Plánujeme rokovať s Vladimírom Lengvarským

Plánujeme rokovať s Vladimírom Lengvarským

Viaceré zdravotnícke i pacientske organizácie budú v utorok (11. 10.) rokovať s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) o situácii v sektore. Hovoriť majú aj o jeho financovaní. Zároveň vyzývajú vládu, aby začala konať a odvrátila kolaps zdravotníctva. TASR o tom informovala Miriam Filová z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

„Ako zdravotnícke a pacientske organizácie varujeme, že súčasný stav bez adekvátnych finančných prostriedkov a okamžitých riešení môže ohroziť poskytovanie akútnej aj neakútnej zdravotnej starostlivosti a v najhoršom prípade dostať poskytovateľov zdravotnej starostlivosti do platobnej neschopnosti a vážnych finančných problémov," varujú organizácie.

Schéma pomoci

Žiadajú vládu o adekvátny rozpočet na budúci rok a okamžitú schému pomoci pre zdravotníctvo. „V opačnom prípade hrozí, že súčasný nedostatok zdrojov v zdravotníctve spôsobí kolaps, čím by došlo k zhoršeniu kvality, dostupnosti aj objemu zdravotnej starostlivosti, čo by najviac pocítili práve pacienti," poznamenali v spoločnom stanovisku.

Okrem iných sa pod stanovisko podpísali Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia štátnych nemocníc, Asociácia súkromných lekárov, Zväz ambulantných poskytovateľov, Slovenská lekárska komora či Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Tiež Asociácia na ochranu práv pacientov SR.

Spoločne sa tiež zúčastnia okrúhleho stolu s ministrom zdravotníctva. „Témou rokovania bude vyššie spomenutá súčasná situácia v slovenskom zdravotníctve, spôsobená dlhodobým podfinancovaním sektora, prudkým zdražovaním, vysokými cenami energetických komodít a taktiež nedostatkom zdravotníckeho personálu a jeho ohodnotením," doplnila Filová.