Novoročný šok pre biznis. Vláda chce zvýšiť pomoc pri energiách, dosahy však budú aj tak silné

Zdroj: hnonline.sk

12.01.2023 Monitoring médií
Novoročný šok pre biznis. Vláda chce zvýšiť pomoc pri energiách, dosahy však budú aj tak silné

Pizzeria hlási na rok 2023 nárast platieb za elektrinu medziročne o 364 percent na 23 782 eur.
Podľa prevádzok je to likvidačné, a preto žiadajú štát o pomoc, ktorá neprichádza.
Rezort hospodárstva sa zatiaľ snaží o odloženie splatnosti faktúr a zvýšenie plánovaných dotácií.
Zároveň sa ozývajú aj veľké spoločnosti s tým, že vláda myslela pri energiách len na domácnosti.
 

„Tomuto sa hovorí likvidácia podnikateľov v priamom prenose.“ Takto reagoval na sociálnej sieti Ján Huljak, šéf prevádzky Pizza Bar Batterista v Domaniži v okrese Považská Bystrica, na najnovší predpis o platbách za elektrinu. Za minulý rok platili za danú položku 5 126 eur a tento rok majú hradiť 23 782 eur. Ide teda o nárast o 364 percent. HN už vlani decembri ako prvé poukazovali na to, že vláda ide chrániť najmä domácnosti, no dosahy na malé spoločnosti budú dramatické. Ide o zraniteľných firemných odberateľov so spotrebou elektriny menej ako 30 megawatthodín a v prípade plynu do 100 megawatthodín. Malých podnikateľov je na Slovensku viac ako pol milióna.

Podnikateľ pre HN: Pizza bude za 12 eur

Ján Huljak pre HN upozornil, že vysoké ceny energií už pochovali jeho predajňu potravín. „Bol som nútený po desiatich rokoch zatvoriť obchod, kde som zamestnával dve predavačky,“ dodal. Daným krokom znížil svoju spotrebu elektriny približne o polovicu. Otázniky visia aj nad pizzeriou. Huljak sa preto pýta, koľko ešte vydržia a ako celú situáciu ustoja. „Nepotrebujem robiť len na energie, no musím živiť aj rodinu, mám zamestnancov, ktorých musím vyplácať,“ hovorí a zároveň dodáva, že nevie, z čoho to bude platiť....


Zvýšenie maximálnej možnej dotácie zo 100-tisíc na 200-tisíc eur je podľa slov Rastislava Machunku, viceprezidenta Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, dobré, no nie dostatočné. „Toto zvýšenie určite nepokryje dostatočne veľké firmy,“ upozornil pre HN. Machunka dodal, že zväz jasne navrhoval odpustiť poplatky pre všetkých podnikateľov.
Viceprezident asociácie tak reagoval na slová štátneho tajomníka Šveca, ktorý avizoval predĺženie pomoci z pôvodných troch mesiacov. „Skončenie po troch mesiacoch nebude fungovať vôbec,“ varuje. Machunka tvrdí, že keď sa o situácii rozprávali ešte minulý rok, tak bolo jasne povedané, že vyhodnotia, aká je situácia na trhu, a v schéme sa bude pokračovať v pôvodnej alebo zmenenej podobe.