Mozgy odišli. A Slovensko utrpelo obrovské straty

Mozgy odišli. A Slovensko utrpelo obrovské straty

Kvôli odchodu talentovaných ľudí do zahraničia stratilo naše hospodárstvo najviac z V4.

Pracovná sila sa sťahuje zo Slovenska v stále väčších húfoch. A kvôli tomu sme za roky 1995 až 2012 prišli takmer o 3,8 percenta hrubého domáceho produktu. Upozornil na to Medzinárodný menový fond.

Odchádzajú najmä mozgy

"Zo Slovenska odchádza prevažne kvalifikovaná pracovná sila, ktorá doma buď nenachádza adekvátne uplatnenie, alebo si chce ekonomicky polepšiť prácou v zahraničí, kde sú platy vyššie," vysvetľuje Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne.

Z okolitých krajín sme toho stratili najviac, porovnateľne ako my sú na tom Česi. Problémy sa na Slovensku začínajú už počas štúdia, podiel domácich študentov na zahraničných školách máme druhý najvyšší zo všetkých krajín OECD. "Vláda by mala v záujme nás všetkých urgentne reformovať školstvo. Ak budeme schopní ponúknuť študentom adekvátny osobnostný rozvoj, nebudú nútení odchádzať za hranice našej krajiny. Týmto zároveň motivujeme pracujúcich Slovákov v zahraničí, aby sa dokázali vrátiť späť," hovorí Miriam Špániková z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Neochota sťahovať sa

Problémom môže byť aj neochota ľudí sťahovať sa za prácou. "Pri nedostatku práce si ľudia skôr zvolia dlhodobé dochádzanie za prácou do zahraničia, než sa presťahovať v rámci Slovenska. Dôsledkom toho sú veľké rozdiely v miere nezamestnanosti medzi regiónmi. Ekonomike by mohli pomôcť pracovníci zo zahraničia, ktorí by prišli práve do oblasti, kde je veľa pracovných ponúk a málo záujemcov," myslí si Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied.