Štát chce skoncovať so "škaredým" odvodom

Štát chce skoncovať so "škaredým" odvodom

Veľkým firmám možno od budúceho roka odľahne. Štát plánuje zrušiť špeciálny odvod v regulovaných odvetviach, ktorý zaviedol ako náplasť na následky finančnej krízy.

Po šiestich rokoch chce štát zrušiť osobitý odvod pre regulované odvetvia, ktorý zaviedol ako podporné opatrenie po ekonomickej kríze. Ako svoju prioritu to včera, na HNClube s názvom Zužitkuje Slovensko dobré časy?, potvrdil predseda vlády Peter Pellegrini.

Len dočasné opatrenie

Vyrovnané hospodárenie Slovenska by mali pocítiť aj firmy. Šesť rokov starý odvod pre regulované odvetvia bolo dočasné opatrenie jednofarebnej vlády Roberta Fica, ktoré malo platiť do decembra 2013. Nestalo sa tak a vlády zrušenie odvodu neustále presúvali. Naposledy v roku 2016 ho novelou zákona rozšírili bez ďalšieho časového obmedzenia. Rok 2019 by mal byť posledným, keď sa bude špeciálny odvod ešte uplatňovať. "Ja chcem na budúci rok iniciovať, aby sme tento ,škaredý odvod‘ zrušili," priznal premiér Peter Pellegrini počas poslednej diskusie HNClubu. Podľa neho totiž odvod už svoju úlohu splnil. "My sme to už avizovali, ale vždy sme to aj odložili. Myslím si, že tentoraz by sa to malo dotiahnuť," doplnil premiér. Súhlasí s ním aj minister hospodárstva Peter Žiga. "Zvýši to konkurencieschopnosť podnikov a slovenskej ekonomiky," reagoval hovorca rezortu Maroš Stano. Ministerstvo financií zaviedlo odvod pre odvetvie energetiky, farmácie, poistenia, poštových služieb, verejných vodovodov či oblasti dopravy. Odvod vyplýval z hospodárskeho výsledku firmy, platiť museli tí, ktorých účtovný zisk prevýšil tri milióny eur. Asociácia zamestnávateľskýchzväzov to už dlhodobo považuje za diskriminačné, niekoľkokrát sami iniciovali diskusiu o zrušení odvodu, naposledy to bolo počas mimoriadneho rokovania Hospodárskej a sociálnej rady v októbri. Vyjadrenie premiéra preto vítajú. "Logické argumenty zabrali," reagovala zase generálna riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní Jozefína Žáková.

Firmy to vítajú

Premiér plánuje zrušenie aj napriek tomu, že sa s príjmami z odvodu počíta aj v návrhoch rozpočtu verejnej správy na roky 2019 a 2020, keď by Slovensko malo dosiahnuť vyrovnaný rozpočet. Nejde pritom o zanedbateľnú sumu. Analytici z ministerstva financií odhadli príjmy na najbližšie dva roky na takmer 260 miliónov ročne. "Ministerstvo financií začne legislatívny proces, v ktorom posúdi prehodnotenie nastavenia tohto odvodu spolu s ďalšími legislatívnymi opatreniami v oblasti daní," reagovalo tlačové oddelenie rezortu. Firmy to vítajú. "Z nášho pohľadu deformuje hospodárske prostredie, keďže nedáva všetkým rovnaké príležitosti a stimuly," reagovala hovorkyňa Východoslovenskej energetiky Holding Andrea Danihelová. Na to, že bol odvod zavedený ako dočasné opatrenie a prvý prísľub zrušiť ho bol už v roku 2016, upozornila aj Stredoslovenská energetika. "Návrh štátneho rozpočtu na rok 2019 poukazuje na to, že verejné financie na Slovensku možno vnímať ako skonsolidované a dôvody na ďalšie uplatňovanie osobitného odvodu, čo je zároveň aj akýsi druh osobitnej sektorovej dane, pominuli," upozornila jej hovorkyňa Michaela Krivá. Podľa nej tak energetické firmy, v ktorých je štát väčšinovým majiteľom, budú môcť vykázať vyšší zisk a odvedú teda do rozpočtu vyššie dane a zároveň vyššie dividendy.

Koľko vybral štát na odvode v regulovaných odvetviach (v miliónoch eur

2012 38,2
2018 175,7