Pomoc zo strany štátu je nedostatočná

Zdroj: ereport.sk

12.09.2022 Monitoring médií
Pomoc zo strany štátu je nedostatočná

Vyrábame lacno, kupujeme draho

Sme tak v rámci EU poprepájaní, že nedostatok v jednej krajine, ovplyvní aj tie ostatné. My máme energie dosť, ale musíme ju dávať na burzu a tá určuje jej cenu. Energie sa navzájom ovplyvňujú. Napríklad cena plynu ovplyvňuje cenu elektriny. Terajšie vysoké ceny sú ovplyvnené strachom z vývoja do budúcnosti. Slovensko je vo výrobe elektriny na tom veľmi dobre, ele musíme ju dávať na burzu a tam kupovať za desaťnásobne vyššie ceny.

Sme v ekonomickej vojne

Zachrániť nás môže zastropovanie cien energií. To ale vyvolalo ostrú reakciu Ruska, ktoré vyhlásilo, že v tom prípade zastaví plyn úplne. „Samozrejme je v tom kopa politiky, ale sme v nejakom spoločenstve a tak musíme dodržiavať pravidlá.“ Povedal Malatinský,

My sa s elektrinou delíme, budú sa s nami v rámci Európy deliť s plynom?

To je zložité, ale malo by to tak byť. Ide o solidaritu. Je pravda, že najskôr dáte sebe až potom susedovi.

Po Kovide energetická kríza

„V podnikateľskom prostredí vládne veľká nervozita. Mnohé firmy sú úplne na dne a toto ich môže doraziť.“ hovorí analytik. Pomoc za strany štátu bola nedostatočná. Zlé politické rozhodnutia prispeli k úpadku. Toto mala byť premiérska téma, ale u nás to nefunguje. V kríze musí byť velenie a nie hádanie sa. “ Myslí si Malatinský.

Nešlo im o občanov, len o seba

„Stratili sme dva mesiace čakaním, kríza pokračuje a uvidíme, či sa naša vláda odhodlá k razantným opatreniam, ktoré veľmi potrebujeme.“ Uzatvára Tomáš Malatinský.