Naše zdravotníctvo očakáva kvôli vojne na Ukrajine nápor: Bez personálu to ale nepôjde

Naše zdravotníctvo očakáva kvôli vojne na Ukrajine nápor: Bez personálu to ale nepôjde

Odborári opätovne apeluje na urýchlené dofinancovanie zdravotníctva. Vláde vyčítajú, že nekoná.

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) opätovne apeluje na urýchlené dofinancovanie zdravotníctva. Odborári kritizujú vládu, že vo veci nekoná, pričom podľa nich existuje viacero dôvodov na okamžité dofinancovanie rezortu. Upozorňujú tiež na potrebu riešiť nedostatok zdravotníckeho personálu aj v súvislosti s dianím na Ukrajine.

"Po vzniku vojnového konfliktu na Ukrajine očakávame vyšší nápor na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a ďalších služieb, ale bez personálu to nepôjde," uviedol predseda SOZ ZaSS Anton Szalay.

Odborári, ako aj zdravotnícke organizácie združené v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR žiadali vládu o dofinancovanie zdravotníctva už vo februári. Rozpočet na rok 2022 podľa nich už tak nie je dostatočný, pričom situáciu zhoršuje zvyšovanie nákladov v súvislosti so zdražovaním energií či inflácia. O dofinancovanie rezortu žiadala začiatkom februára aj Asociácia nemocníc Slovenska.

SOZ ZaSS kritizuje vládu, že neprináša žiadne riešenia, a opätovne apeluje na dofinancovanie rezortu. "Dôrazne žiadame použiť finančnú rezervu a prostriedky, ktoré má Ministerstvo financií SR k dispozícii, najmä vrátením financií, ktoré MF SR zadržalo pre rezort v závere minulého roka," doplnil Szalay. Išlo o vyše 230 miliónov eur.

Ministerstvo zdravotníctva SR robí podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej všetko pre to, aby v systéme bolo toľko peňazí, koľko reálne potrebuje. "Rezort v prípade potreby vždy rokuje s príslušnými rezortmi a spoločne sa hľadá riešenie," doplnila.

Ministerstvo financií (MF) SR v reakcii uviedlo, že žiadne finančné prostriedky zdravotníctvu nezadržalo a riadi sa len príslušnou legislatívou. "Ministerstvo financií SR sa pri platbách za poistencov štátu pozerá na celkové výdavky v zdravotníctve v závislosti od ekonomického vývoja – tak ako hovorí zákon o zdravotnom poistení – a podľa toho určí ich výšku," uviedli pre TASR z tlačového odboru MF SR.

Zároveň ministerstvo pripomenulo, že ešte na konci roka 2021 uvoľnilo platbu za poistencov štátu v súlade s platnou legislatívou vo výške 90 miliónov eur. "Ministerstvo financií SR tak urobilo po dôkladnej analýze dát aj diskusii s príslušnými rezortmi. Situáciu v zdravotníctve naďalej priebežne monitorujeme aj v súvislosti s priebehom pandémie," doplnil rezort.