Sabatikal nie je lacný, dovoliť si ho môžu najmä korporáty

Sabatikal nie je lacný, dovoliť si ho môžu najmä korporáty

Sabatikal, teda dlhšie platené voľno pre dlhoročných zamestnancov ako prevencia proti vyhoreniu, nie je lacná záležitosť, preto si ho môžu dovoliť najmä veľké nadnárodné korporácie, ktoré majú väčšie finančné možnosti. Zároveň by tento benefit mohol spôsobiť vo firmách aj výpadky zamestnancov.

Pre TASR to uviedli viaceré zamestnávateľské združenia v nadväznosti na požiadavku odborárov v spoločnosti Dell Slovakia, ktorí od vedenia slovenskej pobočky tohto IT korporátu žiadajú polročné voľno pre zamestnancov, ktorí odpracovali desať rokov, s náhradou mzdy vo výške 35 % platu.

Podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martina Hoštáka sabatikal nie je scenárom zo vzdialených sci-fi filmov a mnohé firmy ho poskytujú aj v súčasnosti, avšak v neplatenej forme.

"Podobu, akú navrhujú zmienené odbory, však považujem, a to nielen v slovenských podmienkach, za nereálnu," povedal pre TASR s tým, že v praxi by si to nemohla dovoliť žiadna firma, a to nielen z finančných dôvodov, ale ani pre výpadok zamestnancov.

Už teraz na trhu eviduje totálny nedostatok pracovníkov, čo potvrdzujú i dáta, podľa ktorých úrady práce hlásia viac než 70 000 neobsadených pracovných miest. "Sabatikal by spôsobil, že by došlo k ešte masívnejšiemu výpadku pracovných síl," skonštatoval Hošták.

Firmy podľa jeho slov majú v tejto oblasti aj iné možnosti, napríklad flexibilný pracovný čas, sociálne programy zamerané na podporu zdravého životného štýlu či psychohygienu a rôzne druhy školení zameraných práve na zabránenie vyhoreniu.

Hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) Miriam Filová pripustila, že firmy tento benefit vnímajú, avšak nie je vôbec lacný, preto ho ponúkajú skôr veľké korporácie s väčšími rozpočtovými možnosťami.

"V prípade firiem s niekoľkými zamestnancami by zároveň absencia čo i len jedného kľúčového zamestnanca na obdobie niekoľkých mesiacov mohla ohroziť chod firmy," povedala pre TASR.

Zároveň poznamenala, že súčasné nastavenie takéhoto benefitu nie je z pohľadu zamestnávateľov dostatočne atraktívne.

"Ak sa však zavedú väčšie daňovo-odvodové úľavy, prípadne iné motivácie, je možné, že firmy začnú o tomto benefite viac uvažovať," uzavrela Filová.