Zdroj: finweb.hnonline.sk
18.01.2022 Monitoring médií

Napriek príchodu infekčnejšieho variantu omikron už odborníci tento rok nárast nezamestnanosti neočakávajú. Spoločnosti sa však sťažujú na nedostatok kvalifikovaných ľudí.
Trh práce prešiel za posledné dva roky výraznou premenou. Kým v minulosti bola práca z domu benefitom, dnes je už pre časť zamestnancov úplným štandardom. Aj online pracovné pohovory mohli pred pandémiou znieť ako sci-fi, no v súčasnosti ich uprednostňuje veľká časť firiem. Výrazne sa zvýšila potreba odborníkov v oblasti informačných technológií. Klesol záujem o prácu v najviac zasiahnutom gastrosektore či v cestovnom ruchu. Podľa odborníkov budú tieto trendy pokračovať aj v roku 2022. Firmy okrem toho avizujú, že budú zvyšovať pracovné sily.
Trh prekvital napriek lockdownu
Spoločnosť ManpowerGroup sa v prieskume pýtala 505 tuzemských zamestnávateľov, aké zmeny v spoločnosti očakávajú v prvom štvrťroku oproti tomu predchádzajúcemu. Zo zistení vyplýva, že naša krajina sa v nasledujúcom období môže tešiť na mimoriadne silný trh práce. „Podľa prieskumu plánuje 21 percent slovenských zamestnávateľov zvyšovať počet pracovných síl,“ spresnila hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filová.
Už minulý štvrtok priniesol paradox na trhu práce. Ten prekvital, kým vláda koncom novembra zavádzala celoplošný lockdown. Miera nezamestnanosti v novembri dosiahla úroveň 6,64 percenta, čo je najmenej od mája 2020, keď bola na úrovni 7,2 percenta. Pracovný portál Profesia zase vlani zverejnil o vyše 100-tisíc pracovných ponúk viac než v roku predtým.
Podľa hovorkyne Nikoly Richterovej sa svet s pandémiou vyrovnáva a prísne opatrenia pôjdu skôr do úzadia. „To dáva nádej na lepšie plánovanie pre podnikateľov a aj lepšiu situáciu na trhu práce. Predpokladáme, že vysoký počet pracovných možností bude pretrvávať aj naďalej,“ povedala pre HN.
Napriek príchodu infekčnejšieho variantu omikron vláda zatiaľ nepočíta s ďalším lockdownom a skracuje povinnú karanténu. Odborníci však varujú, že jeho šírenie dočasne ochromí niektoré sektory. Môže totiž spôsobiť masívny výpadok zamestnancov, prerušenie výroby či uzatvorenie celých podnikov.
Nezamestnanosť má stagnovať
Podľa manažéra úseku štatistík a prognózovania spoločnosti Trexima Ľubomíra Kadlečíka príchod štvrtej vlny pandémie ovplyvní aj trh práce, no oproti predchádzajúcemu obdobiu zásadné zmeny neočakáva. Podľa jeho slov sa miera nezamestnanosti vďaka investíciám z plánu obnovy už významne zvyšovať nebude. „Jej najpravdepodobnejší vývoj v roku 2022 bude stagnácia, respektíve mierny pokles,“ uviedol s tým, že dôležitá bude podpora zamestnanosti a plynulé obsadzovanie pracovných miest.
V predchádzajúcom období však už niektorí zamestnávatelia museli pristúpiť k znižovaniu nákladov a aj k prepúšťaniu. Najviac ohrozené boli pracovné miesta v gastrosektore a cestovnom ruchu. „Ak firma stratí odbyt a nemá dostatočné zdroje na pokrytie svojich záväzkov, musí prepúšťať. Uplynulé krízové obdobie bolo pre mnohé spoločnosti neúnosné,“ hovorí Filová. Podľa jej slov sa preto bude situácia na trhu práce aj tento rok ešte stále odvíjať od vládnych kompenzácií.
Už po prvej vlne pandémie časť zamestnancov najviac zasiahnuté gastro a cestovný ruch opustila a našla si uplatnenie v priemysle alebo službách, ktoré neboli postihnuté protipandemickými opatreniami. „Pracovníci, ktorí odišli, už majú iné zamestnanie, často aj s vyššou mzdou. Do sektora sa nevrátia,“ poznamenal Kadlečík. Aj preto vzrástol dopyt prevádzok po brigádnikoch.
Chýbajú pracovné sily
Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták upozorňuje, že na trhu je dlhodobo nedostatok pracovníkov. „Máme takmer 80-tisíc voľných miest a zamestnávatelia musia o kvalitných zamestnancov neraz doslova súperiť,“ poznamenal pre HN s tým, že inak to nebude ani tento rok.
Najviac však vyčnieva deficit špecialistov na informačné technológie. Podľa odborníkov je problém v tom, že fakulty ročne nevyprodukujú dostatok informatikov. Navyše vzhľadom na globalizovaný trh si programátor ľahko nájde uplatnenie aj v zahraničí.
Faktom je, že sektor prosperoval už pred pandémiou a tá mu priniesla ešte väčší rozmach. Firmy museli v čo najväčšej miere digitalizovať svoje procesy a presunúť sa do online prostredia, čo v tejto oblasti významne zvýšilo dopyt práve po špecialistoch. Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Róberta Chovanculiaka tento vývoj bude pokračovať aj v roku 2022. „Naďalej bude rásť dopyt po ľuďoch z oblasti informačných technológií a ďalej sa budú rozširovať rady pracovníkov, ktorí môžu robiť cez internet,“ reagoval pre HN.
V posledných mesiacoch sa navyše ukázalo, že pandémia priniesla ľuďom nové návyky. V súčasnosti omnoho viac z nich nakupuje tovar výlučne cez internet. „Rok 2022 môže priniesť ešte viac pracovných príležitostí, ktoré súvisia s online nákupom. Spomenúť môžeme napríklad kuriérov,“ uzatvára Richterová.