Asociácia zamestnávateľ. zväzov a združení

Dátum exportu: 08.07.2015 09:07


 1. Zdravotné problémy môže spôsobiť aj klimatizácia

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; Rádio FM, 17:00; 07/07/2015; Správy]

 2. Klimatizácia v kanceláriách

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; Rádio Slovensko, 12:00; 07/07/2015; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; Elena Koritšánska]

 3. Zavedením poplatkov za Smart televízory sa zvýši ich cena, tvrdí IT asociácia

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; sme.sk; 07/07/2015; Spotrebiteľ; tasr]

 4. Čoraz viac Slovákov odchádza podnikať do Českej republiky

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Rádio Slovensko, 12:00; 07/07/2015; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; Jana Maťková]

 5. Rezort plánuje menej administratívy pre školy v prírode

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Pravda; 08/07/2015; 256/2015; s.: 3; správy Slovensko; sita]

 6. Odmeňovanie zdravotníkov je v pripomienkovom konaní

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Pravda; 08/07/2015; 256/2015; s.: 3; správy Slovensko; sita]


 1. Zdravotné problémy môže spôsobiť aj klimatizácia

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; Rádio FM, 17:00; 07/07/2015; Správy]

  Katarína Martinková, moderátorka: "Angíny, nádchy či bolesti krížov počas horúcich letných dní nie sú ničím výnimočným. Môže ich spôsobiť aj klimatizácia v kancelárii. Rozdiel medzi teplotou vonku a vo vnútri by totiž nemal byť vyšší ako 7 stupňov. Všeobecná lekárka Zuzana Baloghová."

  Zuzana Baloghová, všeobecná lekárka: "Veľa ľudí chodí, že ochorie tým, že je klíma pustená na pracovisku a nastavená na veľmi nízku hodnotu. V tom je veľký problém. Asi by sa to malo nastavovať na vyššiu trošku."

  Katarína Martinková: "Je to vždy o medziľudských vzťahoch na pracovisku, tvrdí Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Ak ani to nezaberie, zamestnanci môžu poslať aj anonymný podnet na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, alebo inšpektorát práce. Ak zamestnávateľ klimatizáciu nenastaví správne, ani po nariadení úradom, môže dostať pokutu od 100 do 2 000 eur, prípadne do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

  Späť na obsah

 2. Klimatizácia v kanceláriách

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; Rádio Slovensko, 12:00; 07/07/2015; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; Elena Koritšánska]

  Oto Görner, moderátor: "Angíny, nádchy či bolesti krížov nie sú v týchto horúčavách ničím výnimočným. Môže ich spôsobiť aj klimatizácia v kanceláriách. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší ako 7 stupňov, inak ide o porušenie vyhlášky, za ktoré môže zamestnávateľ dostať pokutu. Zamestnanci sa však nápravy na Úradoch verejného zdravotníctva a inšpektorátoch práce dožadujú len zriedka."

  Elena Koritšánska, redaktorka: "Klimatizované kancelárie a open space sú samozrejmosťou napríklad v bratislavských biznis centrách. Oslovili sme niektorých ich zamestnancov, ako sú s klimatizáciou na pracovisku spokojní."

  (začiatok ankety)

  Opýtaný 1: "Podľa mňa je fajn, kolegyne si dávajú nejaké veci cez ramená."

  Opýtaná 2: "Mám zapálené hrdlo."

  Opýtaný 3: "My sme v malej kancelárii, nájdeme vždycky kompromis."

  Opýtaná 4: "Som mala problémy s chrbticou a vtedy som musela ísť z práce rovno aj na pohotovosť."

  (koniec ankety)

  Elena Koritšánska: "Všeobecná lekárka Zuzana Baloghová pravidelne zaznamenáva podobné prípady."

  Zuzana Baloghová, všeobecná lekárka: "Veľa ľudí chodí, že ochorie tým, že je klíma pustená na pracovisku a nastavená na veľmi nízku hodnotu."

  Elena Koritšánska: "Počas leta je optimálna teplota pri administratívnej práci od 20 do 28 stupňov Celzia. Určuje to vyhláška ministerstva zdravotníctva. Keď je ale vonku už 30 stupňov, malo by byť v kancelárii aspoň 23. Hovorí Lenka Skalická z Úradu verejného zdravotníctva."

  Lenka Skalická, Úrad verejného zdravotníctva: "Je potrebné nastaviť teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím, aby nebol vyšší ako 5, maximálne 7 stupňov, aby nevznikol teplotný šok."

  Elena Koritšánska: "Je to vždy o medziľudských vzťahoch na pracovisku, reaguje na problematiku klimatizácie Rastislav MachunkaAsociácie zamestnávateľských zväzov a združení. Ak ani to nezaberie, zamestnanci môžu poslať aj anonymný podnet na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo inšpektorát práce. Vlani však inšpektori riešili len dva podnety, kde sa zamestnanci sťažovali na klimatizáciu. Hovorí Bartolomej Dorov z Národného inšpektorátu práce."

  Bartolomej Dorov, Národný inšpektorát práce: "Inšpektorát vydal nariadenie pre zamestnávateľa, aby upravil pracovné miesta, upravil samotný prívod vzduchu."

  Elena Koritšánska: "Z oslovených Regionálnych úradov verejného zdravotníctva nám údaje poslali len niektoré. V Prešove a Košiciach nezaznamenali vlani žiadny podnet, trnavský aj bratislavský úrad mali len po jednej sťažnosti. Obe vyriešili tak, že zamestnávateľovi nariadili upraviť vzduchotechniku. Ak by to neurobil, až potom by prišla na rad pokuta. Tá sa môže pohybovať od 100 do 2-tisíc eur, prípadne do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

  Späť na obsah

 3. Zavedením poplatkov za Smart televízory sa zvýši ich cena, tvrdí IT asociácia

  [Téma: AZZZ SR, KOZ, RÚZ; sme.sk; 07/07/2015; Spotrebiteľ; tasr]

  Ak rezort kultúry ako predkladateľ nového autorského zákona potvrdí, že Smart TV bez HDD nebudú predmetom spoplatnenia, potom televízory vybavené iba USB nezdražejú.

  BRATISLAVA. Zavedenie 3-% poplatku za Smart televízory, ktorý by sa mal vyberať na základe nedávno schváleného autorského zákona od roku 2016, zdraží cenu elektroniky predávanej na Slovensku a vyvolá nákupnú turistiku Slovákov.

  Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to konštatoval prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Mário Lelovský. ITAS oficiálnym listom v deň schválenia zákona požiadala Ministerstvo kultúry (MK) SR o jednoznačné stanovisko, či sa poplatky budú vzťahovať aj na Smart televízory s USB portom, za ktoré sa doteraz neplatili.

  "Trojpercentné navýšenie ceny u Smart TV ako hlavného segmentu v spotrebnej elektronike bude jednoznačne dôvodom pre trhové správanie sa spotrebiteľa a tým pádom odliv predaja do zahraničia. Znamenať to bude pokles výberu DPH a tým aj zníženie príjmov do štátneho rozpočtu," argumentuje Lelovský.

  Spravodlivá platba

  Percentuálna sadzba z ceny televízora nie je podľa neho správnym riešením, pretože ich cena sa pohybuje v rozpätí od 200 až do 10.000 eur a prípadná rozmnoženina alebo kópia je rovnaká čo do kvality aj veľkosti.

  "Pri televízoroch za 2000 eur predstavuje poplatok 60 eur, pričom tento poplatok sa vyberá za recykláciu celého osobného automobilu," prirovnal. V takom prípade je podľa neho diskutabilné hovoriť o "primeranosti náhrady" pre autorov rozširovaných diel.

  "Náhrada odmeny by mala byť na rozumnej úrovni," zdôraznil Lelovský.

  Spravodlivá platba by bola podľa neho tá, ktorú zaplatí užívateľ. "Teda ak by ten, kto funkciu využíva, zaslal SOZA poplatok, povedzme jedno euro, čím by si práva kúpil," navrhol prezident ITAS.

  Autorský zákon

  Nepovažuje za spravodlivé ani paušálne zaťaženie poplatkami, keďže funkciu využíva len okolo 1 % majiteľov televízorov, ktorí chcú na nových prístrojoch vyskúšať všetky ich funkcie.

  Ak rezort kultúry ako predkladateľ nového autorského zákona potvrdí, že Smart TV bez HDD nebudú predmetom spoplatnenia, potom televízory vybavené iba USB nezdražejú.

  V opačnom prípade ITAS ako zástupca predajcov, výrobcov a distribútorov spotrebnej elektroniky bude požadovať úpravu textu, ktorou by sa vylúčili tieto prístroje zo zákona. Ak sa poplatok zavedie, bude požadovať, aby spotrebitelia boli o sadzbách, ktoré cenu navýšia, pred kúpou informovaní, avizoval Lelovský.

  Ministerstvo reaguje

  Ministerstvo kultúry odmieta strašenie IT asociácie Slovenska. "Nový autorský zákon nemení doterajšiu zákonom stanovenú sadzbu za tento druh zariadení vo výške 3 %. Znamená to, že ani nedáva žiaden legitímny dôvod na zvyšovanie ich ceny," reagoval hovorca MK SR Jozef Bednár.

  Pripomenul, že návrh autorského zákona prešiel dlhým pripomienkovaním zo strany všetkých relevantných subjektov, vrátane ITAS, mobilných operátorov, ďalších vyše 30 zástupcov iných subjektov aj širokej verejnosti.

  "S jeho výslednou podobou súhlasila aj Hospodárska a sociálna rada vlády, keď po rokovaniach došlo k dosiahnutiu dohody na všetkých sadzbách medzi ministerstvom, Republikovou úniou zamestnávateľov, KOZ a ZMOS-om," doplnil Bednár. Ak by ministerstvo kultúry na konci legislatívneho procesu tieto sadzby znížilo, nešlo by podľa neho o spoločenskú zhodu na novej právnej úprave, ale o uplatnenie tlaku jednej či viacerých súkromných firiem združených v profesijnej asociácii.

  Späť na obsah

 4. Čoraz viac Slovákov odchádza podnikať do Českej republiky

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Rádio Slovensko, 12:00; 07/07/2015; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; Jana Maťková]

  Oto Görner, moderátor: "Čoraz viac Slovákov odchádza podnikať do Českej republiky. Vyplýva to zo štatistík českého ministerstva spravodlivosti. Kým v roku 2013 založili u našich susedov ani nie 400 eseročiek so slovenským konateľom, vlani ich pribudlo takmer 1 100. Celkový počet nemusí byť konečný, keďže uvedenie štátnej príslušnosti pri zakladaní firma nie je povinné. Odborníci varujú pred nepriaznivým podnikateľským prostredím na Slovensku. Ministerstvo financií žiadne problémy nevidí."

  Jana Maťková, redaktorka: "Traja klienti daňovej poradkyne z Bratislavy presunuli v minulom roku svoje podnikanie do Českej republiky. Reálne nad takouto možnosťou premýšľajú ešte jej ďalší piati zákazníci."

  Daňová poradkyňa: "Odišli kvôli tomu, že sa tu neustále menia zákony, či už daňové, či už sociálne, vnímajú zavedenie kontrolného výkazu ako negatívum, zavedenie daňovej licencie ako negatívum, jednoducho odišli. Povedali, že už tu nechcú podnikať."

  Jana Maťková: "Tento trend potvrdzujú aj spoločnosti, ktoré zakladajú a likvidujú eseročky. Michal Kaliak zo spoločnosti Sro-Start pripomína, že v Česku nepoznajú daňové licencie, takzvané dane zo straty alebo daňové zábezpeky pre platcov DPH."

  Michal Kaliak, spoločnosť Sro-Start: "Daň z príjmu je tam len 19 percent, pričom na Slovensku je tá daň z príjmu právnických osôb až 22-percenntá. Väčšina podnikateľov potom používa ako dôvod takisto aj prihlasovanie motorových vozidiel v Českej republike. To je tam niekoľkonásobne lacnejšie."

  Jana Maťková: "Pred desiatimi rokmi bola situácia opačná. Po zavedení daňovej reformy prichádzali podnikatelia z Čiech či Maďarska k nám, spomína Róbert Kičina z podnikateľskej aliancie. Dnes sa však naše podnikateľské prostredie podľa neho zhoršuje. Zvýšený počet slovenských firiem v Čechách ale zatiaľ nepovažuje za veľký problém."

  Róbert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska: "Ten nárast registrácií v Českej republike síce je, ale v absolútnych číslach je to menej ako percento, keď si zoberieme všetky podnikateľské jednotky na Slovensku. Ale samozrejme, že to indikuje, že podnikatelia rozmýšľajú, ako optimalizovať svoje podnikanie, náklady na podnikanie."

  Jana Maťková: "Ministerstvo financií neskúma príčiny odchodu slovenských firiem do zahraničia. Vylučuje však, že by za to mohli daňové licencie či vyššia daň. Hovorkyňa rezortu Alexandra Gogová dodáva, že podnikateľské prostredie u nás neustále napreduje."

  Alexandra Gogová, hovorkyňa ministerstva financií: "Percentuálny prírastok spoločností je na Slovensku vyšší než v Čechách, napriek tomu, že v Českej republike daňové licencie nezaviedli."

  Jana Maťková: "Premiér Robert Fico už v minulosti avizoval, že daň pre firmy sa už v tomto volebnom období znižovať nebude."

  Späť na obsah

 5. Rezort plánuje menej administratívy pre školy v prírode

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Pravda; 08/07/2015; 256/2015; s.: 3; správy Slovensko; sita]

  Ministerstvo školstva chce znížiť administratívnu záťaž materských, základných a stredných škôl pri organizovaní školy v prírode. Rezort tiež navrhuje zmenu pri určovaní počtu pedagogických zamestnancov vysielaných s deťmi do školy v prírode, ktorá umožní organizovať školu v prírode aj zariadeniam s menším počtom tried. Vyplýva to z vyhlášky ministerstva o škole v prírode, ktorú predložili do pripomienkového konania. (sita

  Späť na obsah

 6. Odmeňovanie zdravotníkov je v pripomienkovom konaní

  [Téma: VŠEOBECNÉ; Pravda; 08/07/2015; 256/2015; s.: 3; správy Slovensko; sita]

  Návrh, ktorý upravuje odmeňovanie zdravotníkov cez koeficienty, sa dostal do legislatívneho procesu. Ministerstvo zdravotníctva ho v pondelok dalo do pripomienkového konania. Stalo sa tak po vyše roku a pol, odkedy návrh predstavilo prvýkrát. Rezort tvrdí, že touto úpravou robí po desiatich rokoch poriadok v platových tabuľkách. Odmeňovanie má byť po novom obsiahnuté v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Návrh stanovuje minimálnu výšku základnej zložky mzdy 23 skupinám zdravotníckych pracovníkov okrem lekárov. (sita)

  Späť na obsah