Príplatky sa od 1.5. opäť zvyšujú

11.04.2019 Monitoring médií
Príplatky sa od 1.5. opäť zvyšujú
Už v máji sa opäť zvýšia príplatky za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu. Niektoré mzdové zvýhodnenia, ako sa príplatky správne nazývajú, dokonca vzrastú dvojnásobne. Koľko eur vám bude patriť po novom? A čo na to zamestnávatelia?
Takto sa to vlani dohodlo: zvýšenie príplatkov sa rozloží do dvoch fáz a práve v máji 2019 sa začne druhá. A bude to výrazný nárast. Kým dnes napríklad za jednu nedeľnú zmenu dostanete necelých 12 eur, po novom to bude takmer 24 eur. Zamestnávatelia zvažujú, ako po zavedení rekreačných poukazov reagovať na ďalšie zvýšenie mzdových nákladov. ,,Podnikatelia budú zvažovať efektivitu práce v noci a v dňoch pracovného pokoja. Ak nebudú mať na výber, peniaze určené na odmeny presunú do príplatkov," tvrdí výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Serina.
MNOHÉ FIRMY TO NEMUSIA USTÁŤ
Miriam Špániková Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR)
- Máme obavy, že ak to bude takto pokračovať, firmy to skutočne nemusia ustáť. V poslednom období sa prijalo množstvo zákonov, ktoré generujú zamestnávateľom ďalšie náklady, nevylučujeme preto, že budú nútení hľadať alternatívne riešenia. Výsledok zvýšeného tlaku na zamestnávateľov sa ukáže, a to najmä v časoch, keď ekonomická situácia nebude taká priaznivá ako dnes.
ODBORY CHCÚ ČORAZ VIAC
Odborový zväz Kovo presadzuje zníženie nadčasov, ktoré zamestnanec môže dostať príkazom. Kým dnes to predstavuje 150 hodín, v budúcnosti by malo ísť o 100 hodín. Chcú aj vyššie príplatky za nadčasy. Smer si návrh osvojil a chce ho predložiť parlamentu. ,,Odmietame politickú kampaň za peniaze slovenských zamestnávateľov a zamestnancov," reaguje Republiková únia zamestnávateľov.
PRÍM HRAJÚ ZISKY, NIE MZDY
Martina Nemethová, Konfederácia odborových zväzov SR - KOZ SR v súvislosti s príplatkami nebude v žiadnom prípade ustupovať z požiadavky každoročného zvyšovania minimálnej mzdy. Naopak, myslíme si, že je čas na otvorenie diskusie o skrátení prikázaných nadčasov a zvýšení príplatkov za ne. V minulom roku bol podiel mzdových nákladov na HDP 42,2 %. Naopak, zisky firiem tvoria viac ako 50 % HDP.
ZNIŽUJÚ SA VARIABILNÉ ZLOŽKY
Martin Hošták, Republiková únia zamestnávateľov
- Mzdový balík nie je nafukovací a firmy musia hľadať úspory, aby mohli naplniť povinnosti zo zákona. Upravujú sa zmeny, znižujú variabilné zložky miezd a ľudí nahrádzajú roboty, čo sa vo veľkom začalo v potravinárstve. Výrazne stúpol dopyt po automatizácii výrobných liniek.
PRÍPLATKY UKROJA Z ODMIEN
Peter Serina, Podnikateľská aliancia Slovenska
- Podnikatelia budú zvažovať efektivitu práce v noci a v dňoch pracovného pokoja. Predpokladám znižovanie alebo rušenie pracovných zmien v noci a prehodnocovanie práce v sobotu a nedeľu. Ak nebudú mať na výber, peniaze určené na odmeny presunú do príplatkov.
Zdroj: Nový Čas, 10.4.2019 str. 44