Asociácia zamestnávateľ. zväzov a združení

Dátum exportu: 23.07.2015 10:07


 1. Platy v štátnej a verejnej službe chce vláda zvýšiť o 1,3 %

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; webnoviny.sk; 22/07/2015; Podnikám; Redakcia]

 2. O koľko viac zarobia štátni zamestnanci

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; STV Jednotka, 19:00; 22/07/2015; Správy RTVS; z domova; Daniela Hajčáková]

 3. Európski mladí odborári: "Nie sme stratená generácia!"

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; europskenoviny.sk; 22/07/2015; ĽUDIA; Miroslav Hajnoš]

 4. Začalo sa kolektívne vyjednávanie vo Volkswagene

  [Téma: VŠEOBECNÉ; 24hod.sk; 22/07/2015; Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR]

 5. SaS: Funkcia splnomocnenca pre strategické parky je nesystémový krok

  [Téma: VŠEOBECNÉ; 24hod.sk; 22/07/2015; Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR]

 6. Späť k podnikaniu

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Plus 7 dní; 22/07/2015; 30/2015; s.: 70; POLITICI na ktorých ste už možno zabudli; al]

 7. Slovensko je vo finále boja o Land Rover

  [Téma: VŠEOBECNÉ; pravda.sk; 22/07/2015; Spravodajstvo; Linda Nagyová Pravda]

 8. Štát chce odradiť ľudí od fajčenia: Na krabičkách pribudnú morbídne fotky

  [Téma: VŠEOBECNÉ; topky.sk; 22/07/2015; topky.sk; TASR]

 9. Ministerstvo zostruje boj proti fajčiarom. Budúci rok chce odpudivé škatuľky

  [Téma: VŠEOBECNÉ; tvnoviny.sk; 22/07/2015; TVnoviny; BRATISLAVA/TASR]

 10. Slovensko ako automobilová veľmoc. Sme jasným lídrom regiónu

  [Téma: VŠEOBECNÉ; finweb.hnonline.sk; 22/07/2015; Finweb, Správy zo sveta financií; TASR]

 11. Povinný návrat do stavovskej organizácie vyvolal rozkol medzi lekármi

  [Téma: VŠEOBECNÉ; pravda.sk; 22/07/2015; Spravodajstvo; Zlatica Beňová Pravda]


 1. Platy v štátnej a verejnej službe chce vláda zvýšiť o 1,3 %

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; webnoviny.sk; 22/07/2015; Podnikám; Redakcia]

  KOZ SR prišla s požiadavkou zvýšenia platových taríf pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore o 7 %.

  Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania bude asi v auguste

  Tarifné platy v štátnej a verejnej službe by sa mali v budúcom roku podľa návrhu vlády zvýšiť o 1,3 percenta, čo je predpokladaná miera inflácie na rok 2016. Takýto návrh predstavili zástupcovia vlády počas prvého kola kolektívneho vyjednávania o návrhu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa pre zamestnávateľov vo verejnej službe a návrhu Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v štátnej službe na rok 2016. Ako ďalej informovala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Martina Nemethová, odborári s takýmto návrhom nesúhlasili.

  KOZ SR prišla na rokovanie so zástupcami vlády, Združenia miest a obcí Slovenska a samosprávnych krajov s požiadavkou zvýšenia platových taríf pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore o 7 % a udržania už nastavených benefitov v aktuálne platných kolektívnych zmluvách vyššieho stupňa, s výnimkou zvýšenia prídelu do sociálneho fondu o 0,25 %.

  Podľa prepočtov KOZ SR valorizácia platov zamestnancov verejného sektora o 7 % predstavuje sumu 317,7 mil. eur vrátane dane a odvodov za zamestnancov a zamestnávateľa.

  Školenie: Mzdy pre začiatočníkov - 17.08.2015

  "Odhad reálneho dopadu valorizácie na verejné financie - teda "očistený" o odvody do poistných fondov, daní z príjmu a príjmov štátneho rozpočtu z tovarov a služieb zo zvýšenej spotreby, ktoré sa priamo alebo nepriamo vrátia späť do verejných financií - sa pohybuje okolo 136,7 mil. eur," informovala hovorkyňa KOZ.

  Aj vzhľadom na ešte nezverejnený návrh rozpočtu verejnej správy na rok 2016 pre obe kolektívne zmluvy zostali podľa Nemethovej otvorené otázky zvýšenia tarifných platov, prídelu do sociálneho fondu a odchodného nad rozsah zákona o jeden funkčný plat. Návrh ostatných už platných sociálnych benefitov zástupcovia vlády akceptovali. "Ďalšie kolo kolektívneho vyjednávania sa uskutoční po vzájomnej dohode pravdepodobne v auguste," uviedla.

  Od začiatku tohto roka sa zamestnancom v štátnej a verejnej službe zvýšili platy o 1,5 % a od júla tohto roka majú vzrásť o ďalšie 1 %. Platové tarify pedagogických zamestnancov sa od začiatku tohto roka zvýšili o 5 %.

  Od 1. januára minulého roka platové tarify štátnych zamestnancov stúpli o pevnú sumu 16 eur. K rovnakému dátumu vzrástli o 16 eur aj platy zamestnancov pracujúcich vo verejnej správe. Platové tarify pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa od začiatku vlaňajška zvýšili o 5 %.

  eBooky:

  - Ako založiť živnosť. Praktické rady ako to zvládnuť sám
  - Ako zriadiť prevádzkareň
  - Všetko o odvodoch pre začínajúceho a existujúceho podnikateľa
  - Zamestnávanie na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

  Zdroj - SITA, Podnikam.SK

  Späť na obsah

 2. O koľko viac zarobia štátni zamestnanci

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; STV Jednotka, 19:00; 22/07/2015; Správy RTVS; z domova; Daniela Hajčáková]

  Jana Košíková, moderátorka: "Zamestnanci vo verejnom sektore by si mohli na budúci rok prilepšiť. Odborári, štát a zamestnanci samospráv začali vyjednávania o zvyšovaní ich platov. Odborári navrhujú sedem percent, štát jedna celá tri desatiny."

  Daniela Hajčáková, redaktorka: "Sedem percent - takéto navýšenie platov navrhujú odborári pre zamestnancov v štátnej a verejnej službe. Prilepšiť k základným tabuľkovým platom by si tak podľa nich mohli úradníci na ministerstvách, obecných úradoch, ale aj učitelia, či hasiči."

  Slavomír Manga, viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR: "Konfederácia je presvedčená, že v súčasnosti tá ekonomická situácia je už taká, že by sme mohli byť odvážnejší v tomto smere. Nehovoriac o tom, že čo sa týka mzdovej úrovne, Slovensko zatiaľ nemá nejakú slávnu pozíciu v rámci eurozóny."

  Daniela Hajčáková: "Zástupcovia vlády však prišli na rokovanie s vlastným návrhom."

  Beatrice Szabóová, hovorkyňa predsedu vlády SR: "Štát navrhuje zohľadniť predpokladanú výšku inflácie v roku 2016, čo bude približne jeden celých tri percenta. No a môžem potvrdiť, že po prvýkrát po dlhých rokoch prichádza štát s vyššou ponukou percenta ako je nula."

  Daniela Hajčáková: "Do vyjednávaní so štátom a samosprávou chcú ísť odborové organizácie spolu. Sedem percent chcú pridať aj napríklad učiteľom."

  Pavel Ondek, Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (telefonát): "Sedempercentné navýšenie platov, ktoré navrhla Konfederácia odborových zväzov, platí samozrejme aj pre pedagogických a odborných zamestnancov všetkých typov škôl v Slovenskej republike, samozrejme aj pre nepedagogických zamestnancov."

  Daniela Hajčáková: "Zmeny v platoch sa týkajú približne tristošesťdesiattisíc zamestnancov štátnej správy a samosprávy. Podľa prepočtov odborárov by zvýšenie platov o sedem percent stálo tristosedemnásť miliónov eur zo štátneho rozpočtu, vrátane odvodov a daní. Každý zamestnanec by si tak v priemere prilepšil o päťdesiat eur. Ďalšie kolo rokovaní o platoch by malo nasledovať v auguste."

  Späť na obsah

 3. Európski mladí odborári: "Nie sme stratená generácia!"

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; europskenoviny.sk; 22/07/2015; ĽUDIA; Miroslav Hajnoš]

  Počas nedávnej konferencie s názvom Stratégia generácia mládeže EÚ 2020 v Berlíne prejavili mladí Európania solidaritu s Gréckom a diskutovali o alternatívach šetriacich reforiem.

  Kríza a šetriace opatrenia uplatňované po celej Európe v posledných rokoch majú negatívny dopad na podmienky práce a žitia mladých ľudí v Európe. Toto je dôvod, prečo po dvoch rokoch po medzivládnom summite o nezamestnanosti mladých vznikla v Berlíne Mládežnícka Konferencia EÚ organizovaná EOK Youth Committee a DGB Youth.

  Brigády, neisté zmluvné podmienky, chýbajúce sociálne zabezpečenie a dokonca aj diskriminované praktiky na základe veku sú normou pre milióny mladých ľudí, ktorí sa snažia presadiť na trhu práce. Dôvod prečo počet dočastných brigádnických zamestnaní narastá, zatiaľ čo počet stálych pracovných miest neustále upadá, bol diskutovanou témou stoviek mladých odborárov z celej Európy.

  Počas konferencie vystúpilo množstvo zaujímavých rečníkov. Konferenciu otvoril Michael Sommer, námestník predsedu Friedrich Ebert Stiftung (FES). Po ňom nasledovali Elke Hannack – námestníčka predsedu DGB Elke Hannack a Partick Itschert – zástupca generálneho tajomníka EOK.

  Ako povedala Elke Hannack: "Potrebujeme sociálnejšiu Európu, kde mladí ľudia budú môcť vidieť svoju prosperujúcu budúcnosť cez stratégiu EUY2020." Následne Patrick Itschert dodal: "Potrebujeme vytvoriť vysokokvalitné pracovné miesta, dať mladým ľuďom lepší život a lepšiu sociálnu Európsku Úniu."

  Mládežnícki lídri mali plodnú diskusiu o budúcej politike EÚ a o budúcnosti mládežníckej politiky EÚ. Vedúci lídri ako Florian Haggenmiller, Salvatore Marra a Lora Lyubenova diskutovali o tom, že šetrenie a škrty majú negatívny vplyv na mládež po celej Európe a na ich súčastný život a ovplyvňuje ich budúcnosť.

  Mládež DGB organizovala zhromaždenie pred nemeckým Spolkovým snemom na podporu solidarity s Grékmi. Výbor európskych mladých odborárov vyjadril jasne a nahlas: "Nechceme byť stratená generácia!".

  Delegáti – mladí odborári z EOK a DGB počas konferencie vyjadrili plnú solidaritu s Gréckym ľudom a zároveň aj hlboké znepokojenie zo súčastnosti a budúcnosti európskeho projektu. V rámci Slovenska sa zúčastnili aj mladí odborári z Konfederácie odborových zväzov Slovenskej Republiky.

  Panel debate with Lara Lyubenova from @Youth_Forum during our #EUY2020 @etuc_ces @dgb_news @DGBJugend pic.twitter.com/FlYkBbAFvN

  — ETUC Youth (@ETUC_Youth) July 1, 2015

  Christine Watty is asking participants about output from yesteraday workshops of #EUY2020. pic.twitter.com/Ry0CBCKTAT

  — ETUC Youth (@ETUC_Youth) July 2, 2015
  Pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk spracoval Miroslav Hajnoš

  Späť na obsah

 4. Začalo sa kolektívne vyjednávanie vo Volkswagene

  [Téma: VŠEOBECNÉ; 24hod.sk; 22/07/2015; Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR]

  Volkswagen Slovakia
  Volkswagen Slovakia Foto: TASR/Martin Baumann

  Bratislava 22. júla (TASR) - V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia (VW SK) sa dnes zišli vyjednávacie tímy spoločnosti a ZO OZ KOVO VW SK, aby odštartovali kolektívne vyjednávanie.

  Podľa vedúceho vyjednávaní za VW SK Erica Reutinga neistoty pribúdajú vo viacerých regiónoch. Konkurencieschopnosť spoločnosti nesmie byť ohrozená a preto je nevyhnutná primeraná dohoda.

  "Aj v budúcnosti chceme vyrábať autá na Slovensku. Vzhľadom na súčasné rámcové podmienky však budeme úspešní iba vtedy, keď nájdeme spoločne so zástupcami zamestnancov tie správne riešenia," uviedol Reuting.

  Volkswagen Slovakia ponúka svojim zamestnancom atraktívne pracovné podmienky. Zahŕňajú napríklad dovolenkový vianočný príspevok (13. a 14. plat) a odmenu za hospodárske výsledky. Spoločnosť tiež vypláca príspevky pri dosiahnutí pracovného jubilea, narodení dieťaťa či pôžičky na bývanie s nulovým úrokom a príspevky na dovolenky. Zamestnanci majú k dispozícii za zvýhodnené ceny športové i kultúrne aktivity. Využívať môžu zľavy na nákup koncernových vozidiel. V závode majú k dispozícii zdravotné stredisko, kde môžu využívať aj preventívny zdravotný program. Výsledky kolektívneho vyjednávania sa budú týkať viac ako 9900 zamestnancov spoločnosti.

  Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako štyri milióny vozidiel. Patrí k najväčším zamestnávateľom, exportérom i investorom v krajine.

  TASR informoval hovorca spoločnosti Vladimír Machalík.

  Zdroj - Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

  Späť na obsah

 5. SaS: Funkcia splnomocnenca pre strategické parky je nesystémový krok

  [Téma: VŠEOBECNÉ; 24hod.sk; 22/07/2015; Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR]

  Na snímke predseda strany SaS Richard Sulík.
  Na snímke predseda strany SaS Richard Sulík. Foto: TASR/Michal Svítok

  Bratislava 22. júla (TASR) – Vytvorenie funkcie splnomocnenca vlády pre strategické parky považuje opozičná strana SaS za nesystémový krok. Rozhodnutím kabinetu Roberta Fica (Smer-SD) sa ním v utorok (21.7.) stal štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček. Na starosti bude mať koordináciu prác pri vytváraní strategických parkov pre významných investorov.

  "Svedčí to o tom, že vláda nemá reálnu stratégiu vytvárania dobrého podnikateľského prostredia pre všetkých a stará sa len o vybrané veľké podniky," uviedol tímlíder SaS pre Štíhly štát Jozef Rajtár s tým, že všetkým ostatným ponúka daňové licencie, poplatky a pokuty za čokoľvek s cieľom naplniť štátny rozpočet.

  "Vyzývame v tejto súvislosti vládu na predloženie stratégie zlepšovania podnikateľského prostredia pre všetkých, a to hlavne prostredníctvom odstraňovania bariér, ktoré sama vytvorila – zmeny v odpisovaní, zvýšenie daní, daňové licencie, byrokracia," opísal Rajtár.

  Parlament schválil koncom júna v skrátenom legislatívnom konaní novelu zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií. Právnu normu predložilo ministerstvo hospodárstva s cieľom urýchliť procesy a konania v prospech významných investorov. V utorok vláda zadefinovala konkrétne parcely a vlastníkov priestoru v okolí Nitry, kam by mohla podľa medializovaných informácií prísť britská automobilka Land Rover.

  Stromček, ktorý zároveň zostane štátnym tajomníkom, bude zabezpečovať prípravu území, ktoré môžu byť atraktívne pre významných zahraničných investorov. Tvrdí, že bude robiť to, čo robil doteraz, a vláda rozhodla len o inštitucionalizácii toho, čo už na ministerstve funguje.

  "Našou snahou je získať každú jednu potenciálnu investíciu, ktorá by mohla prísť na Slovensko, a úplne prirodzene každého investora zaujíma infraštruktúra, ktorá je spojená s výstavbou či už existujúcich parkov, alebo keď vznikajú na zelenej lúke," konštatoval Stromček. Ako priblížil, riešiť bude požiadavky týkajúce sa cestnej či železničnej infraštruktúry, stavebné povolenia, ako aj zmeny územných plánov.

  Zdroj - Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

  Späť na obsah

 6. Späť k podnikaniu

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Plus 7 dní; 22/07/2015; 30/2015; s.: 70; POLITICI na ktorých ste už možno zabudli; al]

  Rodák z Trenčianskych Teplíc Robert Nemcsics (53) začínal ako ekonomický redaktor Československého rozhlasu, neskôr pracoval v rádiu Rock FM a v rokoch 1996 až 1998 bol vedúcim úradu Ministerstva financií SR. Do ,,veľkej" politiky vstúpil v roku 2002 po boku Pavla Ruska, keď kandidoval za Alianciu nového občana (ANO). Ministrom hospodárstva bol však krátko, pre vnútrostranícke spory ho po jedenástich mesiacoch v úrade v septembri 2003 odvolali. Opustil stranu ANO, vrátil sa do parlamentných lavíc a pôsobil ako nezávislý poslanec. ,,Venujem sa podnikaniu v oblasti strojárenstva a energetického priemyslu, o návrate do politiky neuvažujem. V prvom rade to závisí od motivácie. Vstupoval som do politiky s cieľom zlepšiť podnikateľské prostredie, ono ani dnes nie je dobré - čiže motív by sa možno aj našiel. Nenájde sa však politický subjekt, v ktorom by som si vedel predstaviť svoje pôsobenie. Ľudia pôsobiaci dnes v politike sú tam sami kvôli sebe, nie kvôli ľuďom," uzavrel debatu Robert Nemcsics, ktorého sme zastihli na festivale Art Film.

  Späť na obsah

 7. Slovensko je vo finále boja o Land Rover

  [Téma: VŠEOBECNÉ; pravda.sk; 22/07/2015; Spravodajstvo; Linda Nagyová Pravda]

  Už nasledujúce týždne by mali dať odpoveď na otázku, či Slovensko získa v medzinárodnej konkurencii investíciu v hodnote 1,85 miliardy dolárov, alebo nie. V závode na výrobu luxusných terénnych vozidiel Land Rover a v subdodávateľských spoločnostiach by prácu mohlo nájsť až osemtisíc ľudí. Okrem Slovenska a Poľska sú podľa ministra hospodárstva Vazila Hudáka v hre stále napríklad aj Spojené štáty americké, ktoré však pre investora nemusia byť výhodné pre vyššiu cenu práce.

  Rover láka Slovensko ale aj Poľsko.

  Autor - Eurostat, German Auto Industry Trade Group VDA,PAS

  V stredoeurópskom regióne rebríčky hodnotenia podnikateľských prostredí síce mierne favorizujú Poľsko, odborníci však tvrdia, že oproti severnému susedovi máme výhodu v stabilite meny euro a v kvalitnej pracovnej sile. Vláda chce ísť pri investícii na maximum. Minister hospodárstva Vazil Hudák pripúšťa úľavy v hodnote ôsmich až deviatich percent. Vznikla tiež nová funkcia splnomocnenca pre strategické parky, ktorý má budúcim investorom pomáhať s infraštruktúrou.

  "Ťažko sa hovorí o konkrétnych číslach, pretože to závisí od rozsahu investície, od konkrétnej investície, od druhu investície, ako sa reguluje európskymi normami, ale hovoríme niekde do ôsmich až deviatich percent z celkového rozsahu investície," odpovedal minister Hudák na otázku denníka Pravda, čo to znamená, ísť pri úľavách na maximum.

  Rokovania sú pritom podľa neho také horúce ako dnešné dni. "Naozaj sme vo finálnej fáze, kde sa rozhoduje medzi Slovenskom a ďalšími dvoma lokáciami," dodáva. Tou treťou lokalitou majú byť práve Spojené štáty americké. Hoci podľa dohody s investorom minister tvrdí, že sa má v tajnosti uchovať aj jeho meno, rokuje sa každý deň.

  "Každá investícia má špecifické požiadavky, dostatok kvalifikovanej pracovnej sily, geografia, sieť subdodávateľov, detaily pritom pozná len sám investor, preto je nemožné posúdiť šance jednotlivých krajín," hovorí analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský.

  Slovenskou výhodou je euro. "Pri mene euro je predpoklad vyššej stability, čo môžu podnikatelia vnímať veľmi pozitívne, ak plánujú vyrábať pre európsky trh," konštatuje riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina, ktorý vníma kladne aj relatívne dobrú infraštruktúru a kvalitnú pracovnú silu. Vzhľadom na to, že podnikateľské prostredie Poľska a Slovenska považuje za podobné, hlavnú rolu podľa neho zohrajú stimuly.

  Za najväčšiu nevýhodu Poľska, naopak, odborníci považujú slabo rozvinutý subdodávateľský priemysel. Slovensko zase pokročilo v kvalite pracovnej sily, keď prijalo zákon o odbornom vzdelávaní, čo by malo priniesť väčšie prepojenie vzdelávania s praxou. "Na Slovensku máme viac ako 320 subdodávateľov automobilového priemyslu, pre automobilový priemysel je to nesmierne dôležité," hovorí Jaroslav Holeček, viceprezident Zväzu automobilového priemyslu. "V prospech Slovenska môže hrať do karát aj silne etablovaný automobilový priemysel," dodáva Holeček.

  Prípadným investorom by mal pomáhať nový splnomocnenec vlády pre strategické parky, ktorým sa stal Viktor Stromček. Ten je aj štátnym tajomníkom ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Stromček má pomáhať s budovaním strategických parkov a so zlepšovaním infraštruktúry. Strategické parky majú byť jednou zo základných podmienok pre úspešné postavenie automobilového závodu aj podľa Zväzu automobilového priemyslu.

  "Našou snahou je získať každú potenciálnu investíciu," skonštatoval Stromček. Urýchliť procesy v prospech významných investorov sa vláda snažila aj prijatím novely zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií. Novela má urýchliť procesy spojené so stavebnými povoleniami či s územnými plánmi a ich zmenami.

  Vlastníkom britského Land Roveru je indická spoločnosť Tata Motors. Automobilka počas minulého roku prvýkrát postavila závod mimo Európy, keď vybudovala závod v Číne. Jeho ročná výroba môže dosiahnuť 130-tisíc vozidiel.

  © AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

  Späť na obsah

 8. Štát chce odradiť ľudí od fajčenia: Na krabičkách pribudnú morbídne fotky

  [Téma: VŠEOBECNÉ; topky.sk; 22/07/2015; topky.sk; TASR]

  Pošlite nám tip BRATISLAVA - Na cigaretových škatuľkách by sa od budúceho roka mali okrem textových varovaní pred škodlivosťou fajčenia objaviť aj varovné obrázky. Pred následkami fajčenia majú varovať napríklad obrázky ženy vykašliavajúcej krv, mladého páru pred rakvou nenarodeného dieťaťa, mladého muža v márnici, či fotografie poškodených očí, zubov či končatín. Návrh predložilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré reaguje na európsku legislatívu.

  Používanie kombinovaných zdravotných varovaní je podľa rezortu účinnejšie ako len textové varovania. Na cigaretových škatuľkách majú zároveň upozornenia na škodlivosť fajčenia dostať viac priestoru. Kým v súčasnosti zaberajú zdravotné varovania 30 a 40 percent, po novom majú tvoriť 65 percent z balenia. Na každej škatuľke má byť tiež napísané, že fajčenie zabíja a tabakový dym obsahuje viac ako 70 rakovinotvorných látok. Súčasťou bude aj informácia o službe, ktorá sa poskytuje na pomoc fajčiarom. Novela zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových a iných súvisiacich výrobkov by mala platiť od 20. mája 2016.

  Ministerstvo sa tzv. kombinované varovania pokúšalo presadiť už aj v minulosti. V roku 2008 s nimi napríklad počítal návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov. Vzhľadom na veľký dosah na podnikateľské prostredie autori návrhu od tohto bodu vtedy upustili. Na Slovensku došlo v posledných rokoch k viacerým zmenám, ktoré mali za cieľ zvýšiť ochranu nefajčiarov či znížiť dostupnosť cigariet pre deti. V reštauráciách tak vznikli časti pre nefajčiarov a zmizli automaty na cigarety. Zároveň postupne rastú ceny tabakových výrobkov. Podľa údajov svetovej banky a iných ekonomických inštitúcií je cena jedným z výrazných faktorov ovplyvňujúcich spotrebu.

  Dospelých fajčiarov na Slovensku ubúda, v prípade detí a mládeže je však situácia iná. Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11.000 ľudí. Liečba chorôb spojených s týmto zlozvykom si okrem toho vyžiada aj finančné prostriedky vo výške 165 až 232 miliónov eur.

  Späť na obsah

 9. Ministerstvo zostruje boj proti fajčiarom. Budúci rok chce odpudivé škatuľky

  [Téma: VŠEOBECNÉ; tvnoviny.sk; 22/07/2015; TVnoviny; BRATISLAVA/TASR]

  Pred následkami fajčenia majú varovať napríklad obrázky ženy vykašliavajúcej krv alebo mladého páru pred rakvou nenarodeného dieťaťa.
  Na cigaretových škatuľkách by sa od budúceho roka mali okrem textových varovaní pred škodlivosťou fajčenia objaviť aj varovné obrázky. Pred následkami fajčenia majú varovať napríklad obrázky ženy vykašliavajúcej krv, mladého páru pred rakvou nenarodeného dieťaťa, mladého muža v márnici, či fotografie poškodených očí, zubov či končatín. Návrh predložilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré reaguje na európsku legislatívu.

  Používanie kombinovaných zdravotných varovaní je podľa rezortu účinnejšie ako len textové varovania. Na cigaretových škatuľkách majú zároveň upozornenia na škodlivosť fajčenia dostať viac priestoru. Kým v súčasnosti zaberajú zdravotné varovania 30 a 40 percent, po novom majú tvoriť 65 percent z balenia.

  Fajčenie zabíja a tabakový dym obsahuje viac ako 70 rakovinotvorných látok

  Na každej škatuľke má byť tiež napísané, že fajčenie zabíja a tabakový dym obsahuje viac ako 70 rakovinotvorných látok. Súčasťou bude aj informácia o službe, ktorá sa poskytuje na pomoc fajčiarom. Novela zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových a iných súvisiacich výrobkov by mala platiť od 20. mája 2016.

  Ministerstvo sa tzv. kombinované varovania pokúšalo presadiť už aj v minulosti. V roku 2008 s nimi napríklad počítal návrh novely zákona o ochrane nefajčiarov. Vzhľadom na veľký dosah na podnikateľské prostredie autori návrhu od tohto bodu vtedy upustili.

  Dospelých fajčiarov na Slovensku ubúda

  Na Slovensku došlo v posledných rokoch k viacerým zmenám, ktoré mali za cieľ zvýšiť ochranu nefajčiarov či znížiť dostupnosť cigariet pre deti. V reštauráciách tak vznikli časti pre nefajčiarov a zmizli automaty na cigarety. Zároveň postupne rastú ceny tabakových výrobkov. Podľa údajov svetovej banky a iných ekonomických inštitúcií je cena jedným z výrazných faktorov ovplyvňujúcich spotrebu.

  Dospelých fajčiarov na Slovensku ubúda, v prípade detí a mládeže je však situácia iná. Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11-tisíč ľudí. Liečba chorôb spojených s týmto zlozvykom si okrem toho vyžiada aj finančné prostriedky vo výške 165 až 232 miliónov eur.

  Späť na obsah

 10. Slovensko ako automobilová veľmoc. Sme jasným lídrom regiónu

  [Téma: VŠEOBECNÉ; finweb.hnonline.sk; 22/07/2015; Finweb, Správy zo sveta financií; TASR]

  Slovensko je v náraste výroby áut od začiatku krízy doteraz na špičke v regióne strednej a východnej Európy (SVE). Kým v roku 2008 sa v SR vyrobilo 575.800 osobných a úžitkových áut, v roku 2014 až 993.000. Ide o nárast o 72 percent, čo sa nepodarilo žiadnej ďalšej krajine. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti Coface.

  V regióne SVE sa vlani vyrobilo 3,6 milióna automobilov, čo tvorí pätinu produkcie Európskej únie (EÚ) a 4 percentá z celosvetovej výroby. "Automobilový sektor je silným ťahúňom stredo- a východoeurópskych ekonomík. Krajiny boli schopné pritiahnuť významný objem priamych zahraničných investícií, výsledkom čoho je dvojnásobný nárast automobilovej produkcie v regióne za ostatných 10 rokov," uviedol ekonóm spoločnosti Grzegorz Sielewicz.

  Jedna z 20 top krajín sveta
  Najúspešnejšie sú v tomto smere Slovensko, Česko a Rumunsko, kde sa výroba takmer strojnásobila alebo dokonca zvýšila štvornásobne. Slovensko a Česko zároveň patria medzi 20 najväčších výrobcov vozidiel na svete. "Tieto dve krajiny spolu vyrobia až dve tretiny celkovej produkcie áut regiónu strednej a východnej Európy," zdôraznil Sielewicz.

  Automobilka Volkswagen, Snímka: HN/Peter Mayer
  Naopak, Maďarsko, Poľsko a Slovinsko sa vo výrobe stále nedostali na predkrízovú úroveň. Poľsko dokonca vlani vyrobilo menej než polovicu vozidiel vyprodukovaných v Česku. Najviac sa podľa analýzy do rozšírenia kapacít investovalo v Česku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku.

  V šiestich krajinách regiónu je spolu 33 závodov na produkciu automobilov. "Región dokázal prilákať priame zahraničné investície predovšetkým pre atraktívne náklady na pracovnú silu, geografickú polohu, vzdelanú pracovnú silu a zlepšujúce sa podnikateľské prostredie," vysvetlil ekonóm. Dominujú západoeurópske značky, najmä nemecké, francúzske a talianske, ako aj ázijskí výrobcovia. Väčšinu výroby tvoria osobné autá.

  Takmer tretina výroby sú automobilky
  Automobilová výroba je v regióne silným ťahúňom ekonomiky. Ako vyplýva z analýzy, dáva prácu 850.000 ľuďom. Zároveň sa významne podieľa na raste ekonomiky. Najvýraznejším príkladom je Slovensko, kde sa automobilový sektor podieľa na celkovej hodnote výroby až 32 percent. Hneď za ním nasleduje Česko s 22 percentami. Obe krajiny vedú aj v podiele na celkovej výrobe, a to 12,6 percenta a 9,1 percenta.

  Sielewicz však upozornil, že výrobcovia sú silne závislí od exportu. Do krajín únie smeruje z regiónu až 85 percent exportu vozidiel. Vývoz Slovenska spolu s Rumunskom je významný aj mimo EÚ. SR exportuje mimo krajín únie až 26 percent z exportu cestných vozidiel, pričom 4 percentá smerujú na americký trh a 7 percent do Číny.

  Hoci Rusko je pre región a hlavne Slovensko silný exportný trh, geopolitický vývoj, recesia v krajine, oslabenie meny a vysoká inflácia znížili dopyt po autách. Slovensko malo v roku 2013 z regiónu najvyšší podiel exportu áut do Ruska, až 7 percent, vlani však už tento objem klesol o 21 percent.

  Prognózy sú podľa ekonóma optimistické. "Vďaka pozitívnemu vývoju ekonomiky spotreba domácností rastie, dokonca aj firmy začínajú vo väčšom obmieňať svoj vozidlový park. Súčasný vývoj ukazuje, že eurozóna ako hlavný vývozný trh sa odrazila od dna a má lepšie vyhliadky na zvýšenie dopytu," uzavrel.

  Späť na obsah

 11. Povinný návrat do stavovskej organizácie vyvolal rozkol medzi lekármi

  [Téma: VŠEOBECNÉ; pravda.sk; 22/07/2015; Spravodajstvo; Zlatica Beňová Pravda]

  Po 11 rokoch nezávislosti sa tisícky lekárov budú musieť povinne vrátiť do Slovenskej lekárskej komory. Znamená to platiť členské a podriadiť sa kontrole z jej strany. Časť lekárov sa tomu bráni. Odôvodňuje to tým, že vedeniu stavovskej organizácie ide iba o moc, čo komora popiera. V súčasnosti ju vedie bývalý odborársky predák Marian Kollár.

  Ilustračné foto.

  Autor - Ľuboš Pilc, Pravda

  Členstvo v komore je zatiaľ dobrovoľné, z 24-tisíc lekárov je v nej asi polovica. Ministerstvo zdravotníctva ho však chce zmeniť na povinné. Navrhuje to v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú dalo na pripomienkovacie konanie. Platiť by mala od budúceho roka.

  Hovorca rezortu Peter Bubla vysvetľuje, že Slovenská lekárska komora (SLK) má v súčasnosti síce povinnosť evidovať zdravotníkov a vydávať licencie, ale kontrolovať môže len svojich členov. To podľa neho novela zmení. "Na základe aplikačnej praxe je potrebné, aby komora bola oprávnená kontrolovať aj dodržiavanie povinností registrovaných zdravotníckych pracovníkov," povedal Bubla.

  Po novom tak SLK bude posudzovať odbornosť pracovníkov, či majú dostatočné vzdelanie a prax, či sa vzdelávajú ďalej aj popri práci, bude hodnotiť ich prešľapy voči etike, viesť disciplinárne konania a ukladať pokuty.

  Proti návrhu sa postavili viaceré lekárske združenia. Tvrdia, že o tomto s nimi nik nediskutoval. Ladislav Pásztor, prezident Asociácie súkromných lekárov, ktorá zastupuje asi 2 500 lekárov, považuje súčasné znenie návrhu novely za veľkú chybu. Podľa neho ide o závažné zmeny, ku ktorým mala prebehnúť širšia diskusia. "Namiesto toho, aby sme získali väčšie právomoci v rámci lekárskej samosprávy, tak tu bude znova iba veľký rozkol," reagoval na povinné členstvo Pásztor.

  Pásztor poukázal, že ide o výrazný zásah do práv zamestnávateľov, ktorý je v rozpore so Zákonníkom práce. "Komora bude po novom posudzovať odbornú úroveň lekára, ale zamestnávateľ bude mať iný názor. Kto o tom rozhodne?" pýta sa šéf súkromných lekárov. Podobne to bude aj pri hodnotení etického správania. Novelu sa asociácia chystá pripomienkovať.

  Na odpor asi polovice lekárov stať sa členmi komory SLK reagovala tým, že zatiaľ neeviduje výsledky prieskumu, z ktorého by niečo také vyplývalo. "Ak je raz komora sankčným orgánom, nie každému sa musí páčiť dodržiavať pravidlá výkonu povolania, ktoré si odsúhlasil snem lekárov, to znamená samotní lekári. Je to ako chcieť, aby daňoví poplatníci platili dane dobrovoľne," uviedol prezident komory Marian Kollár s tým, že na snemoch môžu lekári zmeniť kroky, s ktorými nesúhlasia, ak nejaké také sú.

  Slovenská lekárska komora už dlhodobo bojuje za to, aby členstvo bolo povinné. Odôvodňuje to tým, že ak lekár poruší etický kódex, napríklad zoberie úplatok, nemá ho ako postihnúť. Môže tak urobiť iba vtedy, ak je jej členom. "V prípade, ak lekár počas disciplinárneho konania prestane byť členom komory, SLK nemôže ďalej konať a musí disciplinárne konanie zastaviť," uvádza Kollár. O novele chce však s ministerstvom debatovať aj on. Tvrdí, že niektoré ustanovenia sú v praxi nevykonateľné.

  S povinným členstvom nesúhlasia ani špecialisti. Alena Jancová zo Slovenskej lekárskej únie špecialistov, ktorá zastupuje asi tisícku lekárov, si myslí, že komora bude rozhodovať o bytí a nebytí lekára. Pritom podľa Jancovej nemá odborníkov na to, aby mohla posudzovať odbornú úroveň lekárov a prípadne etiku. "Aj keď má odborné sekcie, ale ich vedenie nie je volené na základe odbornosti, ale viac-menej na základe úzkeho okruhu ľudí blízkych vedeniu," pripomenula Jancová. Dozor nad etickým kódexom zo strany SLK podľa Jancovej nefunguje ani dnes a nie to ešte v budúcnosti. "V regionálnych komorách sme sa stretli s nie celkom objektívnym prístupom. Veľkú úlohu v hodnotení etického správania u poskytovateľov hrali osobné vzťahy, takže nechápeme prínos tejto zmeny," uzavrela.

  "Súčasné vedenie chce len vládnuť, ich hlavná idea je, že ak bude ovládať všetkých lekárov tak bude v zdravotníctve poriadok, ale to nikdy nemôže fungovať," povedal človek z lekárskeho prostredia, ktorý nechcel zverejniť svoje meno. Celá odborná verejnosť by bola podľa neho zdesená, ak by tento návrh bol schválený. "Mnohí máme zlé skúsenosti s vedením komory, nemá tiež dôveru viacerých lekárov, a preto radšej ani nie sú jej členmi," dodal.

  Peter Krištúfek, prezident Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorá dozerá na vzdelávanie lekárov, sa k téme nechcel vyjadriť. "Mrzí ma, že nový návrh neprešiel odbornými kruhmi, nie som z toho nadšený," podotkol Krištúfek.

  Nespokojnosť s prezidentom komory Marianom Kollárom vyjadrili aj niektorí jej členovia, prevažne z regiónov. Vlani mu vyčítali, že sa komora pod jeho vedením nevyjadruje k zásadným otázkam a témam, ktoré rezonujú v zdravotníctve. Na sneme, ktorý sa konal v októbri v Žiline, Kollár ustál hlasovanie o dôvere. Zo 70 členov mu nedôveru vyslovilo 27 delegátov, dva lístky boli neplatné a 44 delegátov ho podporilo.

  Na rozkol medzi komorou a mnohými lekármi a združeniami ministerstvo zdravotníctva reagovalo tým, že povinné členstvo nenavrhla iba SLK. "Návrh rieši celkový stav ako taký, pokiaľ ide o možnosť kontrolovať dodržiavanie povinností zdravotníckych pracovníkov vo vzťahu k vykonávaniu zdravotníckeho povolania v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi a s etickým kódexom a zároveň pokiaľ ide o možnosť ukladania sankcií v prípade porušenia povinností," ešte zopakoval Bubla.

  Povinné členstvo v komore tu lekári už mali. Zaviedol ho ešte v roku 2002 exminister zdravotníctva Roman Kováč takzvaným komorovým zákonom. V roku 2004 ho v rámci reformy zdravotníctva zrušil vtedajší minister Rudolf Zajac.

  © AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

  Späť na obsah