Matovič aj Kollár by pri omikrone zaviedli lockdown pre 60+. Je to diskriminácia, reagujú osobnosti aj koaliční poslanci

Zdroj: dennikn.sk

20.12.2021 Monitoring médií
Matovič aj Kollár by pri omikrone zaviedli lockdown pre 60+. Je to diskriminácia, reagujú osobnosti aj koaliční poslanci
Matovič aj Kollár by pri omikrone zaviedli lockdown pre 60+. Je to diskriminácia, reagujú osobnosti aj koaliční poslanci (anketa)
Premiér ani minister zdravotníctva jasne nehovoria, či by návrh ministra financií podporili.
Ak udrie v plnej sile omikron, treba mať „ručnú brzdu“ a zaviesť lockdown pre ľudí nad 60 rokov, navrhuje Igor Matovič. Obmedzenie pohybu by sa týkalo všetkých bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú očkovaní.
„Nedokážeme tie státisíce ľudí extrémne rýchlym spôsobom zaočkovať. Keď chceme chrániť ich zdravie a zároveň ochrániť systém nemocníc, aby bol ako-tak funkčný, budeme musieť prijať možno aj takéto ťažké rozhodnutie,“ povedal vo štvrtok pre TASR.
Podľa ministra financií by bol spravodlivý a aj epidemiologicky dostatočný lockdown len pre neočkovaných a pre nie dostatočne zaočkovaných, „ale ministerka spravodlivosti opakovane na zasadnutí vlády na moju otázku potvrdila, že to nie je ústavne možné“, tvrdí.
Kollár za, Heger hovorí o očkovaní
Líder OĽaNO hovoril o svojom nápade aj [lock]na rokovaní vlády v utorok. Podporil ho už predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár, podľa ktorého ide o lepšie riešenie ako povinné očkovanie tejto vekovej kategórie. Sme rodina povinné očkovanie kategoricky odmieta. Šéfka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková z SaS je, naopak, proti lockdownu pre ľudí nad 60 rokov.
Ministerstvo zdravotníctva sa k návrhu Igora Matoviča jasne nevyjadruje. „Ministerstvo zdravotníctva vníma všetky názory kolegov či úradov a zodpovedne ich vyhodnocuje. Konzílium odborníkov následne po vyhodnotení dáva odporúčanie na riešenia.“
Úrad vlády opakuje, že prioritou je očkovanie. „Premiér v téme ochrany pred vírusom presadzuje očkovanie – ako účinný nástroj boja proti pandémii,“ reagovala hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.
Z Matovičových vyjadrení nie sú zrejmé detaily, ako by obmedzenie pohybu vyzeralo. „Intenzita a prípadné výnimky z lockdownu by mali zodpovedať sile omikron vlny a stupňu ohrozenia osôb 60+. Samozrejme, lockdown by spočíval najmä v zákaze vstupu do vnútorných priestorov prevádzok a netýkal by sa aktivít v exteriéri či v prírode,“ vraví minister financií.
Na otázku, či by sa to týkalo aj výkonu práce, neodpovedal on ani jeho tlačový odbor. Takéto obmedzenie je však prakticky nemožné. Dôchodkový vek na Slovensku je v priemere 64 rokov. V prípade, že by k takému obmedzeniu predsa len došlo, dotklo by sa to aj ľudí, ktorí nie sú dôchodcovia. Mnoho ľudí navyše pracuje aj napriek dôchodkovému veku, a to najmä v odvetviach, ako sú školy, nemocnice, ambulancie či úrady. Priemerný vek pediatrov je 61 rokov a u všeobecných lekárov okolo 59.
Denník N oslovil koaličných poslancov, bývalých politikov či verejne činných ľudí, ktorí sú starší ako 60 rokov, ako hodnotia nápad na lockdown pre túto vekovú skupinu.
Otázka: Ako hodnotíte názor Igora Matoviča, že ak by na Slovensku udrel v plnej sile variant omikron, treba obmedziť pohyb pre ľudí nad 60 rokov bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní proti ochoreniu covid-19?
Rudolf Schuster
bývalý prezident
Ak sa na to pozriem z pohľadu zaočkovaných, a sám už mám tri dávky, tak sa ľudia môžu cítiť ukrivdení. Sľubovali nám predsa slobodu. Ale na druhej strane by som porozumel tomu opatreniu, pretože nikto nevedel, že príde omikron, aký bude silný a či práve nás starých nebude „kosiť“. Preto oceňujem, že minister financií nás chce chrániť. Je to ťažké rozhodnutie, ale treba sa pozrieť na skúsenosti z iných krajín a riadiť sa odborníkmi.
Ivan Mikloš
bývalý minister financií
Hneď na začiatku musím povedať, že v tejto téme vzhľadom na svoj vek nie som nezaujatý. Neviem posúdiť potrebu či opodstatnenosť obmedzenia pohybu ľudí nad 60 rokov v prípade, že by variant omikron „udrel v plnej sile“. V čom som si však úplne istý, je, že nerozlišovanie medzi zaočkovanými a nezaočkovanými je hlúpe, diletantské a kontraproduktívne ignorantstvo, podobne ako boli iné protipandemické atómovky Igora Matoviča (celoplošné testovanie, Sputnik, peniaze seniorom za očkovanie).
Nerozlišovanie medzi zaočkovanými a nezaočkovanými je v zásadnom rozpore s faktami, ktoré hovoria o mnohonásobne vyššom ohrození nezaočkovaných seniorov oproti zaočkovaným, ale je aj v rozpore s vládnym heslom „vakcína je sloboda“ a napokon aj v rozpore s Matovičom proklamovaným cieľom jeho finančných príspevkov, ktorým malo byť zvýšenie zaočkovanosti seniorov. Najskôr im (nám) dá peniaze, aby sa zaočkovali a potom povie, že ich zavrie doma bez ohľadu na to, či sa zaočkovali, či nie.
A výsledkom bude, že nezaočkovaní päťdesiatnici (ale aj mladší), ktorí sú oveľa väčšou hrozbou pre seba aj pre zahltené zdravotníctvo, sa budú voľne pohybovať na verejnosti, kým zaočkovaní šesťdesiatnici, ktorí seba aj zdravotníctvo ohrozujú omnoho menej, budú sedieť zavretí doma. Neuveriteľné, ten človek je nebezpečný a už príliš dlho koná celkom evidentne v rozpore nielen so zdravým rozumom, ale aj s verejným záujmom.
Mária Patakyová
ombudsmanka
Oprávnenie prijímať opatrenia na potláčanie pandémie počas núdzového stavu má vláda a pôsobnosť verejnej ochrankyne práv sa nevzťahuje na ich preskúmavanie. Keďže výrok sa týka potenciálneho opatrenia takéhoto typu, verejná ochrankyňa práv preto nepovažuje za vhodné vyjadriť sa k predmetnej citácii.
Mikuláš Dzurinda
bývalý premiér
Myslím si, že politici robia chybu, ak vopred verejne špekulujú o zamýšľaných, zvažovaných opatreniach. Vláda by mala v prvom rade konať. To znamená prijímať rozhodnutia, o týchto rozhodnutiach informovať a tieto rozhodnutia zdôvodňovať. Nie znervózňovať občanov zámermi, ktoré neraz aj tak zostanú iba na papieri.
Jana Dubovcová
bývalá ombudsmanka
Každý má právo na svoj názor aj na jeho vyslovenie. Určite je motivovaný veľkou snahou o záchranu životov. Lenže takýto postup štátu výlučne voči ľuďom nad šesťdesiat rokov by nebol v súlade s garanciami ochrany základných práv a slobôd obsiahnutých v našej ústave a so zákazom diskriminácie. Na základe čoho by totiž pred nariadením takéhoto opatrenia mal štát preukázané, že v našich podmienkach obmedzenie základného práva na osobnú slobodu zachraňuje z celej spoločnosti základné právo na život práve a iba ľuďom nad 60 rokov, a to rovnako zaočkovaným ako nezaočkovaným? Myslím, že je to emotívny názor alebo úvaha, ktorá by sa nemala zrealizovať.
Marián Magdoško
predseda KOZ
Opäť ide o jeden z nápadov Igora Matoviča, dosahy ktorého sa momentálne nedajú identifikovať. Dôležité je samotné legislatívne znenie vykonateľnosti tohto obmedzenia, ktoré v tejto chvíli nepoznáme.
Tomáš Malatinský
prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR so znepokojením sleduje zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, ktorá už teraz spôsobuje totálny kolaps v niektorých odvetviach a môže pri neriešení znamenať uzavretie podnikov, a teda aj následný kolaps ekonomiky. Firmy si uvedomujú vážnosť situácie, a preto v rámci svojich možností už teraz prostredníctvom interných kampaní presviedčajú zamestnancov o výhodách očkovania, keďže si uvedomujú, že to je kľúčový nástroj na zastavenie pandémie, zabránenie kolapsu ekonomiky a návrat do normálneho života.
Vládne autority by si mali uvedomiť, že v takejto vážnej situácii nie je namieste vytĺkanie politického kapitálu. Je potrebné zaviesť aj také opatrenia, ktoré nemusia mať plnú podporu verejnosti, ale majú širokú podporu odborníkov, a tým je napríklad aj diskusia o povinnom očkovaní pre ľudí nad 60 rokov. Každé obmedzenie práv určitej skupiny obyvateľov, v tomto prípade obmedzenie pohybu ľudí nad 60 rokov, treba zvažovať veľmi citlivo a po dôslednej odbornej aj právnej analýze. Nie som zástancom takejto selekcie, posúdenie uvedeného názoru však nechám na odborníkov z radov epidemiológov, lekárov ako aj ústavných právnikov, lebo podľa viacerých názorov je veľmi otázny jeho súlad s ústavou.
Alojz Baránik
poslanec SaS
Považujem to za diskrimináciu. Za SaS môžem potvrdiť, že spravíme všetko pre to, aby sa takýto lockdown aj pre očkovaných neuskutočnil.
Ján Benčík
poslanec, člen klubu SaS
Negatívne. Považujem to za neprípustné a vo vzťahu k očkovaniu za demotivujúce.
Milan Laurenčík
podpredseda parlamentu za SaS
Igorovi Matovičovi odporúčam venovať sa v prvom rade tomu, čomu najlepšie rozumie. Je neprijateľné, aby takto diskriminačne a chaoticky strašil starších ľudí, ktorí sú zaočkovaní. Jeho nápad nám k ničomu nepomôže a verím, že ani by na vláde neprešiel. Očkovanie je jediným riešením, ako môžeme účinne bojovať aj proti omikronu. Igor Matovič by mal radšej hľadať peniaze na zvýšenie platov učiteľov a zdravotníkov a na odškodnenie zatvorených prevádzok.
Ján Mičovský
bývalý minister, poslanec OĽaNO
Izolácia dôchodcov určite pomôže, no zároveň prehĺbi ich psychickú traumu zo samoty. Radšej by som podporil solidárnu disciplínu všetkých, zabezpečenú aj tvrdými postihmi. Začať by sme mali v parlamente, kde nevieme vyriešiť prípady arogantného výsmechu tých poslancov, ktorí rúško nazývajú odpornou handrou.
Peter Osuský
poslanec klub SaS
Hodnotím ho ako názor jednotlivca, ktorý naň má, ako každý jedinec, právo, no nemá naň adekvátnu kvalifikáciu. Ide o názor, ktorý je nejasný vymedzením pojmu „plná sila“, sporný z epidemiologického i ústavnoprávneho hľadiska a ktorý ide priamo v protismere motivácie a mobilizácie ešte stále nezaočkovanej či nepreočkovanej verejnosti, na ktorú minister financií spotrebuje štvrť miliardy eur.
Anna Remiášová
poslankyňa OĽaNO
Aj posledné správy z Veľkej Británie o rekordnom náraste počtu infikovaných sú varovaním, že nebezpečenstvo variantu omikron treba brať vážne. O to viac, že naši statoční zdravotníci už bojujú z posledných síl. Igor Matovič opakovane preukazuje, že mu úprimne záleží na zdraví a životoch seniorov. Jeho vyhlásenie vnímam ako príspevok do verejnej debaty o ochrane spoločnosti a ekonomiky pred ďalším silným úderom pandémie.
Anna Zemanová
šéfka poslaneckého klubu SaS
Situácia vo svete ukazuje, že najúčinnejším opatrením v boji proti covidu je očkovanie. Už dávno sa ukázalo, že osvedčeným receptom je nevyjadrovať sa k výrokom Igora Matoviča. Mobilizujme radšej ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať a neotáľali ani s druhou a treťou posilňujúcou dávkou.