Zdroj: finweb.hnonline.sk

Deviataci aj maturanti sa v týchto dňoch rozhodujú a vyberajú si svoju budúcu pracovnú kariéru. Ministerstvo práce preto chce, aby boli mladí ľudia informovaní o tom, čo náš trh práce potrebuje a aký plat by mohli v budúcom zamestnaní dostať.
Všetky otázky, ktoré študenti pri výbere školy kladú, by mal zodpovedať nový web rezortu práce trendyprace. sk. Z neho by sa mali dozvedieť to, či si po vyštudovaní nájdu prácu, aký plat môžu dostať, či aká bude ich perspektíva v budúcnosti. Z údajov, ktoré rezortu poskytla spoločnosť Trexima, vyplýva, že najviac žiadaný je mechanik nastavovač s maturitou a výučným listom. Z vysokoškolských odborov je to zase softvérový inžinier s druhým stupňom vysokoškolského vzdelania.
Zamestnávateľov iniciatíva rezortu teší. "Každý analytický nástroj, ktorý prinesie možnosť lepšej orientácie na trhu práce a prepojenie na relevantné štatistické dáta, je vítaným zdrojom informácií," myslí si Andrej Hutta, člen Prezídia Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenska. "Prognóza je na päť rokov," vysvetľuje štátny tajomník rezortu práce Branislav Ondruš. A práve to môže byť problém. Uchádzači sa totiž dozvedia, či si po skončení školy nájdu prácu, nezistia však, či ich zamestnanie nevytlačí automatizácia. Robotizácia a umelá inteligencia by mohli zautomatizovať až 40 percent profesií na Slovensku. A práve také zamestnania skončili po analýze, ktorú rezort predstavil, na popredných priečkach. "Pri tých tvrdeniach by som bol opatrný, automatizácia a storje nevytlačia konkrétne zamestnania, skôr aktivity," myslí si ekonomický prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž. Ako upozornil, kedysi bol sústružník, ktorý sa celý deň zohýnal pri sústruhu. "Dnes sa z toho zamestnania stal nastavovač CNC strojov," dodal.