Pandemická pomoc sa končí, o dva týždne ju nahradí kurzarbeit

Pandemická pomoc sa končí, o dva týždne ju nahradí kurzarbeit

Pandemická pomoc sa končí, od marca ju nahradí trvalý kurzarbeit. V prípade mimoriadnej situácie preplatí štát firme časť mzdy zamestnanca, ktorý ostane doma. Firmy by sa na to mali pripraviť. Živnostníci nateraz zo systému vypadli.

Ak dnes zamestnávateľ v čase krízy udrží pracovné miesto zamestnanca, štát mu dočasne prispeje na jeho mzdu. Ak však príde v budúcnosti napríklad sektorová kríza v oceliarstve alebo živelná pohroma, štát chce byť už pripravený. Od marca preto vypne prvú pomoc a nahradí ju trvalým kurzarbeitom.

„Systém skrátenej práce sa uplatňuje vtedy, ak došlo k obmedzeniu činnosti na strane zamestnávateľa vplyvom situácie, ktorej nevedel predísť ani ju predpokladať,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu práce Eva Rovenská.

Ide o vyhlásenie núdzového stavu alebo mimoriadnej situácie, ale aj iné okolnosti ako napríklad požiar či povodeň, kedy zamestnávateľ nie z vlastnej viny nedokáže zamestnancom dať robotu.

„Považujeme za nevyhnutné, aby pomoc pokračovala. Mnohé firmy sa dodnes ocitajú vo finančných problémoch - míňajú svoje úspory, v horšom prípade sa ešte viac zadlžujú,“ tvrdí Miriam Filová z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Pre zamestnávateľa nebudú podmienky také výhodné

Podpora sa nebude prideľovať podľa poklesu tržieb ako teraz. Aby podporu dostal, nebude môcť minimálne jednej tretine svojich zamestnancov prideľovať prácu. Zamestnanci si musia predtým vyčerpať dovolenky či nadčasy. Napriek tomu, že je schéma pomoci schválená už rok, ani dnes nemajú niektoré odpovede.

„Ak v zahraničí vyhorí fabrika a prestanú byť doručované niektoré diely, tak na kurzarbeit firma nenaskočí plynule, ale bude musieť úrad práce rozhodnúť, že firma je na kurzarbeit oprávnená. Dnes nevieme, ako sa to bude posudzovať,“ tvrdí Andrej Lasz z Asociácie priemyselných zväzov.

Rozhodovať o tom, kto podporu dostane alebo nie, by mala v takýchto prípadoch odborná skupina. Potrebné bude poslať žiadosť a predtým sa ešte dohodnúť so zamestnancom. Sociálna poisťovňa tiež vyzýva, aby im zamestnávatelia poslali údaje o zamestnancoch, závisí od toho poistné.

Treba to urobiť najneskôr do 25. februára. Ak tak firmy neurobia, poisťovňa bude automaticky od marca zamestnancov považovať za zamestnancov so zmluvou. Potom musia za nich odvádzať poistné na kurzarbeit.

Pre zamestnanca sa však podmienky nezhoršia. Zamestnávateľ mu bude musieť vyplatiť najmenej 80 percent jeho priemerného zárobku. Neplatí to však pre dohodárov.

Zo systému vypadli aj živnostníci. Na dočasnej schéme pomoci pre nich, v čase mimoriadnej situácie, ktorá stále trvá, vraj ministerstvo pracuje.