Situácia je vážna

Zdroj: www.trend.sk

24.11.2022 Monitoring médií
Prečítajte si názor viceprezidenta AZZZ SR Rastislava Machunku na aktuálnu situáciu. 

 

Sľuby vlády o rýchlej pomoci firmám s energiami môžu ľahko zlyhať, na Európsku komisiu sa bude čakať dlhé mesiace. Istotu majú len niektoré podniky, podľa schémy ešte platnej z minulosti

Firmy od apríla neúspešne upozorňovali vládu na likvidačné ceny energií. Tá sa zobudila až v októbri a pomoc im na tlačových konferenciách sľúbila. Čakať rýchle peniaze na účtoch podnikateľov však nie je reálne.

V súčasnosti môžu urýchlene ešte pár dní podávať žiadosti len energeticky náročné podniky vďaka schéme, platnej ešte z minulosti. Tisícky ostatných podnikateľov však na pomoc štátu tak ľahko nedosiahnu, najmä z radov stredných a menších firiem či živnostníkov. Šance pre nich sú čoraz menšie, minimálne pre tento rok.

Sľuby nepomáhajú

Koniec roka sa blíži a  nenastal žiadny posun. V hre sú opäť len sľuby vlády, že ak cena elektriny pre firmy bude viac ako 199 eur za megawatthodinu (MWh) a plynu viac ako 99 eur za MWh, štát im preplatí 80 percent z toho, čo zaplatia navyše, vo forme „vratky“.

Vláda v októbri verejne ubezpečovala, že opatrenia zamerané na pomoc malým a stredným podnikom sú koncipované tak, aby ich kritériá „drvivá väčšina“ splnila. Strážca štátnej pokladnice Igor Matovič vyčíslil, že by to mohlo celkovo stáť 300 miliónov eur. Pre jeden podnik mal platiť limit 500-tisíc eur.

Schéma podpory s vysokými cenami energií sa mala poskytovať za mesiace september a október tohto roka. V novembri však nastala zmena.  „V auguste a začiatkom septembra sme mali na Slovensku najvyššie energií. Z nich sa bude vychádzať v rámci referenčného obdobia. Tieto mesiace sú už uzavreté. Za október, november a december napokon nebudeme vyplácať pomoc štátu,“ uviedol pred pár dňami pre spravodajstvo RTVS minister hospodárstva Karel Hirman.

Hoci vláda tvrdí, že pomoc bude môcť získať každá firma, analytik je k jej návrhom skeptickejší. „Vláda nemá žiaden zázračný prútik, ktorým odoženie zvýšené ceny energií. Ceny môže „znížiť“ pre jednu skupinu podnikateľov a domácností na úkor druhej, alebo na úkor blízkej budúcnosti v podobe dlhu,“ objasňuje pre TREND Martin Vlachynský, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.  

Chýbajú parametre

Podobnú pomoc vláda pred pár dňami sľúbila mestám a obciam, kde vláda veľkolepo avizovala, že aj pre ne zastropuje ceny elektriny a plynu. Táto schéma pomoci sa bude podľa premiéra Eduarda Hegera týkať všetkých subjektov samosprávy.

„Schéma pomoci sa pripravuje. Aktuálne všetko prebieha legislatívnym procesom. Po schválení na vláde a v parlamente očakávame notifikáciu Európskej komisie,“ potvrdila pre TREND hovorkyňa rezortu hospodárstva Mária Pavlusík.

 

Ako hovorí pre TREND viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka, situácia je vážna „Neviem, či sa pomoc podnikateľom stihne poskytnúť do konca roka, ani či ju budú môcť podniky reálne čerpať. Nie sú dané základné parametre, nevie sa, akou formou to bude prebiehať cez obchodníkov s energiami, nepoznáme ani technický model,“ spresňuje R. Machunka.