Minimálna mzda by mohla budúci rok stúpnuť na 691 eur

Minimálna mzda by mohla budúci rok stúpnuť na 691 eur

Podľa zákonného automatu má totiž minimálna mzda na rok 2023 tvoriť 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2021, teda 57 percent zo sumy 1 211 eur.

Ak sa zástupcovia zamestnávateľov a odborári v tomto roku nedohodnú na budúcoročnej sume minimálnej mzdy, najnižšie hrubé mesačné zárobky by mali od začiatku budúceho roka predstavovať 691 eur. Oproti súčasnosti by išlo o zvýšenie o 45 eur. Podľa zákonného automatu má totiž minimálna mzda na rok 2023 tvoriť 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za rok 2021, teda 57 percent zo sumy 1 211 eur.

Zamestnávatelia sú pri zvyšovaní minimálnych zárobkov opatrní. „V súčasnej situácii, v akej sa nachádzame v súvislosti s pandémiou COVID-19, je veľmi dôležité zodpovedne pristúpiť aj k určeniu výšky minimálnej mzdy tak, aby to neviedlo ešte k väčšiemu negatívnemu dopadu na hospodárstvo, ako aj zamestnanosť,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová. Upozorňuje na to, že prepuknutie pandémie COVID-19 spôsobilo škody takmer v každom odvetví, čo dodnes spôsobuje straty významného rozmeru. „Niektoré firmy sa stále nespamätali zo šoku, ktorý spôsobila pandémia, do toho pribudli rastúce ceny vstupov a po novom aj následky vojny na Ukrajine,“ dodala.

Generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andrej Lasz tvrdí, že aj výrobné podniky majú dnes pomerne náročnú situáciu. „Treba to vnímať v širšom kontexte, akým je napríklad nárast cien energií, vstupov, nákladov súvisiacich s COVID či krízou na Ukrajine,“ upozornil pre agentúru SITA. Samotný zákonný automat podľa neho zaručuje spravodlivý rast miezd prostredníctvom rastu priemernej mzdy. „Zatiaľ veríme, že bude stačiť. Okrem toho, v priemysle za minimálnu mzdu nepracuje takmer nikto, priemerné platy sú výrazne vyššie,“ dodal Lasz.

Minimálna hrubá mesačná mzda na Slovensku od začiatku tohto roka stúpla o 23 eur na 646 eur. Keďže vláda sa so zamestnávateľmi a odborármi na sume najnižších zárobkov na tento rok nedohodla, uplatnil sa zákonný automat, podľa ktorého minimálna mzda tvorí 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.