Slovenský export podporuje ekonomický vývoj, podľa zamestnávateľov však potrebuje zmenu

Slovenský export podporuje ekonomický vývoj, podľa zamestnávateľov však potrebuje zmenu

Slovenský export potrebuje podľa zamestnávateľov zmenu. Upozorňujú, že hoci je ťahúňom ekonomického vývoja, naša krajina by mala mať záujem o stimuláciu exportnej a inovačnej výkonnosti podnikateľov. Táto aktivita totiž môže viesť k rozvoju celej ekonomiky a dobiehaniu iných, ekonomicky výkonnejších krajín Európskej únie.

„Evidujeme však veľkú rozdrobenosť pro-exportných inštitúcií. Takáto fragmentácia pôsobí predovšetkým pre začínajúcich exportérov neprehľadne a zmätočne. Z dlhodobého hľadiska by bolo najefektívnejšie tieto kompetencia postupne zlúčiť,“ uviedol prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Tomáš Malatinský.

Zamestnávatelia v tejto súvislosti vítajú schválený dokument Memorandum Pro Export, ktorý vyzýva na verejnú diskusiu a pozitívne zmeny v podnikateľskom prostredí na Slovensku a podpore exportu slovenských firiem.

Dokument Rady slovenských exportérov už podporila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, Slovenská batériová aliancia, Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu a rad inštitúcií, firiem či jednotlivcov. „Export je pre slovenskú ekonomiku bytostne dôležitý, a preto v AZZZ vnímame túto iniciatívu pozitívne a podporujeme ju,“ uzavrel Malatinský.