Matovič vyvolal rozruch a pohrozil reštrikciami. Podniky sú v neistote

Matovič vyvolal rozruch a pohrozil reštrikciami. Podniky sú v neistote
Čísla nakazených rastú. Premiér tvrdí, že sa už nedá spoliehať na zodpovednosť ľudí. Úrady oponujú, že všetko je pod kontrolou.
Počet nakazených novým koronavírusom postupne narastá a Slovensko by mohlo skĺznuť do prísnejšieho režimu. Takto možno čítať status premiéra Igora Matoviča, ktorým včera zareagoval na nové čísla nakazených. "53 nových prípadov. Príliš veľa na to, aby sme sa naďalej mohli spoliehať len na zodpovednosť ľudí. Bohužiaľ." Premiérovo vyjadrenie spôsobilo rozruch. Na sociálnej sieti ho zdieľali stovky ľudí, tisíce prispeli komentármi a reakciami, prevzali ho všetky médiá. Podrobnosti vzhľadom na prípadné sprísňovanie však do uzávierky HN nikto z kompetentných oficiálne neposkytol. Podľa zistení HN však také zásadné obmedzenia, aké sme tu mali počas núdzového stavu, Slovensku momentálne nehrozia. Kĺzavý medián sa síce vyšplhal na úroveň 20, ale v máji sa hovorilo o prípadnom sprísňovaní pravidiel až v prípade, že dosiahne hodnotu 50.
Úrady upokojujú
Niečo viac Matovič naznačil až podvečer, kedy oznámil, že v pondelok zasadne konzílium odborníkov. To buď rozhodne o sprísnení opatrení, alebo ponechá súčasný stav. "Zostala nám jediná zbraň, ktorú dnes máme. Je to zodpovednosť nás všetkých. Tá nám pomohla vyhrať prvú vlnu," povedal premiér. Ministerstvo zdravotníctva bolo počas dňa pri vyjadreniach o aktuálnej epidemiologickej situácii miernejšie. Rezort hovoril, že ochorenie je u nás pod kontrolou. "Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú podchytené ohniská a nastavené sú protiepidemické opatrenia," uviedol rezort vo svojom stanovisku. Minister Marek Krajčí večer cúvol a tvrdil, že rast vzbudzuje obavy. Zmierlivo reagoval aj Úrad verejného zdravotníctva. "Rastúci počet potvrdených prípadov je dôsledkom najmä aktívneho dohľadávania kontaktov s pozitívnymi osobami," vysvetlila hovorkyňa Daša Račková. Nové čísla totiž súviseli už s potvrdenými prípadmi alebo išlo o import zo zahraničia. Keďže momentálne sa testujú osoby s podozrením na COVID-19, repatrianti a ďalšie indikované osoby, úrad predpokladá, že počet potvrdených bude aj naďalej rásť. Zatiaľ sa však prijímajú opatrenia len na lokálnej úrovni. Sociológ Michal Vašečka v súvislosti s touto situáciou upozornil, že premiérovo nejednoznačné vyjadrenie môže mať negatívny vplyv na spoločnosť a jej správanie. "Môže to spôsobiť stres. Slabší jedinci môžu zase začať nakupovať niečo, čo nie je potrebné, iní zase stornujú dovolenky," vysvetlil pre HN.
Podniky v neistote
Na nárast počtu nakazených sa s obavami pozerajú aj podnikatelia. Ďalšie reštrikcie si totiž nemôžu dovoliť. Výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor pripomenul, že by bolo dobré vyhodnotiť úspešnosť opatrení, ktoré boli zavedené v prvých mesiacoch pandémie. "Potrebujeme vedieť, aké boli ich prínosy a ekonomické straty," povedal pre HN. Firmy očakávajú, že práve v druhej polovici tohto roka by mohla byť situácia z hľadiska zákaziek pre nich priaznivejšia. "Akékoľvek nepremyslené sprísňovania, prípadne uzatváranie ekonomiky by mohlo mať nezvratné a katastrofálne dosahy," dodal Gregor. Zamestnávatelia aj v tejto situácii upozorňujú, že potrebujú mať informácie v dostatočnom predstihu. "Ak bude zo strany vlády nevyhnutné opätovne zaviesť obmedzenia, je potrebné, aby to bolo verejnosti komunikované s dostatočnou časovou rezervou," povedala na margo súčasnej situácie hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filová. Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták dodal, že prípadné obmedzenia by mali byť cielené a zamerané len na ohniská nákazy.