Platové rozdiely medzi ženami a mužmi na Slovensku sa výrazne zmenšujú (ekonomický výber)

Platové rozdiely medzi ženami a mužmi na Slovensku sa výrazne zmenšujú (ekonomický výber)


Odborníci sú presvedčení, že v nastúpenom trende môžeme na Slovensku pokračovať a platové rozdiely nakoniec úplne odstrániť. V prvom rade je potrebné, aby štát znížil náklady a zložitosť v obsadzovaní pracovných miest.

Prinášame vám prehľad najdôležitejších udalostí za uplynulé dni v slovenskej a svetovej ekonomike. Súhrn pripravil reportér ekonomickej redakcie Martin Odkladal.

Rozdiely v pohlaví pri odmeňovaní sa darí v posledných rokoch výrazne odstraňovať: Platy žien sa tak postupne dorovnávajú. Vyplýva to z analýzy Národnej banky Slovenska. Rozdiely sa v rokoch 2019 až 2021 zmenšili u nás o necelé dva percentuálne body (p. b.).

Slovensko sa tak v tomto porovnávaní zaradilo medzi najlepšie krajiny v rámci Európskej únie. 

 

 

„Každý rozumný zamestnávateľ odmeňuje zamestnancov nie na základe pohlavia, ale na základe kvality a odvedenej práce. Zohľadňuje dosiahnuté vzdelanie, prax v odbore či iné odborné požiadavky, ktoré si konkrétna pracovná pozícia vyžaduje. V dnešnej dobe, keď majú firmy problém s nedostatkom zamestnancov, si ani nemôžu dovoliť, aby robili zásadné rozdiely v odmeňovaní,“ hovorí Miriam Filová z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.