Slováci sú naučení obchádzať dane

03.09.2015 Monitoring médií
Slováci sú naučení obchádzať dane

Úniky motivujú vysoké odvody aj deravé zákony. Oproti svetu sme však len malí hráči. Prečítajte si v článku aj stanovisko AZZZ SR.

V každom odvetví je to iné. Napríklad v poľnohospodárstve to je predaj do iných krajín a následné nepriznanie príjmov. Pri stavbách sa zasa robia menšie zákazky často bez papiera. Daňové úniky sú na Slovensku bežné. "Stačí si spomenúť, kedy ste naposledy dostali bloček u zubára," upozorňuje Peter Makovický, konateľ spoločnosti Exekučná, a. s., ktorá sa zaoberá vymáhaním pohľadávok.

Boj proti neplatičom

Ministerstvo financií pred tromi rokmi prinieslo 50 opatrení proti daňovým únikom, ktoré vrátili stovky miliónov eur do štátneho rozpočtu. Na stole je od júna 30 ďalších nástrojov, ktoré by mali rovnako bojovať proti neplatičom daní. Slovensko však stále trápi veľký výpadok dane z pridanej hodnoty, ktorý ministerský Inštitút finančnej politiky v júni odhadol na 29 percent.

Motivácia nedaniť

Podľa daňových odborníkov je však problém inde. "Trend únikov bude rásť, ak sa neodstránia niektoré zákonné ,medzery‘", povedal Makovický. Dôvod je podľa neho jasný, a to beztrestnosť. Daňový únik je trestný čin, ale ak dotyčný prejaví účinnú ľútosť a zaplatí neodvedenú daň, za malú pokutu môže pokračovať v obchode. "Ak na vás neprídu, ušetrili ste pekný peniaz na daniach. Ak prídu, nič sa vám nestane. Tak funguje daňová amnestia, ktorú tu máme," vysvetľuje Makovický s tým, že nezáleží na výške krátenia, teda je v podstate jedno, či nezdaníte päť eur, alebo pol milióna.

Neinformovaní daňovníci

Podľa viceprezidentky Slovenskej komory daňových poradcov Alice Ordy Oravcovej nie sú zákony nastavené nesprávne. Pokuty za pochybenia sa od roku 2016 zvyšujú, preto by mali daňovníkov demotivovať od nekalých praktík. Problémom je však stále nedostatočná informovanosť ľudí o ich trestnej zodpovednosti pri krátení dane alebo daňovom podvode. Najčastejšie sa podľa nej stáva, že ľudia nepriznajú všetky svoje príjmy. Peniaze v hotovosti nezdania buď vôbec, alebo iba v malej miere. Druhou praktikou je uplatňovanie fiktívnych výdavkov. Ide napríklad o presun výdavkov medzi živnosťou a eseročkou alebo o výdavky od daňovníka, ktorý dosiahol stratu. Dôvodom je zavedenie daňovej licencie od roku 2014. "To malo za následok preskupenie príjmov z dane z fyzických a právnických osôb," priblížila Oravcová. Daňové úniky či pranie špinavých peňazí podľa firiem nikdy úplne neodstránime. "Čím je vyššia daň, tým viac sa ju nepoctiví podnikatelia snažia obísť," povedala hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov Slovenska Miriam Špániková. Podľa nej je najefektívnejšou ochranou pred únikmi nízka sadzba dane.

Kobra zasahuje proti karuselom

Najväčší daňový únik v histórii Slovenska odhalil Úrad boja proti korupcii v roku 2010 v Košiciach. Železný šrot v hodnote 630 miliónov eur si fiktívne medzi sebou vyfakturovalo 23 spoločností. Len daň z pridanej hodnoty vtedy tvorilo 120 miliónov eur. Nášmu regiónu robili problémy aj takzvané karuselové podvody. Znamená to, že cez opätovné prevozy tovaru cez hranice sa špekulatívni podnikatelia vyhýbajú daniam. Od roku 2012 je účinná aj Daňová kobra, ktorá proti nim bojuje. "Zatiaľ cez kontroly odhalila nezdanené peniaze vo výške 47,5 milióna eur," informovala hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Najviac sa perie mimo nás

V rebríčku daňových únikov sme síce z regiónu dopadli najhoršie, no v porovnaní so svetom sme len malými hráčmi. Podľa Martina Hojsíka z mimovládnej organizácie ActionAid sa naše pranie špinavých peňazí nedá ani len porovnávať s tým, ako daniam unikajú firmy zo západných krajín, keď investujú v rozvojových krajinách. V indexe finančného utajenia, ktorý mapuje, ako krajiny skrývajú informácie o finančných transakciách, sú práve západné krajiny na prvých miestach.

Bazilejský ALM Index 2015

1. Irán 8,59
2. Afganistan 8,48
3. Tadžekistan 8,26
4. Guinea-Bissau 8,15
5. Mali 7,97
...
125. Veľká Británia 4,68
126. Slovensko 4,66
...
131. Rumunsko 4,58
132. Česká republika 4,55
...
140. Chorvátsko 4,13
141. Maďarsko 4,06
143. Poľsko 3,99