Asociácia zamestnávateľ. zväzov a združení

Dátum exportu: 04.08.2015 11:08


 1. Podľa inšpektorátu U. S. Steel závažne porušil Zákonník práce

  [Téma: VŠEOBECNÉ; korzar.sme.sk; 04/08/2015; Spravodajstvo - kosice; Redakcia]

 2. Ako sa ochrániť pred ťažkosťami

  [Téma: VŠEOBECNÉ; HN; 04/08/2015; 148/2015; s.: 4; SERVISNÁ TÉMA; IB, SKY)]

 3. Zdravotníci so žiadosťami o vyššie mzdy neuspeli. Chcú sa obrátiť na premiéra

  [Téma: VŠEOBECNÉ; aktualne.sk; 03/08/2015; Slovensko; SITA]

 4. Sme piati najhorší!

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Nový Čas; 04/08/2015; 179/2015; s.: 4; POLITIKA; Silvia Ďurišová, Iveta Bieliková]

 5. Za fiaskom s odvodmi bol jeden človek

  [Téma: VŠEOBECNÉ; etrend.sk; 03/08/2015; eTREND; SITA]


 1. Podľa inšpektorátu U. S. Steel závažne porušil Zákonník práce

  [Téma: VŠEOBECNÉ; korzar.sme.sk; 04/08/2015; Spravodajstvo - kosice; Redakcia]

  Za mnohonásobné pochybenia Zákonníka práce udelili inšpektori oceliarňam 100–tisícovú pokutu. Nepáčilo sa im napríklad, že zamestnanci pracovali naraz aj viac ako pol dňa.

  BRATISLAVA, KOŠICE. Zamestnanci amerických oceliarní v Košiciach pracovali bez dostatočného odpočinku a nedostali dovolenku .

  Toto sú len niektoré zo zistení, ktoré odhalili inšpektori z nitrianskej pobočky Národného inšpektorátu práce (NIP) v U. S. Steele počas májovej kontroly.

  Za vážne porušenia Zákonníka práce udelili oceliarňam 100-tisícovú pokutu.

  Museli robiť viac ako pol dňa

  Vysoký počet hodín, ktorý museli zamestnanci denne odrobiť, považujú kontrolóri za závažné porušenie Zákonníka.

  "Pracovný čas zamestnancov v priebehu 24 hodín presiahol 12 hodín," uviedol vedúci oddelenia pracovnoprávnych vzťahov NIP v Nitre Jozef Raučina.

  Železiarne pochybili aj v oblasti čerpania dovolenky .

  "Zamestnávateľ neurčil zamestnancom čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, na ktoré mali nárok," vysvetlil Raučina.

  Späť na obsah

 2. Ako sa ochrániť pred ťažkosťami

  [Téma: VŠEOBECNÉ; HN; 04/08/2015; 148/2015; s.: 4; SERVISNÁ TÉMA; IB, SKY)]

  Ochrana pred neplatičmi faktúr

  1. Získajte čo najviac informácií o odberateľovi už na začiatku. Hľadajte referencie od ostatných dodávateľov, preverte dostupné registre, vyhľadajte vlastnícku štruktúru a väzby na ostatné firmy.

  2. Pri exporte hľadajte dôležité informácie o aktuálnej situácii v danej krajine.

  3. Preverte si informácie o danom odvetví. Stavebníctvo v Nemecku nie je v rovnakej kondícii ako na Slovensku. Ak vám situácia v odbore nie je známa, informujte sa.

  4. Dobrá zmluva je základ. Investícia do právne bezchybnej zmluvy sa oplatí.

  5. Zaistite sa. Vyberte si zo širokej ponuky bankových záruk či poistení pohľadávok.

  6. Menší úver je aj menšie riziko. Pokúste sa dohodnúť na čo najkratšej splatnosti. Vyššia frekvencia platieb funguje ako systém varovania pri problémoch odberateľa.

  7. Motivujte obchodných zástupcov. Urobte z nezaplatených pohľadávok výraznú zložku ich hodnotenia.

  8. Motivujte odberateľov. Aj keď svojich odberateľov poznáte veľmi dobre, ich zákazníkov už poznať nebudete. Druhotná platobná neschopnosť už dostala na lopatky mnoho dobrých firiem.

  9. Ak odberateľ neplatí načas, konajte.

  10. Investujte. Pokiaľ máte dobrého odberateľa, ktorý platí načas a jedná korektne, investujte do vzťahov a spolupráce.

  Ako zlepšiť naše biznis prostredie

  Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov na základe prieskumu podnikateľského prostredia navrhla 10 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia.

  1. Nezaplatenie faktúr podnikateľskými subjektmi musí byť podľa zákona trestným činom.

  2. Určiť limit pre podiel malých podnikov na zákazkách hradených z verejných financií na 30 percent.

  3. Zaviesť trestnoprávnu zodpovednosť nepoctivých podnikateľov.

  4. Dlhodobé splatnosti faktúr sú zničujúce najmä pre malé podniky. Treba zaviesť splatnosť faktúr do 14 dní.

  5. Požiadavka na najnižšiu cenu pri obstrávaní vytvára priestor pre nepoctivé podnikanie.

  6. Treba odstrániť všetky formy čiernej práce, ktorá značne deformuje podnikateľské prostredie.

  7. Je potrebné výrazne skrátiť lehoty súdnych procesov.

  8. Zaviesť platenie DPH po zaplatení faktúry.

  9. Odstrániť zákonnými opatreniamu podvodné prepisy spoločností na nemajetné nastrčené osoby.

  10. Pri súťažiach zaviesť pravidlo, že najlacnejšia a najdrahšia ponuka sa zo súťaže vyraďujú. (IB, SKY)

  Späť na obsah

 3. Zdravotníci so žiadosťami o vyššie mzdy neuspeli. Chcú sa obrátiť na premiéra

  [Téma: VŠEOBECNÉ; aktualne.sk; 03/08/2015; Slovensko; SITA]

  Zdravotníci so žiadosťami o vyššie mzdy neuspeli. Chcú sa obrátiť na premiéra

  BRATISLAVA - Pohľad šiestich komôr a odborových organizácií pôsobiacich v zdravotníctve na to, ako by malo vyzerať odmeňovanie zdravotníkov, sa u kompetentných doposiaľ nestretol s pochopením.

  Ilustračné foto. Zdroj - SITA/AP

  So svojimi požiadavkami neuspeli na ministerstve zdravotníctva (MZ) ani počas rozporového konania k novele zákona, ktorá má platy zdravotníkov riešiť.

  Rokovania bez výsledku
  Po tom, čo sa im na rokovaniach s rezortom nepodarilo nič dosiahnuť, sa podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej možno obrátia na premiéra Roberta Fica.

  Na ďalšom postupe sa však musia dohodnúť s komorou medicínsko-technických pracovníkov, záchranárov, fyzioterapeutov, sesterskými odbormi a odborovým zväzom zdravotníctva, keďže deklarovali spoločný postup.

  Požadujú, aby sa zákon uplatňoval na všetkých zdravotníkov, nielen na tých, ktorí pracujú v štátnych zdravotníckych zariadeniach. Namietajú aj výšku mzdových koeficientov a to, že pri odmeňovaní sa nezohľadňuje dĺžka praxe.

  Alibizmus ministerstva
  "Spoločný postup nemá založiť revolúciu ale ukázať, že alibizmus vládnuci na MZ už zdravotníci nebudú mlčky znášať, ale otvorene naň poukážu. Predstavitelia komôr sa zrejme zhodnú v tom, že na MZ sa vytratila úcta a rešpekt k zdravotníkom. Systém rokovania "takto sme to povedali a takto to bude", naznačuje že ministerstvo zdravotníctva nepovažuje ani komory a ani zdravotníkov za svojich partnerov," konštatuje prezidentka Slovenskej komory fyzioterapeutov Eva Solčániová.

  Zástupcovia zdravotníkov svoje výhrady voči návrhu ministerstva prezentujú už dlhé mesiace, nevylučujú ani nátlakové aktivity. Pripomínajú, že minister zdravotníctva Viliam Čislák sa k návrhu odmeňovania s nimi nestretol ani raz, prítomný nebol ani na rozporovom konaní.

  Vysoká nespokojnosť
  "Minister, ktorý vie, že s fungovaním zdravotníctva je nespokojných viac než 43 percent občanov Slovenska a takmer 60-tisíc zdravotníkov, nerobí nič preto, aby im zlepšil situáciu, čo je nemysliteľné. Pritom on sám by mal byť tým, ktorý sa zasadzuje o zlepšenie systému a bojuje za to, aby sa okrem iného našli peniaze aj na zvýšenie platov," konštatovala Lazorová.

  Prezident Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov Marián Hudák a prezidentka Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Janka Strápková navyše pracovné rokovanie charakterizovali ako myšlienkovú obmedzenosť, neochotu počúvať a pochopiť argumenty zo strany zástupcov ministerstva, hovoria až o arogantnom správaní.

  Lazorová verí, že napriek tomu, že neuspeli na rozporovom konaní, sa ešte veci môžu zmeniť, preto budú očakávať, ako dopadne rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady. Otázne je podľa nej len to ,či je tu vôľa alebo nie. Ministerstvo zdravotníctva upravuje odmeňovanie 23 skupín zdravotníkov v návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

  Späť na obsah

 4. Sme piati najhorší!

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Nový Čas; 04/08/2015; 179/2015; s.: 4; POLITIKA; Silvia Ďurišová, Iveta Bieliková]

  Autor - Silvia Ďurišová, Iveta Bieliková Foto: anc, laz

  BRUSEL/BRATISLAVA - Nelichotivé umiestnenie. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnila rebríček miery nezamestnanosti krajín, ktoré sú jej členmi, za rok 2014. V ňom sme sa umiestnili na katastrofálnom piatom mieste. Naši susedia sú na tom oveľa lepšie. Graf ukazuje, že nezamestnanosť na Slovensku bola pred krízou nižšia, ako je dnes. Prečo je to tak?

  ,,Víťazom" rebríčka najvyššej nezamestnanosti je Grécko, v tesnom závese za ním je Španielsko, vyššia nezamestnanosť ako u nás je v Portugalsku a Taliansku. Tieto krajiny mali pred krízou nižšiu nezamestnanosť ako my. Teraz Slovensko uzatvára prvú päťku. V Poľsku i Maďarsku, ale i v Česku je menej nezamestnaných. ,,Nie je šokujúce, že sme na tom horšie ako pred krízou, ale to, ako sme na tom v porovnaní s našimi susedmi. Hodnotím to ako výsledok konkrétnych udalostí, ktoré nastali na Slovensku. Zhoršujúce sa podnikateľské prostredie, ale aj to, že sme závislí od jedného z druhov priemyslu," uviedol analytik Martin Reguli z Nadácie F. A. Hayeka. Iná metodika Podľa ministerstva práce štatistika OECD vychádza z výberového zisťovania na vzorke domácností a metodicky sa odlišuje od štatistiky ústredia evidovaných uchádzačov o prácu. ,,Keďže sme silne exportne orientovaná krajina, recesia na trhu práce u nás nastala s oneskorením," uviedol hovorca rezortu Michal Stuška. A dodal, že kríza sa prejavila až v roku 2009. ,,Tú mieru nezamestnanosti sme predbehli ešte na začiatku roku 2014," doplnil Stuška. Podľa údajov Eurostatu miera nezamestnanosti v roku 2014 na Slovensku bola 13,8 percenta.

  V KTORÝCH OKRESOCH JE NAJVYŠŠIA NEZAMESTNANOSŤ (JÚN 2015)

  1. Rimavská Sobota 28, 27 %
  2. Revúca 24,99 %
  3. Kežmarok 24,15 %
  4. Rožňava 22,65 %
  5. Poltár 22,31 %
  6. Sabinov 20,61 %
  7. Vranov nad Topľou 20,39 %
  8.Trebišov 20,01 %
  9. Sobrance 19,78 %
  10. Veľký Krtíš 19,60%

  Zdroj - ÚPSVaR

  Štatistika OECD o nezamestnanosti:

  1. Grécko 2. Španielsko 3. Portugalsko 4. Taliansko 5. Slovensko 6. Turecko 7. Írsko 8. Francúzsko 9. Slovinsko 10. Fínsko 12. Poľsko 14. Maďarsko 23. Česká republika 25. Rakúsko

  Zdroj - OECD

  Miera nezamestnanosti v krajinách OECD, % pracovných síl

  Aktuálna hodnota (IV. kvartál 2014)

  Štart krízy (IV. kvartál 2007)

  Späť na obsah

 5. Za fiaskom s odvodmi bol jeden človek

  [Téma: VŠEOBECNÉ; etrend.sk; 03/08/2015; eTREND; SITA]

  Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Šéf Letiska Košice skončil / Atésnka burza sa po otvorení prepadla / Taliani zatkli komplicov mafiánskeho bossa

  Zdroj - SITA

  - Za zlými údajmi, ktoré z finančnej správy dostali Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne, nie je systémová chyba, ale ľudský faktor. V týchto chvíľach by už mali mať poisťovne správne údaje k dispozícii. Uviedol to po rokovaní so zainteresovanými subjektmi na pondelkovom brífingu prezident finančnej správy František Imrecze. Ten stojí za svojím zamestnancom, ktorý chybu urobil. Zodpovednosť vyvodzovať zatiaľ nebude, ako uviedol, ešte prešetrujú, či nešlo o sabotáž, aj keď takúto možnosť nepredpokladá. Pracovník pochybil pri aktualizácii systému, šéf finančnej správy predpokladá, že sa tak stalo z preťaženia. "Konkrétny zamestnanec finančnej správy vybral predposledne platnú aktualizáciu a spustil na nej reporty, ktoré spôsobili, že v malej časti databázy sa zmenili tri stĺpce," vysvetlil F. Imrecze. Uistil živnostníkov, že akékoľvek ďalšie informácie, ktoré dostanú od zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne, už budú správne.

  - Výkonný riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Letisko Košice - Airport Košice, a. s. Karl Dandler po takmer 3,5 roku ukončí 31. augusta svoje pôsobenie na čele košického letiska. "Následne od 1. septembra 2015 sa stane finančným riaditeľom medzinárodného letiska Malta. Meno jeho nástupcu bude oznámené neskôr v priebehu tohto mesiaca," oznámila v pondelok letisková spoločnosť. K. Dandler vedie košické letisko od apríla 2012, kedy nahradil Michaela Höferera, ktorý bol na čele spoločnosti vyše päť rokov. Letisko Košice v prvom polroku 2015 vybavilo celkovo 143 493 cestujúcich, čo predstavovalo 16-percentný nárast.

  - Medzinárodná skupina CRH, podnikajúca v oblasti stavebných materiálov, v pondelok oznámila, že dokončila kúpu spoločností Holcim v rámci klastra North Danube. Súčasťou klastra sú spoločnosti Holcim (Slovensko), a.s., Holcim Wien, Holcim Magyarország Kft, ecorec, Transplus a Pulltrans. Táto transakcia je súčasťou globálnej dohody skupiny CRH o získaní aktív spoločností Lafarge S.A. a Holcim Ltd. v celkovej hodnote 6,5 mld. eur.

  - Poštová banka dosiahla od začiatku januára do konca júna zisk po zdanení na úrovni 39,3 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 25,1 %. Čisté úrokové výnosy poklesli o 3,5 % na 96,6 mil. eur. No čisté výnosy z poplatkov a provízií výrazne vzrástli, a to z úrovne 717 tis. eur na 6,2 mil. eur. Prevádzkové výnosy tak stúpli o 11,8 % na 115,2 mil. eur. Banke sa podarilo zredukovať prevádzkové náklady, ktoré poklesli o 7,5 % na 34,7 mil. eur.

  - Aténska burza zakončila prvý deň obchodovania po viac ako mesačnej prestávke poklesom o 16,2 percenta a akcie gréckych bánk sa prepadli o zhruba 30 percent. Burza v pondelok začala obchodovať po päťtýždňové pauze, ktorú si vynútila vrcholiaca dlhová kríza v krajine. Viac informácií.

  - Západné sankcie voči Rusku pre ukrajinskú krízu by mohli krajine spôsobiť škodu na úrovni 9 % hrubého domáceho produktu (HDP). Uviedol to v pondelok Medzinárodný menový fond (MMF). Ruské hospodárstvo prejavuje známky stabilizácie po tom, ako kleslo pod tlakom západných finančných sankcií a ruských protiopatrení. MMF odhadol, že bezprostredný vplyv sankcií a odvetných sankcií ubral ruskému HDP 1 až 1,5 %. MMF predpokladá, že po tohtoročnom poklese o 3,4 % ruské hospodárstvo v budúcom roku posilní o 0,2 %. Inflácia v krajine podľa fondu do konca tohto roka spomalí na zhruba 12 % a do konca budúceho roka na úroveň 8 %.

  - Talianski policajti na Sicílii pozatýkali 11 ľudí a obvinili ich z napomáhania mafiánskému vodcovi Matteovi Messinovi Denarovi, ktorý je vyše 20 rokov na úteku. Medzi zadržanými je aj bývalý boss mafiánov Vito Gondola, ktorý zrejme riadil komunikáciu s Denarom. Talianske podsvetie komunikuje prostredníctvom pizzini, teda odkazov písaných na útržkoch papierikov v kódoch. Sedemdesiatsedemročný Gondola obvolával členov siete a informoval ich, že prišiel ďalší Denarov rozkaz. Denaro bol odsúdený na doživotie za vraždy, ale výkonu trestu sa vyhýba. Je známa iba jedna jeho fotografia z 90. rokov.

  - Počet imigrantov žijúcich v Nemeckou v minulom roku dosiahol 10,9 milióna osôb. V Nemecku žilo vlani o milión prisťahovalcov viac ako pred troma rokmi. Ide zároveň o najvyšší počet za uplynulé desaťročie. Až 620-tisíc imigrantov, ktorí do Nemecka prišli od roku 2011, pochádzalo z krajín EÚ. Išlo predovšetkým o Poliakov, Rumunov, Talianov, Bulharov a Maďarov. V tomto období sa tiež výrazne zvýšil počet imigrantov z Číny, Sýrie a Indie.

  - Francúzska polícia zaznamenala v noci na pondelok v Calais ďalších 1 700 pokusov migrantov preniknúť do Británie cez Lamanšský tunel. Tisícku pokusov policajti zmarili u oploteného nákladného terminálu pri ústí tunela, zvyšok až vnútri areálu. Jeden strážca poriadku bol pri zásahu zranený, keď ho sudánsky imigrant zasiahol kameňom do tváre. Násilníka polícia zatkla.

  - Európska únia ponúka Francúzsku finančné zdroje a pomoc pri vyrovnávaní sa s rastúcim počtom migrantov, ktorí sa utáborili v blízkosti prístavného mesta Calais na severozápade krajiny. EÚ môže Francúzsku poskytnúť technickú pomoc prostredníctvom agentúr a núdzového financovania. Európska komisia požaduje od všetkých členských štátov EÚ, aby sa zapojili do prerozdelenia tisícov utečencov zhromažďujúcich sa na území Talianska a Grécka. Británia sa na tomto mechanizme odmietla podieľať. Francúzsko nasadilo k hraniciam dodatočných policajtov, Británia zasa sľúbila finančnú pomoc a vybudovanie oplotenia.

  - Miera nezamestnanosti v Českej republike podľa metodiky Medzinárodnej organizácie práce v druhom kvartáli tohto roka bola na úrovni 5 %, čiže v medziročnom porovnaní sa znížila o 1,1 percentuálneho bodu. Počet nezamestnaných sa medziročne znížil o 56,8-tis. na 261,8-tis.

  Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

  Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  Späť na obsah