Od uchádzačov v Bratislave zamestnávatelia čakajú viac

Od uchádzačov v Bratislave zamestnávatelia čakajú viac

Iné mzdy, ponuka práce, no aj zvýšené očakávania. Ak si hľadáte prácu, je rozdiel, či sa uchádzate o zamestnanie v Bratislavskom kraji alebo na inom mieste na Slovensku. V hlavnom meste je viac vzdelaných uchádzačov, čo posúva latku vyššie. Firmy tu tak aj očakávajú vyšší štandard.

Viac ľudí má titul

Portál profesia.sk aktuálne inzeruje 15-tisíc pracovných ponúk, najviac zamestnancov hľadajú firmy v Bratislavskom kraji, teda viac ako 6 600. Na porovnanie, v iných krajoch je to v priemere 1 500 aktuálnych pracovných ponúk. "Kým v ostatných krajoch sú medzi uchádzačmi spoločné znaky, Bratislava je výrazne odlišná," vysvetľuje ďalšie špecifikum hlavného mesta hovorkyňa portálu profesia.sk Nikola Richterová. Podľa nej je priemerný bratislavský uchádzač vzdelanejší. Kým v každom regióne Slovenska máme nad 60 percent uchádzačov o prácu so stredoškolským vzdelaním, v Bratislavskom kraji je to len necelých 58 percent. "V hlavnom meste a okolí je však výrazne vyšší podiel ľudí s vysokoškolským vzdelaním, a to vyše 30 percent," doplnila Richterová. Pravdou je, že v Bratislave pôsobí 14 vysokých škôl či univerzít. Môžeme teda predpokladať, že ich absolventi sa v mieste svojho štúdia aj usadia. Na porovnanie, v Košiciach je sedem vysokých škôl, v Banskej Bystrici päť a v Prešove štyri. Zamestnávatelia preto v Bratislave majú vyššie nároky na svojich zamestnancov, pre HN to potvrdila hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združeníMiriam Špániková. "Smerom od západu na východ Slovenska ubúda pracovných príležitostí, klesá priemerná mzda a rastie nezamestnanosť," spresnila. Ako tvrdí, to zapríčiňuje migráciu uchádzačov o prácu do Bratislavského kraja.

Štát kraje nerozdeľuje

Podľa zistení portálu profesia.sk si bratislavský uchádzač o prácu môže vyberať, keďže je tu dostatok ponúk. "Koncentrácia voľných pracovných miest v hlavnom meste a na zvyšku Slovenska je neporovnateľná," uviedla dôvod Richterová. Zamestnávatelia preto práve v Bratislave nových ľudí lákajú na benefity, odmeny či pohyblivý pracovný čas. Najčastejšie poskytovaným firemným benefitom sú firemné akcie, keď podľa webu Platy.sk ich má k dispozícii 35 percent zamestnancov. Ďalej sú to nápoje nad rámec zákona zdarma, to ponúka 28 percent zamestnávateľov. Flexibilný pracovný čas ponúka 25 percent z nich. To, čo však platí v súkromnom sektore, nie je samozrejmosťou v štátnych podnikoch. Tam nových zamestnancov pre Bratislavský kraj nelákajú ani na vyššie platy, ani na viac benefitov. "Mzdové podmienky, ktoré máme upravené v Kolektívnej zmluve, sú pre všetkých zamestnancov na celom Slovensku rovnaké nezávisle od miesta výkonu práce," potvrdil vedúci odboru komunikácie Lesov Slovenskej republiky Marián Nosáľ. Rovnakú odpoveď sme dostali aj od vedúcej kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Stely Ištvánfyovej. Aktuálne pritom nehľadajú väčší počet nových zamestnancov. Iné je to v prípade Slovenskej pošty, kde hľadajú 300 zamestnancov na voľné pozície. "V Bratislave v súčasnosti ponúkame poskytnutie prechodného bezplatného ubytovania uchádzačom," vysvetlila hovorkyňa Martina Macáková, ako sa snažia miesta zaplniť. Uchádzač musí spĺňať podmienku, a teda mať trvalé bydlisko od hlavného mesta vzdialené viac ako 80 kilometrov.