Pracovný trh ponúka 30 270 pracovných miest

Pracovný trh ponúka 30 270 pracovných miest
V januári zverejnili zamestnávatelia viac ako 30 000 voľných pracovných miest. Najväčší dopyt je po pracovníkoch v obchode, vo výrobe a v informačných technológiách. Firmy prepustili najviac zamestnancov počas pandemického obdobia, keď pre opatrenia museli obmedziť výrobu aj prevádzkovanie služieb. Nedostatok pracovnej sily spôsobil nárast priemernej mzdy približne o 6 %.
Nikola RICHTEROVÁ, hovorkyňa pracovného portálu Profesia:
V januári zamestnávatelia uverejnili 30 270 pracovných ponúk a naozaj môžeme zdôrazniť, že ide o rekordné číslo. Nikdy sme takto za jeden mesiac neevidovali viac pracovných ponúk. Najviac ich je v obchode, vo výrobe aj v informačných technológiách.
Rastislav MACHUNKA, viceprezident Asociácie zamestn. zväzov a združení SR:
Je to dôsledok aj toho, že zahraniční zamestnanci počas pandémie odišli naspäť do svojich domovských krajín, takže chýbajú nám zamestnanci naprieč celým spektrom hospodárstva. Samozrejme, sú nemalé regionálne rozdiely, čiže voľné pracovné miesta sú predovšetkým Nitriansky, Trenčiansky, Bratislavský samosprávny kraj a podobne, ale na východe alebo na Orave tých pracovných miest určite toľko nie je.