400 viac.