Niektoré firmy dostali výnimku a budú môcť testovať zamestnancov už v piatok

30.10.2020 Rôzne
Niektoré firmy dostali výnimku a budú môcť testovať zamestnancov už v piatok

Firmy kritickej infraštruktúry budú môcť testovať zamestnancov vo vlastnej réžií počas nadchádzajúceho plošného testovania. Informácie sa však firemný sektor dozvedá na poslednú chvíľu a bez predchádzajúcej konzultácie, čo je problém.

V Podnikateľskom podcaste od A po ZZZ to vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti Slovalco Milan Veselý. „Slovalco ako prvok kritickej infraštruktúry a predpokladám, že aj mnohí iní, dostalo výnimku. Môžeme testovať aj u nás vo firme. Pre nás je toto testovanie veľmi dôležité, aby sme umožnili ľuďom prísť do práci a udržali spoločnosť v chode. Táto informácia je v protiklade s tým, čo bolo známe včera. Toto vnímame ako problém, že veľmi neskoro dostávame informácie a ani nich nikto s nami dopredu nekonzultuje. To by sa malo do budúcnosti zlepšiť,“ povedal Veselý s tým, že pre hutníctvo platí, že akákoľvek zmena výroby sa nedá spraviť ľahko a zo dňa na deň. „Preto veľmi citlivo vnímame také rozhodnutia, ktoré ju môžu ovplyvniť. Ak sa v hutníctve odstaví technológia, tak je to už prakticky navždy,“ upozornil Veselý.

Slovalco zachováva prísne protipandemické opatrenia už od prvej vlny rozšírenia ochorenia Covid-19. „Už od jari u nás platia veľmi prísne opatrenia. Nikdy sme neustúpili od nosenia rúšok. My sme v tomto smere prísnejší ako je krízový štáb alebo pandemická komisia. Keď prišli antigénové testy, pretestovali sme celú fabriku, našich zamestnancov i subdodávateľov, s ktorými sme v kontakte denne. Počas dvoch dní minulého týždňa sme pretestovali 700 ľudí a našli sme tri pozitívne prípady. U nich máme istotu, že už nebudú rizikom šírenia vírusu. Z tohto hľadiska rozumiem dôvodom plošného testovania, že to má význam, no malo by sa lepšie komunikovať, že tí ktorí sú negatívni, ešte nie sú zárukou, že v sebe nemajú vírus,“ zdôraznil Veselý.

Ak by plošné testovanie nespomalilo pribúdanie nových pozitívnych prípadov ochorenie, alternatívou môže byť aj úplne vypnutie ekonomiky. To by bolo, podľa Veselého, zlé rozhodnutie. „Akékoľvek väčšie zatvorenie ekonomiky, ju môže rozvrátiť, potom ani zdravotníctvo nebude mať z čoho žiť a to bude mať väčší dopad ako pandémia. Ak ide o zníženie mobility ľudí, tak áno, tomu rozumiem, ale vypnúť fabriky ako Duslo Šaľa, Slovalco alebo US Steel Košice, by bolo obrovskou chybou,“ dodal Veselý.

Podnikateľský podcast od A po ZZZ s Milanom Veselým si môžete vypočuť na týchto platformách:

Soundcloud:

https://soundcloud.com/richard-kvas-ovsk/podnikatelsky-podcast-od-a-po-zzz-s-milanom-veselym

Spotify:

https://open.spotify.com/show/6xhAUIWUAF4JKx7HEvdqgN

Anchor:

https://anchor.fm/azzz0/episodes/Podnikatesk-podcast-od-A-po-ZZZ-o-tom--ako-firmy-sa-firmy-pripravuj-na-celoplon-testovanie-elmovg