Asociácia zamestnávateľ. zväzov a združení

Dátum exportu: 18.08.2015 10:08


  1. MV SR: Pri novele cestného zákona neustúpilo viacerým pripomienkam

    [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; teraz.sk; 17/08/2015; TASR]

  2. Nové pravidlá v platení DPH by mali platiť v celej ekonomike

    [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; hnporadna.hnonline.sk; 18/08/2015; Servisné prílohy, Poradca, Články; Bratislava – Vladimír Turanský]

  3. Daň zaplaťte, keď dostanete peniaze

    [Téma: VŠEOBECNÉ; HN; 18/08/2015; 158/2015; s.: 15; PORADCA; Vladimír Turanský]

  4. KDH navrhuje odvodové úľavy pre všetky nové pracovné miesta v okresoch s nezamestnanosťou nad 18 %

    [Téma: VŠEOBECNÉ; Rádio Regina BA, 17:00; 17/08/2015; Žurnál Rádia Regina; z domova]

  5. Začať podnikať bude oveľa ľahšie. Zaplatíte len euro

    [Téma: VŠEOBECNÉ; noviny.sk; 17/08/2015; Adam Zavřel]

  6. KDH navrhuje pre slabšie regióny s vyše 18 % nezamestnanosťou odpustenie odvodov

    [Téma: VŠEOBECNÉ; Rádio Lumen, 17:30; 17/08/2015; Infolumen; z domova; Alžbeta Paulíková]

  7. Ratingová agentúra zverejnila zoznam štátov, ktorým hrozí bankrot: Toto je sedem najhorších

    [Téma: VŠEOBECNÉ; topky.sk; 17/08/2015; topky.sk; TASR]


  1. MV SR: Pri novele cestného zákona neustúpilo viacerým pripomienkam

    [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; teraz.sk; 17/08/2015; TASR]

    Najnovšiu novelu zákona o cestnej premávke ministerstvo predstavilo začiatkom júla, zmeny by mali začať platiť od budúceho roka.

    Bez popisu Foto: TASR

    Bratislava 17. augusta (TASR) –Novela zákona o cestnej premávke pôjde na rokovanie vlády s rozpormi. Ministerstvo vnútra nevyhovelo viacerým zásadným pripomienkam. Informovala o tom Marta Fabiánová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

    Možnosť ovplyvniť podobu chystanej novely bola od 29. júna do 17. júla. Za ten čas bolo vznesených viac ako 130 pripomienok, z toho takmer 40 zásadných. Ministerstvo nevyhovelo Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore (SOPK), hlavnému mestu Bratislava ani verejnosti.

    V mene zamestnávateľov a SOPK rokoval ČESMAD Slovakia. Združenie cestných dopravcov sa neúspešne snažilo presadiť, aby mohli vodiči nákladných vozidiel nad 7,5 tony v noci (od 00.00 h do 05.00 h) predchádzať na diaľniciach a rýchlostných cestách, informovala o rozporoch Fabiánová. V súčasnosti je predbiehanie zakázané vždy.

    Viaceré zmeny v súčasných pravidlách cestnej premávky sa pokúšalo presadiť občianske združenie Cyklokoalícia, pod ktorej hromadnú pripomienku sa podpísalo viac ako 500 ľudí. Spolu s Bratislavou žiadali ďalšie obmedzenie možností parkovania na chodníku. Navrhovali parkovanie iba tam, kde to na chodníku povolí dopravné značenie.

    "Myslíme si, že niektoré mestá nebudú na túto zmenu pripravené ani v roku 2019, keďže im chýba dostatok parkovacích miest," ozrejmila Fabiánová, prečo ministerstvo takejto pripomienke nevyhovelo. Rezort však podľa jej slov je pripravený o tejto téme rokovať a prijať zmenu, ktorá by neznamenala dopravný kolaps v mestách.

    Aktivisti tiež neustúpili od požiadavky, aby bola zrušená povinnosť pre cyklistov nosiť ochrannú prilbu a tiež povinnosť nosiť reflexné prvky za zníženej viditeľnosti. "Zastávame názor, že prilby dokážu byť rozhodujúce pri záchrane života, preto sme túto požiadavku neakceptovali," zdôvodnila Fabiánová.

    Nedeľná stopka pre kamióny

    Viacerým zásadným pripomienkam ministerstvo vyhovelo. Kamióny nebudú môcť jazdiť v nedeľu a štátny sviatok od 00.00 h do 07.00 h po diaľniciach, rýchlostných cestách a cestách I. triedy. Úspešne sa proti tomu postavilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS).

    Ministerstvo dopravy navrhovalo v tomto prípade kompromis. Kamiónom chcelo umožniť jazdu iba po diaľniciach a rýchlostných cestách. ZMOS to však predbežne odmietlo, vysvetlila Fabiánová. Definitívne riešenie by sa malo prijať na rokovaní tripartity.

    Evidencia vozidiel

    Nezavedie sa tiež automatické vyraďovanie vozidiel z evidencie po šiestich mesiacoch od nesplnenia si povinnosti pri ich prepise a po skončení dočasného vyradenia. Proti tomu vzniesli zásadnú pripomienku ministerstvo dopravy, ministerstvo životného prostredia, Republiková únia zamestnávateľov SR a Slovenská asociácia poisťovní.

    Namiesto toho sa prijalo riešenie spočívajúce v zneplatnení dokladov k motorovému vozidlu. Po istom čase sa budú evidovať ako odcudzené.

    Najnovšiu novelu zákona o cestnej premávke ministerstvo predstavilo začiatkom júla, zmeny by mali začať platiť od budúceho roka. Jej hlavným cieľom je korekcia takzvanej objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla na základe poznatkov z praxe, zmena sankcií za prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti a zvýšenie ochrany detí, ktoré sú najmladšími účastníkmi cestnej premávky.

    Priestupky objektívnej zodpovednosti rozšíria

    Mal by sa tak rozšíriť okruh dopravných priestupkov postihnuteľných v rámci objektívnej zodpovednosti, napríklad o porušenie zákazu predbiehania kamiónmi na diaľnici. Pokuty za rýchlosť by mali byť diferencované do troch úrovní, ich výška má závisieť od miery prekročenia stanovenej rýchlosti. Dopravný priestupok by sa tak mal dať rýchlo a efektívne vybaviť na mieste bez potreby zaťažovať správne orgány.

    Novela zavádza povinnosť nosiť prilbu pre deti prepravované na cyklosedačke a na bicykli pevne spojenom tyčou s vodiacim bicyklom, umožňuje deťom do desať rokov bicyklovať na chodníku. Okrem toho prináša aj rad ďalších zmien.

    Česmad chce korigovať víkendový zákaz pre nákladné autá

    Zástupcovia združenia Česmad dnes oznámili, že trvajú na tom, aby bol v novele korigovaný víkendový zákaz jázd nákladných vozidiel. Česmad chce, aby mohli kamióny jazdiť v nedeľu do 07.00 h. Podľa združenia pozitívne to ovplyvní ich počty na cestách. Žiadajú preto o stretnutie s predsedom ZMOS-u, ktoré paragraf pripomienkovalo.

    Po posunutí hraničného času by viac vozidiel stihlo prísť do cieľa, v nedeľu po 22.00 h by ich tak pokračovalo v jazde menej a nedochádzalo by k nadmernému preťaženiu ciest, čo by malo pozitívny vplyv na plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky, ozrejmil PR manažér Andrej Fekete.

    "Na stretnutí so zástupcami ZMOS-u chceme dokázať, že zmena času zákazov by v skutočnosti mala pozitívny dopad vo viacerých aspektoch. Naše požiadavky predostrieme aj na Hospodárskej a sociálnej rade, ktorá sa uskutoční budúci týždeň," vysvetlil generálny tajomník združenia Pavol Reich.

    Späť na obsah

  2. Nové pravidlá v platení DPH by mali platiť v celej ekonomike

    [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; hnporadna.hnonline.sk; 18/08/2015; Servisné prílohy, Poradca, Články; Bratislava – Vladimír Turanský]

    Je sklamaný, že platenie DPH až po uhradení faktúr bude môcť využiť len časť firiem. Víta však zvýšenie limitu na obrat, takže nové pravidlá využije viac firiem.

    Vláda zmenila podmienky na platenie DPH tým, že nové pravidlá bude môcť využívať viac firiem, ako sa pôvodne predpokladalo. Súhlasíte s takouto zmenou?

    Samozrejme. Ale ani po zvýšení limitu – ročného obratu zo 75-na 100-tisíc eur ročne – sa nezapojí do nového systému platenia DPH toľko firiem, koľko sme si predstavovali. My by sme chceli, aby sa DPH platilo až po uhradení faktúr v rámci celého hospodárstva, a nie aby daň takto platila len časť firiem. Ministerstvo financií však tvrdí, že to nie je možné. Vraj to nedovoľujú európske pravidlá.

    Zákon hovorí, že firmy s obratom do 75-tisíc eur (po novom to bude do 100-tisíc eur) budú môcť do nového systému platenia DPH vstúpiť dobrovoľne. Prečo vám dobrovoľnosť nevyhovuje?

    Mysleli sme si, že v zákone to bude upravené ako povinnosť. Považovali sme to za úplnú samozrejmosť. Škoda, že nové pravidlá nebudú platiť pre všetkých.

    Ale v stavebníctve bude tento princíp platiť v plnom rozsahu...

    Áno. Je to veľké víťazstvo tohto, v súčasnosti najťažšie skúšaného odvetvia.

    Koľko firiem – dépeháčkarov má u nás ročný obrat do 100-tisíc eur, a teda mohli by DPH platiť, až keď im partneri uhradia faktúry?

    Okolo 136-tisíc. Sú to zhruba dve tretiny všetkých dépeháčkarov. Ak by obrat ostal na limite 75-tisíc eur, nové pravidlá platenia DPH by mohlo využiť o desaťtisíc firiem menej.

    Niektorí podnikatelia, ale aj daňoví poradcovia pripúšťajú, že nové pravidlá platenia DPH sa mnohé malé firmy budú báť využiť. Lebo spoločnosti, pre ktoré pracujú, začnú na nich pod hrozbou neuzavretia zmluvy tlačiť, aby to nerobili, keďže o vratky DPH by mohli požiadať až po uhradení faktúr. Čo si o tom myslíte?

    Mnohí nefér podnikatelia možno budú takto postupovať. Ale ťažko si viem predstaviť, ako by mohli na menšie firmy vytvoriť tlak. Pripúšťam však, že sa o to môžu pokúsiť pri uzatváraní zmlúv. Aby sa také niečo nestávalo, malo by to byť ošetrené v zákone. Uvítali by sme, keby sa do nového systému platenia DPH prihlásili všetci živnostníci. Vtedy by ich odberatelia nemohli s dépeháčkou vydierať. Do nového systému platenia DPH by mali vstúpiť všetky firmy, ktoré majú obrat do 100-tisíc eur.

    S vládou sa podnikatelia dohodli na zriadení akejsi pracovnej skupiny. Čo bude jej náplňou?

    Mala by dohliadať na to, aby sa sľuby, ktoré v tejto oblasti vláda dala, naozaj premietli do zákonov. Pracovná skupina by mala pozostávať so zástupcov Slovenského živnostenského zväzu, Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, Konfederácie odborových zväzov, ministerstva financií a ministerstva spravodlivosti. Jej členovia by mali riešiť aj otázky vznikajúce pri platení faktúr či problémy, ku ktorým dochádza z dôvodu chýbajúcej trestnoprávnej zodpovednosti v tejto oblasti. Sme radi, že tieto problémy bude niekto riešiť, lebo v mnohých prípadoch, najmä v dôsledku neplatenia faktúr, vzniká druhotná platobná neschopnosť.

    Späť na obsah

  3. Daň zaplaťte, keď dostanete peniaze

    [Téma: VŠEOBECNÉ; HN; 18/08/2015; 158/2015; s.: 15; PORADCA; Vladimír Turanský]

    REVOLÚCIA V DPH l Odberatelia prác a tovarov na vratku DPH budú mať nárok, až keď zaplatia svojim dodávateľom.

    Vladimír Turanský ©hn vladimir.turansky@mafraslovakia.sk

    Malým firmám do ročného obratu 100-tisíc eur umožní štát platiť DPH, až keď im odberatelia prác a služieb tiež zaplatia. To znamená, že ak dodávateľovi prác nezaplatí odberateľ za prácu včas, napríklad v auguste, ale až v novembri, dodávateľ odvedie 20-percentnú DPH tiež až na konci roka. Túto novinku v platení DPH môžu malé firmy využiť len na Slovensku. Nie však povinne, ale dobrovoľne. Musia pritom splniť zákonom stanovené podmienky.

    Parlament to schváli

    Do nového systému platenia DPH sa môže zapojiť až 136-tisíc firiem. Toľko podnikateľov totiž po zvýšení limitu ročného obratu zo 75-tisíc na 100-tisíc eur spĺňa toto hlavné kritérium. Firmy s vyšším obratom nové pravidlá využiť nemôžu. Na zvýšení hranice obratu sa ministerstvo financií dohodlo s podnikateľmi. Túto zmenu prerokuje a schváli parlament na jeseň a začne platiť od januára 2016. Vláda ani podnikatelia nepochybujú, že to v parlamente prejde. Cieľom je zlepšiť malým podnikateľom podmienky na biznis. Potom by sa už nemalo stať napríklad to, čo dodávateľom Váhostavu. Teda že DPH zaplatili, ale Váhostav mnohým za prácu a služby faktúry neuhradil. "Pri obrate firiem do 100-tisíc eur sa predpokladá pozitívny hotovostný vplyv pre štát zhruba 18 miliónov eur ročne," dodalo ministerstvo financií. "No vzhľadom na pomerne malé percento platiteľov, ktorí naozaj využijú tento osobitný režim, nepredpokladám jeho výrazný vplyv na zlepšenie podnikateľského prostredia," upozorňuje daňová poradkyňa z KPMG Slovensko Advisory, k. s., Zuzana Šidlová.

    Len dve percentá

    Niektorí daňoví poradcovia dokonca odhadujú, že podľa nových pravidiel budú DPH odvádzať zhruba len dve percentá firiem, teda okolo 2 700. Pritom vláda túto novinku zavádza práve preto, aby malým firmám zlepšila podmienky na biznis. Prečo je odhad taký pesimistický? Lebo zavedenie novej úpravy prinesie podľa Šidlovej zvýšenie administratívnej záťaže a náklady na úpravu softvérov, a to nielen u podnikateľov, ale aj v informačnom systéme finančnej správy. "Systém výberu DPH bude zložitejší a je pravdepodobné, že sa skomplikujú aj daňové kontroly," dodala Šidlová. Každý platiteľ DPH, ktorý uvažuje o uplatnení osobitnej úpravy, mal by si podľa nej dobre zvážiť, či sú nové pravidlá pre neho výhodné, alebo nie.

    Kontrola dodávateľov

    Daňoví poradcovia tiež upozorňujú, že väčšie firmy, ktoré majú nastavené automatizované systémy na spracovanie faktúr, účtovníctva a výkazov, nebudú mať záujem obstarávať tovary a služby od platiteľov, ktorí sa zapoja do nového režimu DPH. Odberateľom, to znamená väčším firmám, to skomplikuje administratívu tým, že budú musieť pravidelne sledovať, či ich dodávatelia uplatňujú osobitnú úpravu, či s jej využitím neskončili, nezrušili svoju registráciu, ale aj ako a kedy ich dodávateľ prijal platbu za tovar a služby. Byrokracia sa ešte zvýši v prípade, ak za dodávku tovarov a služieb nezaplatia dodávateľom naraz, ale po častiach.

    Paralelné účtovníctvo

    "Odberatelia si budú môcť nárokovať na vratku DPH, až keď svojim dodávateľom zaplatia," upozorňuje Juraj Ontko zo spoločnosti EY (Ernst & Young). To však podľa neho nebude hlavný problém. "Hlavný problém je v tom, že veľké firmy budú musieť vytvoriť ,paralelný účtovný systém´, lebo ten súčasný nebude schopný odpočítavať daň tak, ako si to vyžiadajú nové pravidlá DPH," pripomína Ontko. Portál finančnej správy síce zverejní zoznam malých spoločností, ktoré sa rozhodnú uplatňovať nové pravidlá o DPH, ale aktualizovať sa bude asi s niekoľkodňovým a možno aj dlhším odstupom, čo veľkým firmám sťaží kontrolu svojich dodávateľov. "Môže sa stať, že nedokážu rýchlo zistiť, či ich dodávateľ vstúpil do nového režimu platenia DPH, čo by hrozilo účtovnými a inými komplikáciami. Za chyby by potom hrozili pokuty," doplnil Ontko.

    100-tisíc eur je maximálny ročný limit obratu, pri ktorom sa firmy budú môcť prihlásiť daniarom a využiť nový spôsob platenia DPH.

    Nové pravidlá pre DPH od januára 2016

    1. Zaplatenie dane

    Po novom: Od 1. januára 2016 môžu firmy platiť štátu DPH až keď im odberateľ prác a služieb uhradí faktúru.

    Doteraz: DPH treba zaplatiť po vystavení faktúry, hoci ešte nie je uhradená.

    2. Označenie faktúry

    Po novom: Dodávateľ tovaru a služieb musí na faktúru zreteľne napísať: Daň sa uplatňuje na základe prijatia platby.

    Doteraz: Na faktúry sa táto formulácia nepíše. Ak platiteľ DPH zabudne na faktúru dať túto vetu, nesmie urobiť opravu tým, že ju na ňu napíše dodatočne a odberateľovi zašle opravenú faktúru.

    3. Ak dodávateľ faktúru neoznačí, ale je v zozname finančnej správy, odberateľ ju zúčtuje po starom a môže si z nej odpočítať daň.

    4. Nové pravidlá sa týkajú len faktúr za práce, služby a tovar dodaný na Slovensku. Na cezhraničný obchod tieto pravidlá neplatia.

    5. Túto novinku môžu využiť len malé firmy, ktorých ročný obrat v predchádzajúcom kalendárnom roku nepresiahol 100-tisíc eur a predpokladajú, že v aktuálnom roku tento obrat neprekročia.

    6. Dodávatelia prác a služieb, ktorí chcú platiť DPH až keď im odberateľ uhradí faktúry, musia to písomne nahlásiť daňovému úradu, a to najneskôr do konca kalendárneho mesiaca, v ktorom začali uplatňovať nové pravidlá.

    7. Platiteľ DPH môže ukončiť využívanie tejto novinky v poslednom dni kalendárneho roka.

    8. Dátum skončenia treba daňovému úradu oznámiť písomne najneskôr do 5 dní od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa uplatňovanie tejto úpravy skončilo.

    9. Podnikateľ musí platenie DPH podľa nových pravidiel skončiť, ak:
    - v aktuálnom kalendárnom roku dosiahne obrat 100-tisíc eur
    - sa stane členom DPH skupiny
    - je na neho vyhlásený konkurz alebo je v likvidácii
    - sa firma ruší bez likvidácie
    - sa stane fyzickou osobou pokračujúcou v živnosti po úmrtí platiteľa DPH

    Práva a povinnosti odberateľa

    1 Odpočet DPH

    Po novom: Odpočty DPH si budú môcť firmy uplatniť až po uhradení faktúry dodávateľom prác, služieb a tovarov.

    Doteraz: O vratku DPH môžu požiadať po prijatí faktúry (hoci ju ešte ani nezaplatili).

    2. Ak odberateľ zaplatil len časť práce a služieb, odpočítanie dane si môže uplatniť len pomerne, podľa výšky sumy, ktorú zaplatil. Finančné riaditeľstvo zverejní na portáli zoznam platiteľov, ktorí oznámili začatie, prípadne skončenie uplatňovania tejto novinky. Odberatelia si tak budú môcť preveriť, či ich dodávatelia využívajú nový spôsob platenia DPH.

    Výhody
    - Malé firmy nemusia "zálohovať" štát, ale DPH zaplatia až keď dostanú peniaze od odberateľa prác a služieb.
    - Podnikatelia do obratu 100-tisíc eur ročne sa nemusia báť, že prídu o DPH, keď by im odberateľ za práce a služby nezaplatil a ocitol by sa v reštrukturalizácii alebo v konkurze.
    - Zlepší sa finančná situácia malých podnikov, ktoré často neprimerane dlho čakajú na úhradu za dodaný tovar a služby od svojich odberateľov.

    Nevýhody
    - Zvýšenie administratívy, hlavne označovanie a preverovanie faktúr, či spĺňajú podmienky platby DPH až po ich uhradení.
    - Odberatelia si nemôžu uplatniť vratku DPH, kým svojim dodávateľom nezaplatia.
    - Podnikatelia si musia upraviť účtovné softvéry, aby vedeli spracovať faktúry, ktoré vystavia, dostanú a zaplatia v novom režime DPH.

    Pokuty

    Za porušenie nových pravidiel platenia DPH, napríklad za prekročenie výšky ročného obratu či neoznačenie faktúry, môže daňový úrad uložiť pokutu do 10 000 eur. Pri určení výšky pokuty sa prihliadne na závažnosť a dĺžku trvania protiprávneho stavu.

    Upozornenie

    Zmenu obratu zo 75-tisíc na 100-tisíc eur musí ešte schváliť parlament. Vláda sa však na tom s podnikateľmi už dohodla.

    ZDROJ - novela zákona o DPH; MF SR; Juraj Ontko, výkonný riaditeľ pre DPH v EY

    Späť na obsah

  4. KDH navrhuje odvodové úľavy pre všetky nové pracovné miesta v okresoch s nezamestnanosťou nad 18 %

    [Téma: VŠEOBECNÉ; Rádio Regina BA, 17:00; 17/08/2015; Žurnál Rádia Regina; z domova]

    Neuvedená, redaktorka RTVS: "Kresťanskí demokrati navrhujú odvodové úľavy pre všetky nové pracovné miesta v okresoch s nezamestnanosťou nad 18 %. Podľa Petra Belinského z KDH by štát mal odpustiť odvody vo výške 35 % zo sumy minimálnej mzdy, a to po dobu 2 rokov."

    Peter Belinský (KDH), podpredseda hnutia: "Nerobíme žiadne rozdiely medzi zamestnávateľmi, či sú to malí podnikatelia, alebo veľkí podnikatelia, štátne firmy, zahraničné firmy, takže na ročnej báze takýmto opatrením vieme ušetriť zamestnávateľom takmer 3210 €."

    Neuvedená, redaktorka RTVS: "Podľa neho práve vysoké odvody odrádzajú firmy od vytvárania nových miest. Prezident Asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka tvrdí, že štát by takéto opatrenie finančne nezaťažilo. Zníženie odvodov v prípade zamestnania totiž považuje za lacnejšie riešenie ako platiť podporu nezamestnaným."

    Späť na obsah

  5. Začať podnikať bude oveľa ľahšie. Zaplatíte len euro

    [Téma: VŠEOBECNÉ; noviny.sk; 17/08/2015; Adam Zavřel]

    BRATISLAVA - Čaká nás prelom v podnikaní. V celej Európskej únii si budete môcť založiť svoju vlastnú firmu a okamžite začať podnikať. Bude vás to stáť jedno euro.

    Zakladanie jednoeurovej alebo jednoosobovej sročky bude znamenať koniec nekonečnej byrokracie a navštevovania úradov. Všetko vybavíte cez internet a z pohodlia vášho domova. Celé to bude trvať iba niekoľko minút

    To, čo v USA funguje už dlhé roky, tak postupne prichádza aj do Európy.

    "Je to dobrá pomôcka najmä pre mladých ľudí, ktorí sa po škole rozhodujú, čo budú robiť, a keď chcú realizovať svoje nápady, tak niet lepšej pomoci ako odstrániť im bariéry pre to, čo chcú robiť," vysvetľuje europoslanec Ivan Štefanec.

    Jednoducho si založíte firmu a svoj produkt budete môcť bez problémov predávať kdekoľvek v Únii.

    Má to háčik

    Jednoosobová sro-čka sa pritom dá založiť už teraz. To súčasné nastavenie má ale podľa odborníkov jeden háčik.

    Podnikateľom sa biznis robí horšie: sme rovní a rovnejší, tvrdia

    BRATISLAVA - Podnikateľské prostredie na Slovensku sa roky zhoršuje a nie všetci sú si rovní pred…

    "Je to zdĺhavejšie, ale najmä je problém v tom, že v rámci dodatočnej administratívy ako aj doplňovania základného imania, je to oveľa komplikovanejšie, než založenie štandardnej spoločnosti," vysvetľuje ekonomický poradca Rudolf Bíro.

    "Je tu veľa kreatívnych ľudí, veľa ľudí, ktorí dokážu vymyslieť inovácie, ale často im práve byrokracia potom zabráni to rozbehnúť," hovorí Peter Kremský z podnikateľskej aliancie Slovenska.

    Bude to hračka

    Do Európy, a teda aj na Slovensko, tak prichádzajú úplne nové typy spoločností, ktoré majú byť jednoduché, prevratné a založiť si ich bude v podstate hračka.

    V súčasnosti už návrh prešiel výborom v europarlamente, odhlasovať ho ešte budú musieť europoslanci.

    Pozrite si reportáž:

    Zdroj - TV JOJ

    Malí a strední podnikatelia dostanú asi len 15 percent za pohľadávky

    BRATISLAVA - Reštrukturalizácia stavebnej spoločnosti Váhostav pohoršila malých a stredných…

    Slovensko sa stáva odvodovým rajom. Pre Poliakov

    VARŠAVA - Poľskí podnikatelia utekajú na Slovensko. Je to totiž pre nich výhodnejšie, hlavne pre…

    Autor -
    Adam Zavřel

    Zdroj -
    noviny.sk

    -END

    Späť na obsah

  6. KDH navrhuje pre slabšie regióny s vyše 18 % nezamestnanosťou odpustenie odvodov

    [Téma: VŠEOBECNÉ; Rádio Lumen, 17:30; 17/08/2015; Infolumen; z domova; Alžbeta Paulíková]

    Alžbeta Paulíková, moderátorka: "Strana KDH navrhuje pre slabšie regióny s vyše 18 % nezamestnanosťou odpustenie odvodov. Podľa kresťanských demokratov, ak zamestnávateľ prijme nového zamestnanca, dostane úľavu aj na ďalšieho, ktorého už zamestnáva, a to pre obidvoch na 2 roky. Uviedol to dnes podpredseda opozičného KDH a ombudsman pre živnostníkov a podnikateľov Peter Belinský pri predstavení opatrenia na podporu zamestnanosti."

    Peter Belinský (KDH), podpredseda hnutia, ombudsman pre živnostníkov a podnikateľov: "Pri minimálnej mzde, ktorá je na Slovensku dnes 380 €, by ten, ktorý zamestná zamestnanca do svojej spoločnosti, by znížil cenu práce o tých 35 %, to sú tie odvody, ktoré musíme platiť do všetkých fondov. Takže na ročnej báze my takýmto opatrením vieme vlastne ušetriť zamestnávateľom takmer 3210 €."

    Alžbeta Paulíková: " Kresťanskí demokrati tak reagujú na návrhy druhého sociálneho balíčka strany Smer-SD pre regióny s vysokou mierou nezamestnanosti. Podľa nich nie sú vôbec adresné. Druhý sociálny balíček vládnej strany Smer premiér Robert Fico predstavil v máji. Obsahuje okrem iného aj podporu a zvýhodnenie regiónov s vysokou mierou nezamestnanosti."

    Robert Fico (Smer-SD), predseda vlády: "Chceme, aby priamo zo zákona vyplývali pre niektoré regióny Slovenska určité zvýhodnenia, teda nie na základe vôle vlády, alebo na základe nejakého iného rozhodnutia, ale tým, že daný región bude spĺňať určité kritériá, napríklad pokiaľ ide o výšku nezamestnanosti, pokiaľ ide o počet mladých ľudí, ktorí sú nezamestnaní, pokiaľ ide o dopravnú infraštruktúru a tak ďalej a tak ďalej, automaticky by sa pre tento región mal naštartovať mechanizmus, ktorý ho bude oživovať, ktorý bude stimulujúci."

    Alžbeta Paulíková: " Slovenská asociácia malých podnikov podľa jej prezidenta Vladimíra Sirotku návrh KDH na podporu zamestnanosti víta. Sirotka uviedol, že to, čo by ušetril podnikateľ na odvodoch za zamestnanca, sa približne vyrovná štátnym dotáciám poskytovaným na zamestnanosť cez úrady práce."

    Späť na obsah

  7. Ratingová agentúra zverejnila zoznam štátov, ktorým hrozí bankrot: Toto je sedem najhorších

    [Téma: VŠEOBECNÉ; topky.sk; 17/08/2015; topky.sk; TASR]

    Pošlite nám tip NEW YORK - Americký denník Wall Street Journal vychádzajúci z úverovej dôveryhodnosti, ktorú udáva pre krajiny ratingová agentúra Moody's Investors Service, uverejnil svoju analýzu siedmich krajín pred bankrotom. Všetky majú stupeň úverovej dôveryhodnosti Caa1 a horší. Hodnotenie amerického denníka prevzal portál msn.

    Bielorusko
    Najďalej od bankrotu je zo sedmičky Bielorusko. Moody's ho oceňuje na stupeň Caa1 a výhľad označila za negatívny, pritom štátny dlh dosahuje 39,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) a na obyvateľa pripadá ročný produkt v hodnote 17,838 USD (15.968,13 eura).

    Bielorusko sa pokladá za poslednú diktatúru v Európe. Alexander Lukašenko v ňom vládne od roku 1994. Lukašenko odmietol privatizáciu štátnych podnikov, v dôsledku čoho sa Minsku obrátili chrbtom zahraniční investori.

    Podobne ako v prípade ďalších členov Spoločenstva nezávislých štátov aj bieloruská ekonomika - a rating štátu - veľmi závisí od ruského hospodárstva. Sankcie Spojených štátov a Európskej únie proti Rusku za jeho podiel na ukrajinskej kríze, plus prepad ceny ropy patria medzi hlavné faktory, prečo došlo k oslabeniu dôvery voči bieloruskej ekonomike.Hodnota bieloruského rubľa sa odvodzuje od menového koša, v ktorom sú ruský rubeľ (40 %) americký dolár (30 %) a euro (30 %). Agentúra Moody's znížila rating Bieloruska zo stupňa B3 na Caa1. Rating na úrovni C a horší signalizuje investorom, že ide o vysokú mieru neistoty, že sa im z poskytnutých prostriedkov a z nich očakávaných úrokov vráti len 90 až 95 %.

    Argentína
    Argentína má tiež úverovú dôveryhodnosť Caa1. Výhľad krajiny zostáva negatívny. Štátny dlh dosahuje 49,5 % HDP. Dôchodok na obyvateľa sa tento rok odhaduje na 22.459 USD. Argentína sa teraz nachádza vo fiškálnych problémoch a môže sa vrátiť hlboko do minulosti, na koniec 80. rokov minulého storočia. Denník New York Times informoval, že ročná miera inflácie vtedy dosahovala 12.000 %. Vláda naviazala peso na americký dolár a efekt sa dostavil. Do krajiny začal prúdiť zahraničný kapitál. Avšak jej export sa stal drahý. Vláda znížila mzdy, ale vzrástla nezamestnanosť a znížil sa výber daní. Argentína vyhlásila v roku 2001 štátny bankrot pri dlhu okolo 100 miliárd USD.

    Situácia je teraz podobná tej z prelomu storočí. V krajine budú v októbri prezidentské voľby. Mnohí uchádzači o prezidentský úrad prichádzajú s plánmi ako oživiť ekonomiku. Chcú sprísniť peňažnú a fiškálnu politiku a za pomoci medzinárodného spoločenstva očakávajú možnosť refinancovania dlhu krajiny.

    Jamajka

    Jamajka má úverovú dôveryhodnosť Caa2. Hodnota jej verejného dlhu je 132,8 % HDP. Dôchodok na obyvateľa dosahuje 8732 USD. Hoci bonita Jamajky je taká nízka, dostala sa v máji zo stupňa Caa3. Agentúra Moody's zmenila jej výhľad na pozitívny.Vláda zjednodušila daňový systém, reformovala podnikateľské stimuly, čím sa zlepšilo podnikateľské prostredie, podporuje súkromné investície a zlepšuje sa dôvera v hospodárstvo.Krajina mala výšku štátneho dlhu voči HDP nad 140 % v rokoch 2009 až 2014. Tento rok sa očakáva jeho pokles.

    Belize

    Belize je malou krajinou s úverovou dôveryhodnosťou na úrovni Caa2. Štátny dlh dosahuje 75,7 % HDP a dôchodok na obyvateľa pripadá 8321 USD. V stredoamerickej krajine žije len 360.000 ľudí, ale jej HDP dosahuje 1,8 miliardy USD. Úvery sa brali najmä na infraštruktúrne programy. V auguste 2012 centrálna banka oznámila, že nedokáže splatiť veriteľom štátne dlhopisy za 23 miliónov USD. Veritelia museli súhlasiť s reštrukturalizáciou verejného dlhu. Belize má stabilný úverový rating Caa2 od apríla 2013.

    Venezuela

    Venezuela žije s úverovým kreditom Caa3. Jej výhľad je stabilný. Štátny dlh dosahuje 39,6 % HDP a na obyvateľa sa tento rok očakáva príjem 16.346 USD. Medzi septembrom 2013 a januárom 2014 znížili rating Venezuely všetky tri hlavné svetové ratingové agentúry. Moody's označila za hlavný dôvod svojho rozhodnutia prepad ceny ropy, ktorej je krajina veľkým exportérom. Cena barelu (159 litrov) venezuelskej ropy klesla z priemernej hodnoty vlani v januári až novembri 88,42 USD na 54,03 USD v decembri. Guvernér venezuelskej centrálnej banky Nelson Merentés zostáva optimistom a napriek prognózam, že ekonomika krajine klesne tento rok o 2 %, tvrdí, že vzrastie o 2 %.

    Grécko

    Grécko: Moody's oceňuje grécku dôveryhodnosťou stupňom Caa3. Grécky verejný dlh dosiahol 172,7 % HDP. Krajina má na obyvateľa dôchodok 26.772 USD. Atény zasiahla globálna finančná kríza z roku 2008 vari najsilnejšie. Krajina dostala finančnú pomoc v celkovej hodnote 240 miliárd eur, ale jej dlh, pri ktorom dosiahla platobnú neschopnosť v roku 2012, činil 138 miliárd eur. Bola to najvyššia suma v histórii, s ktorou išla nejaká krajina do platobnej neschopnosti.

    Reštrukturalizácia dlhu a vlaňajší návrat Atén na finančný trh so štátnymi dlhopismi boli dva nádejné signály hospodárskeho rastu. Reštrukturalizáciu dlhu však sprevádzali tvrdé úsporné opatrenia v čase, keď mnohí Gréci skĺzli do finančnej núdze. Nezamestnanosť sa od roku 2012 stále udržiava na úrovni 24 až 25 %. Je jednou z najvyšších na svete. Situácia krajiny sa zhoršila po parlamentných voľbách v januári tohto roku, keď sa dostala k moci strana Syriza a strany, ktoré s ňou vytvorili vládnu väčšinu.

    Ukrajina

    Ukrajina má rating Ca a výhľad negatívny. Verejný dlh dosiahol 94,1 % HDP. Dôchodok na obyvateľa sa očakáva v tomto roku 8278 USD. Ukrajinský konflikt s Ruskom na východe krajiny zvyšuje problémy Kyjeva vo finančnej oblasti. Hoci Medzinárodný menový fond (MMF) ešte v marci schválil Ukrajine plán reštrukturalizácie dlhu, prišla o bonitu Caa3 a súčasný stupeň Ca je druhý najhorší, aký agentúry priznávajú. Investori môžu čakať, že z požičaných peňazí Kyjevu sa im vráti len 35 až 65 %. Pravdepodobnosť štátneho bankrotu je takmer 100-%.

    Ukrajinská centrálna banka oznámila, že založila radu pre finančnú stabilitu. Guvernérka banky Valerija Gonatrevová o jej úlohe povedala, že rada "príjme ucelený a systémový prístup k identifikácii a zmierneniu rizík ohrozujúcich stabilitu a bankového a finančného systému krajiny".

    Späť na obsah