Treba rýchlo konať, včera bolo neskoro!

Zdroj: hnonline.sk

08.09.2022 Monitoring médií
Treba rýchlo konať, včera bolo neskoro!


Leto, žiaľ, odštartovalo odstavením výroby v niekoľkých významných podnikoch.
Dôvodom obmedzovania výroby sú vysoké ceny energií a nedostatočné kompenzácie, bez ktorých sa slovenské fabriky dostávajú do konkurenčnej nevýhody. K tomu pripočítajme náklady na emisné povolenky a fakt, že na Slovensku sú kompenzácie pre energeticky náročný priemysel na zanedbateľnej úrovni oproti iným európskym krajinám, podniky u nás to uvrhne do straty. Odstavenie výroby má dosahy na stovky pracovných miest a ďalšie stovky až tisícky v dodávateľských reťazcoch. A na rad môžu prísť ďalšie.
O rovnaké podmienky, aké majú fabriky v iných európskych krajinách, nežiadajú naši priemyselníci vládnych predstaviteľov mesiac ani rok. Priemysel na problém upozorňuje už roky. Argument, že fabriky žiadajú štát o záchranu v hodine dvanástej, tak neobstojí. V éteri zároveň často zaznieva, že je otázne, či by mal štát na záchranu fabrík míňať financie zo štátneho rozpočtu. Takýto naratív je mylný a je preto potrebné uviesť na pravú mieru, odkiaľ financie určené na kompenzácie pochádzajú.
Slovensko každoročne dostáva od EÚ emisné povolenky v hodnote stoviek miliónov eur úplne zadarmo. Tieto povolenky ďalej predáva slovenským fabrikám. Časť z príjmov z predaja povoleniek sa následne presúva do envirofondu. Ten by mal z týchto financií alokovať isté percento práve na CO2 kompenzácie. Envirofond môže tieto peniaze použiť výlučne na kompenzovanie priemyselníkov či zelené projekty. Čerpanie financií však nebolo doteraz úspešné a na jeho účte dnes „leží“ približne miliarda eur. Hoci štát peniaze nevie na nič iné minúť, miliarda poslúžila ako pohodlný vankúš na znižovanie štátneho dlhu. Vlády tak mohli bez zábran zvyšovať dôchodky, zrealizovať celoplošné testovanie či roztočiť koleso očkovacej lotérie. A slovenské fabriky sa zatiaľ pripravovali na odstavenie výroby. Ak by štát priemyselníkov spätne kompenzoval, štátna kasa by utrpela. Priemysel preto už dávno zabudol na miliardu, ktorú sám kúpou emisných povoleniek vyzbieral. Pozerá sa už len na to, či bude novelou zákona stanovená výška kompenzácií na úrovni iných priemyselných krajín EÚ. Predvídateľné podmienky zvýšia pravdepodobnosť, že významné fabriky, a s nimi aj pracovné miesta, nezaniknú, a tie, ktoré na nečinnosť vlády už doplatili, budú môcť svoju výrobu v budúcnosti možno opäť naštartovať.
Bez predvídateľných podmienok bude Slovensko ako jedna z najviac industrializovaných krajín EÚ čeliť množstvu problémov, na ktorých riešenie už iba jeden jediný zákon stačiť nebude.
Priemysel už dávno zabudol na miliardu, ktorú sám kúpou emisných povoleniek vyzbieral.