Podnikatelia kritizujú nápad vracať peniaze v obchodoch za bločky. Stiahnuť ho navrhuje aj centrálna banka

Zdroj: e.dennikn.sk

08.11.2022 Monitoring médií
Podnikatelia kritizujú nápad vracať peniaze v obchodoch za bločky. Stiahnuť ho navrhuje aj centrálna banka


Parlament by mal v utorok rokovať o vracaní časti úhrady z pokladničných bločkov.
Zamestnávateľom sa nepáči, že návrh novely je veľmi všeobecný a podrobnosti má upraviť vláda v nariadení. Dáva jej to podľa nich priveľkú moc.
Pre podnikateľov, ktorí nevyužívajú virtuálnu pokladnicu, bude zmena znamenať finančnú a administratívnu záťaž.
Ak si zaregistrujete QR kód z pokladničného bločku z reštaurácie, obchodu či kaderníctva v novej aplikácii finančnej správy, daniari by vám mohli vrátiť na účet časť vašej platby. Takúto zmenu by mala priniesť novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Predložili ju poslanci OĽaNO Anna Andrejuvová a Milan Vetrák.

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy v pripomienkovom konaní kritizovala, že novela neobsahuje kalkuláciu vplyvu na štátny rozpočet. Asociácii sa nepáči, že štátna správa takto prenáša na občanov kontrolnú funkciu, ktorá patrí do kompetencie štátnych orgánov, a štát navyše prejavuje ochotu občanom za výkon tejto kontrolnej funkcie platiť. Zástupcovia asociácie sa pýtajú, či sa takto získané peniaze nebudú pokladať za príjem, ktorý budú musieť ľudia zdaniť.
Klub 500 žiada stiahnuť návrh zákona. Okrem iného klubu chýba zabezpečenie kontrolného mechanizmu, určenie termínu, dokedy je osoba povinná registrovať doklad do aplikácie, spôsob, ako sa bude viesť konanie v prípade, ak človek nevráti neoprávnene vyplatený príspevok.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení pokladá za neprípustné, aby sa základné parametre fungovania celej navrhovanej právnej úpravy, teda napríklad výšky príspevku, zoznamu tovarov a služieb, a obdobia, v ktorom sa bude poskytovať príspevok, upravovali len v nariadení vlády.