Predložený Plán obnovy robí z 3 miliónov ľudí pacientov druhej kategórie

29.04.2021 Monitoring médií
Predložený Plán obnovy robí z 3 miliónov ľudí pacientov druhej kategórie
Predložený návrh Plánu obnovy pre zdravotníctvo, ktorý má dnes prerokovať vláda SR, je zlý a diskriminačný. Iniciatívu Asociácie nemocníc Slovenska „Pomôž svojej nemocnici“, ktorá žiada, aby investície z Plánu obnovy boli rozdelené do nemocníc spravodlivo a na základe predchádzajúcej analýzy nemocničnej siete, podpísalo za menej ako desať dní už cez 10 000 ľudí. Zároveň sa k nej pridávajú aj ďalšie zdravotnícke organizácie, Asociácia súkromných lekárov a Asociácia na ochranu práv pacientov.
Podľa aktuálneho nastavenia Plánu obnovy má historicky najväčšia investícia do slovenského zdravotníctva skončiť len v niektorých vybraných zariadeniach. Pripravovaný návrh totiž nevychádza z kritéria dôležitosti a úlohy nemocníc, ale všetky prostriedky plánuje vložiť len do zariadení, ktorých zriaďovateľom je Ministerstvo zdravotníctva.
Asociácia nemocníc Slovenska už na tieto riziká upozornila listom aj Európsku komisiu, ktorá bude návrh Plánu obnovy posudzovať. Zároveň jej poslala právnu analýzu, ktorá potvrdzuje jej závery. Plánujeme naďalej na túto nespravodlivosť upozorňovať a podnikneme všetky dostupné kroky, aby slovenské nemocnice, zdravotníci a pacienti neprišli o túto historicky najväčšiu investíciu do slovenského zdravotníctva.
Návrh Plánu obnovy pre zdravotníctvo nebol prediskutovaný so zdravotníckymi organizáciami a obsahuje veľké množstvo nedostatkov. Slovenské zdravotníctvo tak môže premeškať možnosť konečne výrazne zlepšiť podmienky a kvalitu pre zdravotníkov a aj pacientov. Opätovne preto vyzývame všetkých, aby sa zastali „svojej“ nemocnice a na webovej stránke www.pomozsvojejnemocnici.sk prispeli k prehodnoteniu tohto diskriminačného rozhodnutia.