Poslanci sa v parlamente utrhli z reťaze: Rozhádžu do volieb miliardy eur?! Ekonóm krúti hlavou

Zdroj: www.cas.sk

02.03.2023 Monitoring médií
Poslanci sa v parlamente utrhli z reťaze: Rozhádžu do volieb miliardy eur?! Ekonóm krúti hlavou


Idú do boja pred voľbami. Poslanci v parlamente sa predháňajú v tom, kto predloží taký návrh zákona, aby sa najviac zavďačil svojim voličom.

„Deficit verejných financií by v prípade ich prijatia vyskočil na astronomických 11 % HDP. Bol by to druhý najvyšší deficit v dejinách samostatného Slovenska,“ uviedol Meravý. Nie všetky z návrhov reálne prejdú, niektoré už poslanci „zarezali“. Do volieb však zostáva ešte sedem mesiacov a Národná rada bude zasadať ešte niekoľkokrát, čiže nie je vylúčené, že sa na rokovanie dostanú ďalšie stámiliónové kúsky. Pred poslednými voľbami išlo napríklad o zvyšovanie dôchodkov, ktoré presadil Smer.
 

Kritika firiem

Žalostnú situáciu v parlamente sledujú aj zástupcovia zamestnávateľov, ktorí poslali aj otvorený list premiérovi či predsedovi parlamentu. Prekáža im napríklad aj neplánované zavádzanie bankového odvodu, pri ktorom sa Igor Matovič pred dvoma rokmi zaviazal, že ho nebudú znova navrhovať.

„Ak NR SR bude na tento stav reagovať len pokračovaním prijímania regulačných zmien naďalej zhoršujúcich fungovanie podnikateľských subjektov na Slovensku, riskuje prehlbovanie ekonomickej krízy, ktorá nevyhnutne zasiahne osudy všetkých obyvateľov,“ konštatovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení.

„Posledné poslanecké návrhy sú však už za hranicou únosnosti, pretože hazardujú so stabilitou celej našej krajiny. Považujeme za neprijateľné, aby opatrenia takého významného finančného rozmeru, ktoré výrazne prehĺbia deficit verejných financií, boli predložené poslaneckým návrhom, bez adekvátnych odborných analýz a bez zapojenia sociálnych partnerov,“ uzavreli.

Ako hodnotíte návrhy, ktoré sú v parlamente a ešte prídu z hľadiska rozpočtu?

Prichádzajúce voľby sú najväčším rizikom rozpočtovej udržateľnosti. Vždy sa roztrhne vrece so sociálnymi balíčkami. Obyčajne ide o nesystémové opatrenia, ktoré nemajú krytie v príjmoch štátu, teda navyšujú deficit a nepriamo tak zvyšujú daňové zaťaženie v budúcnosti.

Čo sa vám najviac nepozdáva pri ich prijímaní?

Typickou črtou týchto návrhov je, že občanom politici nikdy nepovedia, koľko ich to bude stáť. Sociálne balíčky sú prezentované ako zadarmo alebo zaplatené tými „zlými“. V skutočnosti to však je bežný daňový poplatník, ktorý ich nakoniec zaplatí. Poslanci by mali mať povinnosť identifikovať úspory alebo zdroje príjmov, ktorými chcú svoje návrhy financovať. Každý návrh by teda mal mať aj druhú stranu - súčasný stav umožňuje poslancom ukazovať sa len v dobrom svetle.
 

Kde vidíte problém pri aktuálnych zákonoch?

Aktuálne opatrenia sú nebezpečné v tom, že sa tvária ako jednorazové. Ale my veľmi dobre vieme, že nič nie je také trvalé ako dočasný vládny výdavok. Zrušenie akokoľvek nezmyselnej dávky vyžaduje veľkú politickú silu a odvahu. Výsledkom potom je tlak na zvyšovanie daní kvôli dávkam, ktoré vznikli len ako súčasť predvolebného boja. Diskusia o týchto návrhoch v situácii, keď máme schválený rozpočet s 8 mld. deficitom, mi, mierne povedané, príde absurdná. V skutočnosti by sa poslanci mali predbiehať v nápadoch, ako deficit znížiť, a nie naopak. Na porovnanie: 8 mld. eur dáme na všetky starobné dôchodky dohromady.

500 eur za účasť na voľbách - 2 miliardy €

Ide o návrh z dielne Igora Matoviča, ktorý chce takýmto spôsobom prinútiť voličov ísť k urnám. Každý by dostal 500 € na ruku, celkovo by mohlo ísť o dve miliardy eur. Zaplatiť to chce zo zdanenia zisku Slovnaftu, čo by však pokrylo len časť takéhoto výdavku. Nie je isté, či mu to aj prejde.

 

Cestný zákon - 2,6 až 3,5 miliardy €

Zákon pripravili poslanci Sme rodina, ktorí chcú, aby štát hromadne vyplácal majiteľom pozemkov pod diaľnicami a cestami I. triedy náhradu. Prezidentka tento návrh vetovala a vrátil sa späť do parlamentu.

 

Zvyšovanie dôchodkov - 500 miliónov €

Tento zákon už prešiel a týkal sa zvyšovania penzií v budúcom roku. Po novom sa naviažu na infláciu a navyšovať sa budú častejšie do roka. Išlo o návrh Hlasu, ktorý sa ešte má opravovať, keďže sa dôchodky môžu zvyšovať pomalšie ako bez jeho prijatia. Očakáva sa, že pred voľbami prídu ďalšie návrhy na špeciálne pridanie peňazí dôchodcom.

Obedy zadarmo - 150 miliónov €

Opatrenie najskôr súčasná koalícia zrušila, no tento rok ho z ničoho nič uviedla späť do praxe. Ide o zákon, ktorý navrhla Sme rodina a podporili ho napokon viacerí poslanci z koalície aj opozície. Napriek tomu budú rodičia doplácať za obedy ďalšie peniaze, keďže sa nepodarí vykryť všetko.

 

Príspevok na bývanie - 300 miliónov €

Malo sa to týkať 500-tisíc ľudí, ktorí by mohli dostávať prilepšenie vo forme peňazí na bývanie. Ide o tých, ktorí dávajú za byt alebo dom viac ako 30 % príjmov. Návrh predložil Tomáš Valášek z PS, ale parlament mu ho zamietol.