Asociácia zamestnávateľ. zväzov a združení

Dátum exportu: 28.07.2015 09:07


 1. Slováci s minimálnou mzdou sú na tom podľa OECD dobre, dane im ukroja len 13 %

  [Téma: VŠEOBECNÉ; openiazoch.zoznam.sk; 28/07/2015; openiazoch.zoznam.sk; Redakcia]

 2. Sľúbené peniaze neprišli, nemocniciam hrozí platová neschopnosť

  [Téma: VŠEOBECNÉ; pluska.sk; 27/07/2015; Správy Ekonomika; Pluska.sk/kat, TASR]

 3. Odmeňovanie sestier a zdravotníckych pracovníkov

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Rádio Slovensko, 18:00; 27/07/2015; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; z domova; Erik Potocký]

 4. O prácu príde 400 ľudí!

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Nový Čas; 28/07/2015; 173/2015; s.: 8; SLOVENSKO; juh]

 5. Za zaplatené odvody dostanú penzisti viaceré dávky

  [Téma: VŠEOBECNÉ; pravda.sk; 27/07/2015; Peniaze; Peter Csernák]

 6. Eseročku už založíte aj bez peňazí

  [Téma: VŠEOBECNÉ; hnporadna.hnonline.sk; 28/07/2015; Servisné prílohy, Poradca, Články; Zuzana Kullova]

 7. Práce je viac, aj pre absolventov

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Týždeň; 27/07/2015; 31/2015; s.: 23; Ekonomika; denisa Gdovinová]

 8. Techniku sa oplatí študovať, zarába

  [Téma: VŠEOBECNÉ; SME; 28/07/2015; 173/2015; s.: 16; Práca a vzdelávanie; Jarmila Horáková]


 1. Slováci s minimálnou mzdou sú na tom podľa OECD dobre, dane im ukroja len 13 %

  [Téma: VŠEOBECNÉ; openiazoch.zoznam.sk; 28/07/2015; openiazoch.zoznam.sk; Redakcia]

  Jednoznačným "víťazom" je Maďarsko, s podielom 35 percent, hoci údaje sú za rok 2013, do dnešného dňa sa toho veľa nezmenilo. O osem percent menej platia daňovníci zo svojej minimálnej mzdy v Lotyšsku.

  Najmenšiu sumu daní a poplatkov platia zo svojej minimálnej mzdy v Španielsku a Írsku, 6 resp. 5 percent z príjmov. V Mexiku dokonca tí, čo legálne zarábajú najmenej, neplatia nič, ale ešte dostávajú vďaka daňovému zvýhodneniu 17 % na vrch.Dnes je na Slovensku minimálna mzda 380 eur, od budúceho roka by sa podľa vládneho Smeru mala "míľovými krokmi" priblížiť k hranici 400 eur. Aj po zvýšení, bude minimálna mzda na Slovensku patriť k najnižším v EÚ, a to aj po prepočte podľa kúpnej sily.

  Späť na obsah

 2. Sľúbené peniaze neprišli, nemocniciam hrozí platová neschopnosť

  [Téma: VŠEOBECNÉ; pluska.sk; 27/07/2015; Správy Ekonomika; Pluska.sk/kat, TASR]

  Tohtoročné zákonné zvýšenie platov lekárov a zvýšenie minimálnej mzdy vyrobilo problém v zdravotníctve. Najväčšia zdravotná poisťovňa je ešte trpezlivá, no ak štát nedofinancuje zdravotníctvo na jeseň to môže spôsobiť nemocniciam platovú neschopnosť.

  Najväčšia zdravotná poisťovňa stále čaká na uvedenú finančnú kompenzáciu.

  Autor - ilustračné, freeimages

  Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) platby nemocniciam nateraz nezníži, poskytne ich však formou preddavku na posledný štvrťrok. Takýto krok zvolila pre to, lebo do zdravotníctva stále neprišli sľúbené peniaze, ktoré by kompenzovali úhrady za zvýšené náklady nemocníc na platy lekárov a zdravotníkov.

  Navýšené platby

  "Ak by z nejakého dôvodu nedošlo k dodatočnému dofinancovaniu systému, vrátila by sa nám aspoň časť finančných prostriedkov, ktoré sme nemocniciam poskytli," uviedla Alena Michalicová z VšZP. Poisťovňa nemocniciam navýšila platby na začiatku tohto roka, deklarovanú kompenzáciu nákladov očakávala k prvému júlu 2015.

  Čakajú kompenzáciu

  Najväčšia zdravotná poisťovňa však takýto scenár nepredpokladá, na uvedenú kompenzáciu stále čaká. Peniaze by do systému mali prísť cez zvýšenú úhradu za poistencov štátu. "Mala by byť vo výške 4,46 percenta, čo predstavuje pre systém zdravotného poistenia navýšenie o 86 miliónov eur ročne," uviedla Michalicová.

  Hrozí platobná neschopnosť

  Na potrebu dodatočných peňazí v zdravotníctve dlhodobo poukazuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje desiatky malých a stredných nemocníc. Ak v systéme do jesene peniaze nebudú, nemocnice môžu podľa asociácie skončiť v platobnej neschopnosti.

  "VšZP na rokovaní deklarovala, že ak k 1.10.2015 nebudú navýšené zdroje pre zdravotné poisťovne na pokrytie zákonného zvýšenia miezd, VšZP zníži vo štvrtom kvartáli platby pre zariadenia združené v ANS o sumu zodpovedajúcu navýšeniu na dva kvartály 2015, čo by spôsobilo platobnú neschopnosť nemocníc a riziko nevyplatenia miezd zamestnancom," informovala ANS. O situácii chcú zástupcovia asociácie hovoriť s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom a šéfom parlamentného výboru pre zdravotníctvo Richardom Rašim.

  Rozpustenie rezervy

  Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti rokuje s ministerstvom financií o rozpustení rezervy 50 miliónov eur. "Peniaze určite budú," povedal hovorca rezortu Peter Bubla. Minister je podľa jeho slov pripravený s nemocnicami rokovať. "Tak ako v prípade všetkých našich stavovských či profesných združení platí, že keď príde požiadavka, sme pripravení sadnúť si za spoločný rokovací stôl," doplnil.

  Zvýšenie platov

  Vyše 60 neštátnych nemocníc, ktoré združuje ANS, potrebuje v tomto roku približne 20 miliónov eur na to, aby vykryli náklady spojené s tohtoročným zákonným zvýšením platov lekárov a zvýšením minimálnej mzdy pre všetkých pracovníkov. Upozorňujú na to od vlaňajšieho októbra.

  ANS nedávno odhadla, že tento rok bude v zdravotníctve chýbať 240 miliónov eur. Pokiaľ štát nedofinancuje zdravotníctvo, má byť situácia podobná aj na budúci rok. Pri zvýšení minimálnej mzdy na 400 eur má byť výpadok vyšší o ďalších 40 miliónov eur.

  Autor - Pluska.sk/kat, TASR

  Späť na obsah

 3. Odmeňovanie sestier a zdravotníckych pracovníkov

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Rádio Slovensko, 18:00; 27/07/2015; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; z domova; Erik Potocký]

  Jaroslav Barborák, moderátor: "Zdravotné sestry spolu s inými zdravotníckymi pracovníkmi žiadajú, aby sa nové pravidlá odmeňovania týkali aj zamestnancov neštátnych nemocníc. Je to jedna z ich hlavných požiadaviek, o ktorej ešte chcú rokovať s ministerstvom zdravotníctva. Ak neuspejú, pripravujú nátlakové akcie. Rezort však hovorí, že nevie zabezpečiť, aby rovnaké mzdy platili aj v súkromných zariadeniach a pripomína delenie úväzkov spred troch rokov."

  Erik Potocký, redaktor: "Komory sestier, fyzioterapeutov, zdravotníckych záchranárov a medicínsko-technických pracovníkov chcú spolu s odbormi pri rokovaniach s ministerstvom zdravotníctva postupovať spoločne. Po skončení medzirezortného pripomienkovania prichádzajú s troma najzásadnejšími pripomienkami k novele zákona. Predseda Odborového združenia zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay."

  Anton Szalay, predseda Odborového združenia zdravotníctva a sociálnych služieb: "Trváme na tom, aby ten zákon mal celoslovenskú pôsobnosť, to znamená, aby platil aj v zdravotníckych zariadeniach, ktoré nie sú pod ministerstvom zdravotníctva, takisto aby to odzrkadľovalo rast miezd na základe odpracovaných rokov praxe, čo v tomto zákone chýba. A taktiež sa opierame o koeficienty, ktoré niekoľkokrát predložili profesijné a odborové organizácie."

  Erik Potocký: "Podľa ministerstva zdravotníctva je priestor na rokovanie stále otvorený. Rezort tvrdí, že má záujem, aby platy v celom zdravotníctve boli na rovnakej úrovni. Pripomína však rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý zrušil zákon z roku 2012 o platoch sestier preto, že neštátne zariadenia nemali na jeho uplatnenie dostatok peňazí. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková."

  Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva: "Poznáme z minulosti rozhodnutie Ústavného súdu, ako aj polročné obdobie, kedy zákon 62 platil aj v štátnych, aj v súkromných zariadeniach, kedy súkromné zariadenia začali deliť úväzky, a tiež proti tomu nemôžeme nič robiť, preto vieme tieto mzdy zadefinovať iba v štátnych zdravotníckych zariadeniach, kde máme prístup, čiže v štátnych zdravotníckych zariadeniach, nie súkromných."

  Erik Potocký: "Ak by zdravotníci pri rokovaniach neuspeli, sú pripravení aj na nátlakové akcie. O ich konkrétnej podobe budú hovoriť až po tom, čo novelu zákona prerokuje tripartita dvadsiateho štvrtého augusta."

  Späť na obsah

 4. O prácu príde 400 ľudí!

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Nový Čas; 28/07/2015; 173/2015; s.: 8; SLOVENSKO; juh]

  Firma v Topoľčanoch hlási koniec

  Autor - juh Foto: autor

  TOPOĽČANY - Pribudnú ďalší nezamestnaní! V Topoľčanoch ich od piatka budú štyri stovky. Spoločnosť SEWS-E totiž zatvára svoje brány a prepustí všetkých svojich pracovníkov. Podľa jej výkonného riaditeľa dôvody sú vraj čisto ekonomické.

  Spoločnosť hlási definitívny koniec. Dôvodom má byť reštrukturalizácia výrobných kapacít s cieľom udržať svoju cenovú konkurencieschopnosť v náročnom odvetví automobilového priemyslu a tiež presun výroby do Rumunska. O prácu tak do konca mesiaca príde väčšina z jej 442 zamestnancov. ,,Pri skončení pracovného pomeru im ponúkame odstupné nad rámec Zákonníka práce, ale aj možnosť uchádzať sa o pracovné ponuky v rámci skupiny," uviedla Ružena Machalová, personálna manažérka spoločnosti SEWS-E. Zamestnancom dokonca výkonný riaditeľ Mike Lawson rozposlal list. ,,Ukončiť výrobné aktivity v Topoľčanoch je čisto ekonomickým rozhodnutím. Rozhodnutie nijako nesúvisí s kvalitou práce alebo s prístupom zamestnancov," napísal v liste Lawson. O prepúšťaní firma informovala aj úrad práce. ,,Ohrozených stratou zamestnania je 398 zamestnancov," uvádza sa v jeho stanovisku. ,,Vo firme robím takmer od jej začiatku a musím povedať, že pred presunom výroby sa jej majitelia zachovali pekne. Snažili sa nájsť prácu tým, ktorých prepustia, a tým, ktorým sa to nepodarilo, dá firma odstupné," povedala Soňa Majtáňová (60). ,,Vo firme som robila viac ako 15 rokov. Našťastie, žiadne pôžičky nemám, ale verím, že si prácu čoskoro nájdem," netajila Alena (42). ,,Je dobré, že firma nám dá odstupné nad rámec zákonníka," dodal Peter Chudý (35).

  PREPÚŠŤALI UŽ V MINULOSTI

  Spoločnosť SEWS-E vyrába káblové zväzky a ďalšie komponenty pre automobilový priemysel, pôsobí v Topoľčanoch od roku 1997. V júli 1999 sa jej vlastníkom stal japonský koncern Sumitomo. Kým v máji 2002 vo firme pracovalo až 1 129 ľudí, pričom sa plánovalo prijať ďalších 600, v roku 2009 firma prepustila okolo 720 zamestnancov.

  Foto:

  Soňa Majtáňová (60) robí vo firme takmer od jej začiatku.

  Peter Chudý (35) ocenil odstupné nad rámec zákonníka.

  Alena (42) verí, že si čím skôr nájde novú prácu.

  Zamestnanci budú chodiť do práce do spoločnosti SEWS-E ešte niekoľko dní.

  Späť na obsah

 5. Za zaplatené odvody dostanú penzisti viaceré dávky

  [Téma: VŠEOBECNÉ; pravda.sk; 27/07/2015; Peniaze; Peter Csernák]

  Každý, starobný alebo predčasný dôchodca, ktorý sa zamestná, má nárok na zvýšenie svojho dôchodku. Nezáleží pritom, či pracuje na dohodu, alebo na zmluvu. Okrem toho majú pracujúci penzisti nárok aj na ďalšie výhody, ktoré im garantuje Zákonník práce alebo im prináležia na základe toho, že platia odvody.

  Ilustračné foto.

  Autor - SHUTTERSTOCK

  Ak sa starobný dôchodca zamestná na zmluvu, musí mu zamestnávateľ strhávať z platu okrem odvodov na starobné poistenie aj odvody na nemocenské poistenie. "Zo systému nemocenského poistenia mu potom v zmysle zákona o sociálnom poistení môže vzniknúť nárok na nemocenské a ošetrovné, ak, samozrejme, splní všetky zákonom stanovené podmienky," vraví riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder. V prípade choroby tak pracujúci penzista dostáva v prvých troch dňoch 25 percent z hrubej mzdy a od štvrtého dňa 55 percent. Ak sa stará o chorého manžela či dieťa, môže maximálne počas desiatich dní dostávať ošetrovné vo výške 55 percent platu.

  Nemocenské dávky môžu získať aj predčasní penzisti, ktorí pracujú na zmluvu alebo na dohodu. Ak sa však na dohodu zamestná starobný dôchodca, zamestnávateľ mu zo mzdy nestrháva odvody na nemocenské poistenie, preto ani nemôže získať nemocenské dávky.

  Pracujúci invalidní penzisti, ktorí sú zamestnaní na zmluvu, môžu okrem nemocenských dávok získať po splnení podmienok aj dávku v nezamestnanosti. Jej výška dosahuje polovicu z doterajšej hrubej mzdy. Počíta sa však maximálne z dvojnásobku priemernej mzdy, čo znamená, že maximálna dávka v nezamestnanosti v mesiaci, ktorý má 31 dní, môže dosiahnuť 874,50 eura. Starobní ani predčasní penzisti nárok na podporu v nezamestnanosti nemajú. Rovnako ju nemôžu dostať ani tí invalidní dôchodcovia, ktorí pracujú na dohodu, alebo tí invalidní penzisti, ktorí síce pracujú na zmluvu, ale ich pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je vyšší ako 70 percent.

  Penzisti, ktorí pracujú na zmluvu, majú v porovnaní s dohodármi nárok na viacero benefitov, ktoré im musí poskytnúť zamestnávateľ. Ten im musí napríklad zabezpečiť stravu alebo dať stravné lístky v minimálnej výške 3,15 eura na deň. Zároveň majú nárok na dovolenku či na platené voľno v prípade návštevy lekára. Ľudia pracujúci na dohodu nemajú platenú dovolenku. A ak potrebujú ísť na vyšetrenie alebo ošetrenie v pracovnom čase, zamestnávateľ ich síce musí uvoľniť, no na rozdiel od klasických zamestnancov im to už nezaplatí.

  Nárok na zvýšenie dôchodku majú len pracujúci starobní a predčasní dôchodcovia. Suma zvýšenia sa odvíja od toho, ako dlho pracovali a koľko zarábali. Viac peňazí dostanú tí dôchodcovia, ktorí nepoberajú penziu, hoci by mohli. Suma, ktorú im Sociálna poisťovňa pridá, je v porovnaní s tým, keby dôchodok dostávali, dvojnásobná. Okrem toho sa im dôchodok zvýši o pol percenta za každých 30 dní, keď dôchodok nedostávali. Invalidní penzisti, hoci tiež platia odvody na dôchodkové poistenie, nárok na zvýšenie svojho invalidného dôchodku nemajú. Zaplatené poistné sa im zohľadní až pri výpočte starobného dôchodku.

  © AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

  Späť na obsah

 6. Eseročku už založíte aj bez peňazí

  [Téma: VŠEOBECNÉ; hnporadna.hnonline.sk; 28/07/2015; Servisné prílohy, Poradca, Články; Zuzana Kullova]

  Založiť firmu a neskôr ju aj zrušiť, bude od nového roka jednoduchšie. Teda aspoň pre spoločnosti s ručením obmedzeným. Pozrite sa na to, čo sa chystá.

  Pripravte sa na zmeny

  Kým v súčasnosti platí, že eseročku založíte zápisom do obchodného registra, musíte mať potvrdenie banky o uložení peňazí na účet. V takejto situáciu sa ocitol aj podnikateľ Karol Dubny z Bratislavy, ktorý chce začať podnikať prostredníctvom eseročky. "Peniaze však na ňu nemám, musím si ich požičať od známych. Treba ich držať na účte banky aj po založení firmy?" pýta sa nás. Ako mu radí Martin Palkovič z účtovnej spoločnosti Palkovič, základné imanie dnes musíte vložiť do banky. "Následne pri zápise do obchodného registra treba predložiť dokumenty, ktoré potvrdzujú zloženie základného imania na bankový účet. Niektoré banky umožňujú peniaze obratom vybrať, iné ich uvoľnia až po úspešnom zápise do obchodného registra. Je na vašej zodpovednosti, ako si tento krok obhájite pri prípadnej daňovej kontrole." Po novom už o päť mesiacov bude opätovne stačiť písomné vyhlásenie správcu vkladu o splatení základného imania. Pri eseročkách bude základné imanie od januára 2016 možné splatiť aj v hotovosti do pokladnice spoločnosti.

  Vychytené ready made spoločnosti

  Zakladanie nových eseročiek však podľa Jána Marôneka, vedúceho právneho oddelenia M2 Business, smeruje do úzadia. "Preferuje sa kupovanie nových tzv. ready made spoločností. Podnikateľa nemusí trápiť imanie ani časový horizont, keďže pri kúpe firmy môže za ňu konať okamžite. Rozdiel v cene oproti zakladaniu je cca 100-200 eur, čo sú podnikatelia spravidla ochotní vynaložiť za to, čo im to prináša." Ján Marônek dokonca predpokladá, že o pár rokov bude podiel predávaných ready made spoločností vyšší ako "klasické zakladanie". V konečnom dôsledku to bude výhodnejšie pre podnikateľské prostredie – kúpou podnikateľ môže okamžite uzatvárať zmluvy a riešiť svoje obchody, nemusí čakať na zakladanie, ktoré môže trvať aj týždne.

  Rušíte firmu? Zdravotný odvod platiť nebudete

  Dnes keď náhodou rušíte vlastnú firmu, platíte z likvidačného zostatku 14 percent zdravotné odvody. A to aj vtedy, keď išlo o vaše osobné peniaze, vložené do základného imania. Od januára 2016 by likvidačný zostatok nemal podliehať poistnému na povinné zdravotné poistenie, a to po novele zákona o zdravotnom poistení, ktorý prešiel medzirezortným pripomienkovým konaním. Právnik Ján Marônek túto zmenu víta. "Keď už raz niekto vložiť do eseročky imanie 5000 eur z vlastných, už očistených a zdanených peňazí, prečo by mal pri jej likvidácii odvádzať zdravotný odvod? Bola to hlúposť," spresňuje nám.

  Dlhy sa riešia aj cez biele kone

  Mnoho eseročiek sa často ocitá v dlhoch, a tie neraz preferujú nečestný, a žiaľ, mnohokrát i nepostihovaný spôsob ako prevod obchodného podielu na bieleho koňa. "Sofistikovou metódou takéhoto prevodu je fúzia. Inak povedané, hoci desať problémových firiem pohltí jedna, v ktorej je nasadený biely kôň. Podnikateľ sa tak zbaví svojej zadlženej firmy za pár dní, čo nie je v súlade s legislatívou," upozorňuje právnik. Správne by mala takáto firma podať návrh na konkurz. Firmy v dlhoch zrejme však odrádza vysoký súdny poplatok 1660 eur, dlhšia lehota výmazu a celková komplikovanosť tohto kroku.

  Trendové je spájanie podnikania

  Podľa Filipa Glasu zo spoločnosti Finastat Data Services, v posledných mesiacoch badať trend vyššieho počtu rušenia firiem. Počet výmazov z obchodného registra sa pohybuje medzi 600 až 850 firmami za mesiac, čo je vysoko nad priemerom rokov 2012 a 2013."Predpokladám, že v ďalších mesiacoch bude nových firiem vznikať menej, keďže je to nákladnejšie ako kedysi. Podnikatelia budú konsolidovať činnosti pod jednu strechu. A ak zvážia založenie novej eseročky, tak na to budú mať vážnejší dôvod a budú s ňou mať zámer aktívne podnikať." Počet zrušených firiem podľa Glasu časom klesne, keďže prvú vlnu rušenia kvôli daňovým licenciám už máme za sebou. "Druhá vlna je zrejme teraz po odložených daňových priznaniach a posledná vlna rušenia bude na rozhraní rokov 2015 a 2016 pred daňovými priznaniami."

  Späť na obsah

 7. Práce je viac, aj pre absolventov

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Týždeň; 27/07/2015; 31/2015; s.: 23; Ekonomika; denisa Gdovinová]

  .denisa Gdovinová

  Nedávno zverejnil portál Profesia rekordný nárast pracovných ponúk. Je ich dokonca viac, než počas ekonomického vrcholu v roku 2008. Podľa šéfky Profesie Ivany Molnárovej dnes firmy plačú nad tým, že sa do školstva dlhé roky neinvestovalo.

  . porovnávali ste pracovné ponuky za obdobie od roku 2006 do 2014, keď sa vystriedal ekonomický boom, kríza, stagnácia a pomalý rast. Čo ste zistili?

  Už teraz máme viac pracovných pozícií ako v roku 2008. Naše analýzy ukázali špirálovú krivku, ktorú Index práce presne kopíruje. Je tam však mierny výkyv keď trh padá, Profesia padá oveľa viac. Keď rastie, rastieme rýchlejšie. Podnikatelia a firmy teda oveľa rýchlejšie reagujú na zmenu v ekonomike.

  .prečo si robíte vlastné analýzy?

  Robili sme to len pre vlastnú zvedavosť. Ekonomika priamo súvisí s naším biznisom, a preto o tomto trhu chceme vedieť čo najviac. Sme tu už 18 rokov a máme zaujímavé dáta. Vymysleli sme si vlastnú metodiku. Snažili sme sa vymyslieť spôsob, ako predpovedať ďalší vývoj v hospodárstve. Novinári sa nás vždy pýtajú, ako bude ďalej? Už dlho som mala chrobáka v hlave, že musíme nájsť niečo také, aby sme na to vedeli odpovedať.

  .viete teda predpovedať vývoj na Slovensku?

  Vieme, že sa to bude približovať k roku 2008. Krivka nás ešte neťahá k číslam z roku 2008, lebo ešte nerastie priemerná mzda v hospodárstve. Otázkou je, ako sa bude vyvíjať situácia v Grécku. Ale aj keby Grécko prešlo na drachmu, nemalo by to ekonomiku zasiahnuť takou mierou ako v roku 2008.

  .spomenuli ste však, že už teraz máte viac pracovných ponúk ako na vrchole v roku 2008.

  Ponuky naozaj výrazne stúpajú. Firmy začínajú plakať nad tým, že sa roky neinvestovalo do školstva. Vracia sa nám to ako bumerang a je problém zohnať kvalifikovaného strojára, elektrotechnika s priemyslovkou. Slovensko je silné vo výrobe - automobilový, strojárenský priemysel stúpa. Problém je zohnať ľudí aj na bežné pracovné pozície ako obrábač kovov, s ktorými kedysi nebol problém. Staršia generácia už odchádza do dôchodku a nová ju nenahradila.

  .je dopyt aj v iných oblastiach?

  Minulý rok padalo poisťovníctvo, teraz rastie medziročne o 30 percent. Klasicky rastie IT oblasť. Rýchlo rastú ponuky aj v oblasti centier zdieľaných služieb pre medzinárodné firmy. Tam hľadajú najmä ľudí s dobrou znalosťou cudzích jazykov. A berú tam v podstate všetkých absolventov.

  .stúpajú ponuky pre absolventov všeobecne?

  Áno, je to pre nich dobrá správa. Kým trh rastie medziročne 30 percent, ponuky pre absolventov rastú až o 40 percent. Tým, že rastú pracovné ponuky celkovo, firmy sú ochotné si absolventa vychovať. Nemáme však presné čísla, koľko absolventov prijmú. Vieme, koľkí uviedli, že pozícia je vhodná aj pre absolventa a spravili to o 40 percent viac.

  .pracovné ponuky stúpajú skôr u veľkých či u malých firíem?

  Prekvapilo ma, že je čoraz viac firiem nad 250 zamestnancov a tie hľadajú ľudí. To je dobrá správa pre slovenskú ekonomiku - nie sme závislí iba od veľkých firiem, ale aj stredné firmy ťahajú zamestnanosť. Snahou Profesie je bojovať proti byrokracii zamestnávania. Na Slovensku potrebuje zamestnávateľ 84 rôznych papierov na to, aby na rok niekoho zamestnali. Pýtame sa, prečo je čierna práca na Slovensku taká populárna? To je odpoveď.

  .komunikujete tieto problémy aj s ministerstvom?

  Rozprávam sa o tom aj s ministerstvom financií, ale aj s politickými stranami. Profesia je barometer toho, čo sa deje na trhu práce. Cítime každú legislatívnu zmenu v zákone, lebo na ňu hneď reagujú podnikatelia. Keď sa napríklad zmenili dohodári, hneď sa to odrazilo v našich ponukách. Keď sa naposledy menil Zákonník práce, oveľa rýchlejšie nám rástla databáza životopisov. Prepúšťanie začalo byť drahšie, keď sa menili pravidlá pre živnostníkov. Vtedy sme jasne videli, ako rýchlo prepúšťajú, lebo sa snažia zbaviť stálych zamestnancov. Potom sa pomaly trh práce spamätával.

  .čo by ste vláde odporučili pre trh práce?

  Mala by sa zamyslieť nad tým, aký typ uchádzačov krajina potrebuje. Na základe toho vypracovať analýzu odporúčaných odborov pre stredné odborné školstvo. To by sa malo zamerať na prepojenie s praxou. Môj syn študuje v Rakúsku. Má povinnú odbornú polročnú prax, bez ktorej nedostane titul. Na pol roka sa prestanú učiť, idú do firmy, na základe toho majú vypracovať bakalársku prácu.

  .chcú naši zamestnávatelia zobrať na prax študentov?

  Firmy by boli ochotné. Uvedomujú si, že vzdelávanie sa dotýka priamo ich biznisu. Firmy plačú, že reakcie na ich inzeráty sú v hroznej kvalite. Osobnosť mladého človeka je v hroznom stave. Neučíme ich pracovať, učiť sa, nemajú zapálenosť pre vec. Svoje prezentácie pre učiteľov začínam vždy tak, aby si predstavili žiačika, ktorý ide do prvej triedy. Moje deti chodili už dva týždne pred školou s taškou na chrbte. Ako dokážeme za tie roky v nich tú zvedavosť a hravosť zabiť? Nadšenie pre vedomosti chýba najviac.

  .stretávate sa často s učiteľmi?

  Často im chodím prednášať. Zdá sa mi však, že nerozumejú, čo od nich chcem. Vysvetľujem im, že potrebujem, aby nezabili v žiakovi zvedavosť. Aby chcel pátrať po nových veciach a nedostal všetko na tanieri. Po druhé - aby vedel zobrať zodpovednosť. Aby dokázal rozmýšľať v súvislostiach a prepájal si predmety. Kdesi som počula úžasnú vec, že v zahraničí začali učiť fyziku na telesnej výchove. Pri basketbale pozorujú pád lopty, vysvetľujú si uhly. Takéto veci tu chýbajú. Podľa mňa by sa mal vyučovať najmä logický a sedliacky rozum. Dnes si deti vygooglia všetko. Dôležité je vybrať si z toho tú podstatnú informáciu. .

  .ivana Molnárová Vyštudovala Matematicko-fyzikálnu fakultu UK, v roku 2001 nastúpila do spoločnosti Profesia, od roku 2010 je výkonnou riaditeľkou Profesie.

  Firmy začínajú plakať nad tým, že sa tu roky neinvestovalo do školstva.

  Späť na obsah

 8. Techniku sa oplatí študovať, zarába

  [Téma: VŠEOBECNÉ; SME; 28/07/2015; 173/2015; s.: 16; Práca a vzdelávanie; Jarmila Horáková]

  Na trhu práce najviditeľnejšie stúpol záujem o strojárov a technikov, maturanti ešte nezareagovali

  Platy zamestnancov pracujúcich na pozíciách, kde sa vyžaduje vyššia kvalifikácia, sú aj o 50 percent vyššie ako u zamestnancov, ktorí nemajú vzdelanie ukončené maturitou.

  Aj napriek tomu, že firmy chcú od technických fakúlt oveľa viac absolventov, ako sú tie schopné uspokojiť ich požiadavky, technickým odborom stále chýba dostatok záujemcov o štúdium. A to i napriek tomu, že podľa portálu profesia.sk absolventom strojníckych a technických fakúlt stále pribúdajú príležitosti zamestnať sa. Oproti predchádzajúcim rokom najviditeľnejšie stúpol záujem o absolventov Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity a Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Absolventom fakúlt technického zamerania pomohol nárast počtu pracovných ponúk do oblastí, ako sú strojárstvo a výroba, kde medziročne firmy obsadzovali výrazne viac ponúk ako v predchádzajúcom roku.

  Dodatočné prijímačky

  Maturanti však ako keby mali pred štúdiom techniky rešpekt, a tak viaceré technické fakulty vypísali na august dodatočné prijímacie konanie na bakalárske aj magisterské štúdium. Prihlášku na bakalárske a magisterské štúdium až do 15. augusta možno v druhom kole podať na Strojnícku fakultu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, bez prijímačiek sa dá dostať do 14. augusta na bakalárske štúdium na stavebnej fakulte tejto univerzity. Do minulého týždňa prijímala dodatočne prihlášky tiež fakulta elektrotechniky a informatiky. Pritom je všeobecne známe, že absolventi tejto fakulty majú v praxi veľmi dobré platy a väčšina z nich má pracovnú zmluvu skôr ako diplom. Šancu na prijatie ponúka tiež Žilinská univerzita, napríklad jej strojnícka fakulta umožňuje prihlásiť sa na štúdium do 14. augusta. Asi pre stovku uchádzačov má miesto elektrotechnická fakulta v Žiline. Štúdium učiteľstva stále ponúka fakulta humanitných vied, prihlášky prijíma do 24. augusta. Záujemcovia môžu študovať v dennom štúdiu napríklad učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a náboženskej výchovy, angličtinu s matematikou či s hudobnou výchovou, ale aj misijnú prácu s deťmi a mládežou alebo sociálnu pedagogiku.

  Voľné miesta má aj technika v Košiciach

  Preferované odbory, v ktorých sa dá získať už v prvom ročníku tisíceurové štipendium, do 21. augusta ponúka Hutnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach. Uchádzači budú prijímaní výlučne na základe výsledkov štúdia na strednej škole, pričom zvýhodnení budú absolventi, ktorí maturovali z matematiky. Študovať automobilovú výrobu, protetiku a ortotetiku, mechatroniku, priemyselné či strojné inžinierstvo má až do 17. augusta v ponuke strojnícka fakulta. Uchádzačov prijíma bez prijímacích skúšok, podmienkou je získanie úplného stredného vzdelania alebo úplného stredného odborného vzdelania. Druhé kolo prijímacieho konania vyhlásil aj dekan leteckej fakulty. Do 14. augusta sa dá hlásiť na bakalárske študijné programy ako riadenie leteckej dopravy, profesionálny pilot, prevádzka lietadiel a ďalšie. V ponuke sú aj inžinierske programy. Mimoriadny termín na podanie prihlášky do 10. augusta uchádzačom ponúka fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove. Ponúka denné aj externé štúdium.

  Technici zarobia slušne

  Štúdium techniky má nielen perspektívu, ale jeho absolventi aj slušne zarobia. V prvom polroku 2015 zarábali ľudia na Slovensku v priemere 929 eur mesačne. Vyplýva to z online prieskumu Platy.sk, do ktorého sa počas prvých šiestich mesiacov zapojilo 36 766 respondentov. Z pohľadu úrovne pozície sumu 1000 eur prekročili priemerné hrubé mesačné zárobky na manažérskych pozíciách a u kvalifikovaných technických zamestnancov, akými sú napríklad technológovia, programátori, architekti a ďalšie profesie vyžadujúce technické vzdelanie. "Prehľad ukazuje, že do vzdelania sa oplatí investovať, lebo platy zamestnancov pracujúcich na pozíciách, kde sa vyžaduje vyššia kvalifikácia, sú aj o 50 percent vyššie ako u zamestnancov, ktorí nemajú vzdelanie ukončené maturitou," povedal Miroslav Dravecký z portálu Platy.sk.

  Jarmila Horáková © SME

  ----

  Priemerné platy na Slovensku v prvom polroku 2015 (v eurách)

  Región

  Bratislavský kraj 1283
  Košický 931
  Trnavský 906
  Trenčiansky 898
  Žilinský 888
  Nitriansky 870
  Banskobystrický 848
  Prešovský 808
  Slovensko 929

  Úroveň pozície

  547 pomocní zamestnanci
  671 kvalifikovaní robotníci, zamestnanci v službách
  690 administratívni zamestnanci
  1040 kvalifikovaní technickí zamestnanci
  914 kvalifikovaní zamestnanci netechnického zamerania
  1339 nižší a strední manažéri
  2709 top manažéri

  Pohlavie

  muži 1027
  ženy 809

  ZDROJ: PLATY.SK GRAF SME/PR

  Späť na obsah