Rušiť sviatky si Smer netrúfol, hoci to avizoval

03.11.2015 Monitoring médií
Rušiť sviatky si Smer netrúfol, hoci to avizoval

Rušiť sviatky si Smer netrúfol, hoci to avizoval

Vládna strana tiež uvažovala, že voľné dni posunie. Sviatok v piatok teraz navrhlo OĽaNO.

BRATISLAVA. Oba septembrové sviatky Deň ústavy aj Sedembolestná Panna Mária odolali pokusu Smeru znížiť počet voľných dní, ktorý ohlásil pred štyrmi rokmi vo vládnom programe. Na rušenie cirkevného sviatku chýbala dohoda s katolíckou cirkvou, a tak od neho minister financií Peter Kažimír upustil. Otázka, či zrušiť svetský sviatok zostala nedoriešená. Tlačový odbor ministerstva neodpovedal, prečo ho Kažimír nenavrhol zrušiť.
Menší počet sviatkov bola pri nástupe Smeru požiadavka zamestnávateľov, podľa ktorých by išlo o opatrenie v boji proti ekonomickej kríze.
Rozhodnutie vlády nerušiť sviatky považujú za chybu. "Asi prevládli preferenčné záujmy nad ekonomickými, lebo to nie je populárny krok," myslí si prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združeníRastislav Machunka.

Štátne sviatky: 5

1. 1. Deň vzniku SR,
5. 7. Sviatok sv. Cyrila a Metoda,
29. 8. Výročie SNP,
1. 9. Deň Ústavy SR,
17. 11. Deň boja za slobodu a demokraciu

Dni pracovného pokoja: 10

6. 1. Traja králi,
3.4. Veľký piatok,
6.4. Veľkonočný pondelok,
1. 5. Sviatok práce,
8. 5. Deň víťazstva nad fašizmom,
15. 9. Sedembolestná Panna Mária,
1. 11. Sviatok všetkých svätých,
24. 12. Štedrý deň,
25. a 26. 12. Prvý a Druhý sviatok vianočný.

Tradičné a netradičné

Na konci volebného obdobia má Smer možnosť podporiť opozičný návrh zákona o štátnych sviatkoch. Poslanci OĽaNO navrhujú, aby sa deň voľna pri vybraných sviatkoch presunul na piatok, čím by vznikol predĺžený víkend.

Premiér Robert Fico v prvom roku vlády povedal, že uvažuje aj o presunoch sviatkov na piatok.

Posúvať cirkevné sviatky, ktorých je väčšina, OĽaNO nechce, v tomto prípade sa odvoláva "kresťanské tradície". Presun ostatných by podľa hnutia zvýšil rast HDP, efektivitu podnikania či pohodu zamestnancov a lepšie by bola vnímaná aj "podstata sviatku". 17. novembra si ľudia podvečer na námestiach môžu pripomenúť udalosti z roku 1989 a v piatok, keď budú mať voľno, si na tento sviatok podľa OĽaNO spomenú opäť.

Ministerstvo reagovalo na opozičný návrh stručne, napísalo stanovisko, že môže pomôcť rozpočtu. "Ministerstvo financií sa k uvedenému návrhu zákona vyjadrí v rámci štandardného legislatívneho procesu," odkázal tlačový odbor.

Výroba má prednosť

Aj Machunka si myslí, že posúvať sviatky by bolo dobré pre rozpočet, nepredpokladá však, že poslanci Smeru návrh podporia. "Smer určite nechce, aby politické body získala opozícia, tak to asi nepodporia, aj keď o pozitívach vedia," myslí si.

Machunka hovorí, že zmenu by ocenili aj výrobné prevádzky, ktoré nefungujú nepretržite. "Keď sa odstávka vykurovania urobí na jeden deň, nemá to efekt, ale pri dlhšej odstávke sa náklady ošetriť dajú," hovorí.

Ekonomický analytik Vladimír Baláž zo SAV povedal, že sa nedá vypočítať, o koľko by mohlo vzrásť HDP. "Ale chápem, že hotel zarobí viac, keď sa tam ľudia ubytujú na tri dni predĺženého víkendu a zároveň sa aj lepšie zregenerujú," hovorí.

Rušiť sviatky nepovažuje za efektívny spôsob ako zvýšiť produktivitu práce. Firmy podľa neho musia vybaviť objednávky aj počas sviatku.

Sviatky boli aj témou strany SaS za vlády Ivety Radičovej. Minister práce Jozef Mihál tiež navrhoval, aby sa voľné dni v strede týždňa presnuli na piatok či pondelok.