Koronavírus má veľké ekonomické dosahy na firmy v SR

Zdroj: www.teraz.sk

11.03.2020 Monitoring médií
Koronavírus má veľké ekonomické dosahy na firmy v SR

Cez svojich zahraničných obchodných partnerov spoločnosti pociťujú nižší dopyt alebo im meškajú dodávky.

Nový koronavírus má ďalekosiahle ekonomické dosahy naprieč celým svetom a vzhľadom na otvorenosť ekonomiky SR má dosah aj na slovenské firmy. Uviedla to Miriam Filová, tlačová hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR v reakcii na pondelňajšie (9. 3.) stretnutie premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) s predstaviteľmi najväčších zamestnávateľov.

Cez svojich zahraničných obchodných partnerov podľa nej spoločnosti pociťujú nižší dopyt alebo im meškajú dodávky. Nedostatok ľudí na kľúčových pozíciách, ako sú napríklad colníci v Číne, spôsobuje meškanie či rušenie dodávok. Nervozitu vyvoláva aj fakt, že niektoré firmy v zásobovacom reťazci môžu v dôsledku oneskoreného dodania dostať zmluvnú pokutu za každý deň meškania. Z dôvodu ochrany zdravia zamestnancov, ako aj zamedzenia šíreniu vírusu prijímajú mnohé firmy preventívne opatrenia.

Podľa slov generálneho sekretára asociácie Ota Nevického nevie AZZZ SR posúdiť, podľa akého kľúča pozýval organizátor zástupcov zamestnávateľov na rokovanie na Úrad vlády SR. "S poľutovaním však musíme konštatovať, že na uvedené rokovanie nebola najväčšia zamestnávateľská organizácia pozvaná, a to ani napriek tomu, že medzi členmi má dominantné priemyselné zastúpenie naprieč rôznymi odvetviami, ako napríklad chemický priemysel, farmaceutický priemysel, energetický priemysel, celulózo-papierenský priemysel a podobne. V tejto súvislosti sa obrátime listom na organizátorov, aby v budúcnosti k takejto situácii nedochádzalo," doplnil na margo nepozvania AZZZ SR na stretnutie s predsedom vlády SR Nevický.