Ukrajinci s titulom chcú upratovať a obsluhovať. Najviac ich však potrebuje výroba a IT sektor

Zdroj: hnonline.sk

15.05.2022 Monitoring médií
Ukrajinci s titulom chcú upratovať a obsluhovať. Najviac ich však potrebuje výroba a IT sektor

Utečenci sa najviac hlásia na menej kvalifikované pozície. Zamestnanie im komplikuje jazyková bariéra a administratíva. Náš trh práce ich potrebuje.
Domov opustili bez prípravy. Ukrajinci často utiekli pred vojnou len s jedným ruksakom. Na Slovensku sa dočasne usadilo približne 30-tisíc dospelých. Mnohí z nich sa chceli čo najskôr pustiť do práce. Na trhu však majú horšiu štartovaciu čiaru. Uplatnenie im komplikuje jazyková bariéra, chýbajúce doklady a zložitá administratíva. Preto sú utečenci s vysokoškolským vzdelaním ochotní pracovať aj na menej kvalifikovaných pozíciách.
Chcú menej kvalifikované pozície
Sú u nás dlhodobo dôležitou pracovnou silou . Vo februári evidovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny 13-tisíc zamestnancov z Ukrajiny. No koncom mesiaca sa v krajine začala invázia, ktorá spustila masívnu migračnú vlnu. V marci sa však počet pracujúcich Ukrajincov u nás nezmenil. Ich príchod sa totiž ešte v štatistikách prejaviť nemusel.
Podľa ústredia práce si od začiatku invázie do konca apríla našlo prácu vyše päťtisíc ľudí spoza našej východnej hranice. Podľa Inštitútu sociálnej politiky malo 71 percent stredoškolské vzdelanie a 22 percent vysokoškolské. To ich uplatneniu na trhu práce nezodpovedá. Na viac ako na tretinu pozícií by im stačila základná škola. Najčastejšie sa stanú montážnymi pracovníkmi, upratovačkami, pomocníkmi v kuchyni, skladníkmi a čašníkmi.
Upratovačky z Ukrajiny pribudli aj bratislavskej službe Cleaning Services. Podľa majiteľa Ondreja Lučana však nemajú vysokoškolské vzdelanie. „Skúsenosti sú dobré. Záujem pracovať a zlepšovať sa tam je,“ zhodnotil podnikateľ, v ktorého firme tvorí zhruba osem Ukrajiniek väčšinu.
Na trh majú pozitívny vplyv
Ponuka práce je však omnoho pestrejšia. Na portáli Profesia je zverejnených takmer tritisíc inzerátov vhodných pre Ukrajincov. Podľa dátovej analytičky Dominiky Macháčovej bolo približne 30 percent pozícií v oblasti informačných technológií. „Najviac ponúkaných miest v sektore bolo pre programátorov, softvérových inžinierov, IT analytikov či konzultantov,“ vymenovala.
Spoločnosť ESET má otvorených 44 pracovných pozícií pre ľudí z Ukrajiny. Podľa PR manažéra Petra Blažečku v posledných dvoch mesiacoch zamestnali piatich, prevažne na IT pozíciách ako softvérový inžinier alebo developer. „Prinášajú potrebnú expertízu, ktorú nie je vždy jednoduché nájsť na domácom trhu,“ reagoval s tým, že obsadili pozíciu, ktorá bola predtým dlhodobo voľná.
Aj spoločnosť Henkel na viacerých pozíciách zamestnala odídencov. Ukrajinka obsadila pozíciu junior specialist VAT. Podľa riaditeľky korporátnej komunikácie Zuzany Kaňuchovej je spolupráca zatiaľ veľmi dobrá. „Zamestnankyňa je veľmi snaživá a je viditeľné, že je skúsená a vyzretejšia,“ odkázala.
Po desať percent inzerátov ponúkajú zamestnávatelia vo výrobe a v ekonomickom odvetví. Ďalšie voľné miesta sú v administratíve, cestovnom ruchu, gastrosektore a hotelierstve.
Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Róberta Chovanculiaka majú odídenci na slovenský trh práce pozitívny vplyv. „Našli si prácu na pozíciách, ktoré boli dlhodobo neobsadené a zamestnávatelia nemohli nájsť vhodných uchádzačov,“ povedal s tým, že ide napríklad o operátorov strojov a pomocných pracovníkov.
Pomôžu aj gastrosektoru
Pozitívny vývoj potvrdzujú aj údaje Štatistického úradu. V marci sa medziročne zvýšil počet pracujúcich vo väčšine odvetví. Najviac v tých, ktoré boli posledné dva roky výrazne zasiahnuté koronakrízou. V ubytovaní sa zamestnanosť zvýšila o 7,7 percenta, v reštauračnom sektore o 6,8 percenta.
Medziročný nárast je spôsobený aj tým, že vlani v rovnakom období sa na prevádzky vzťahovali prísne protipandemické opatrenia. Je pravdepodobné, že rastúci trend bude ďalšie mesiace pokračovať. Odídenci majú totiž záujem práve aj o sektory zasiahnuté pandémiou .
Podľa projektového manažéra pracovného portálu ISTP.sk Pavla Hudeca ide v mnohých prípadoch o vysokoškolsky vzdelané ženy. „Nachádzajú uplatnenie predovšetkým v nižšie kvalifikovaných pozíciách, o ktoré slovenskí uchádzači nemajú záujem ,“ uviedol.
V administratíve vidia utečenci na výplatných páskach v priemere tisíc eur v hrubom. Operátori výroby si zarobia o stovku menej. Predavačky dostanú 800 eur v hrubom. Zamestnávatelia dúfajú, že časom prejavia väčší záujem aj o informačné technológie, výrobu, obchod a zdravotníctvo.
Hľadanie práce komplikuje neznalosť slovenčiny alebo iného cudzieho jazyka, ale aj uznávanie dokladov. Podľa hovorkyne Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filovej by sa preto mala zjednodušiť a zrýchliť administratíva. „Firmy sa obávajú, že ak tak neurobíme, prichádzajúci utečenci môžu uprednostniť inú krajinu,“ uzatvára.