Očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V

09.02.2021 Tlačové správy
Očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR so znepokojením sleduje proces očkovania proti ochoreniu COVID – 19 na Slovensku, ktorý sa pre nedostatok vakcín značne spomalil.

Na trhu je v súčasnosti dostupná aj ruská vakcína Sputnik V, ktorá v klinických testoch preukázala vysokú mieru efektivity, jej účinnosť je 91,6 %, vedľajšie účinky sú iba mierne a zároveň nie je potrebný proces hlbokého mrazenia.

Európska lieková agentúra (EMA) sa rozhodla, že zváži jej registráciu, avšak v momentálnej kritickej situácii si nemôžeme dovoliť čakať. Čím skôr zaočkujeme ohrozené skupiny, tým skôr budeme môcť uvoľniť karanténne opatrenia, hovorí Rastislav Machunka, viceprezident
AZZZ SR.

Vyzývame preto vládu Slovenskej republiky aby v čo najkratšom čase zabezpečila registráciu ruskej vakcíny Sputnik V a následne udelila povolenie očkovať všetkým lekárom, ktorí splnia podmienky skladovania a manipulácie s vakcínou.

Členské krajiny EÚ môžu vakcíny registrovať aj samostatne pre účely použitia na vlastnom území a nie je potrebné čakať na schválenie Európskou liekovou agentúrou, kedy by cena za vakcínu Sputnik V výrazne stúpla a zároveň sa môže stať, že jej bude na trhu nedostatok.

Sme si vedomí, že vakcína Sputnik V má vyššiu cenu ako ostatné dostupné vakcíny, preto navrhujeme možnosť, aby zamestnávateľ mohol doplatiť zamestnancovi rozdiel v cene. Tento doplatok by sa stal daňovo uznateľným nákladom a u zamestnanca by nebol zahrnutý do zdaniteľných príjmov, dopĺňa viceprezident AZZZ SR Rastislav Machunka.