Karanténa sa pri omikrone skrátila, firmy však majú ďalšie obavy. Z výpadkov ľudí i služieb

Zdroj: www.trend.sk

01.02.2022 Monitoring médií
Karanténa sa pri omikrone skrátila, firmy však majú ďalšie obavy. Z výpadkov ľudí i služieb
Domáca izolácia je kvôli podpore ekonomiky kratšia aj na Slovensku. Odstavenie strategických podnikov odvrátili na poslednú chvíľu
Bude to rýchle a krátke, hovoria prognózy. Omikron udrie v plnej sile ako uragán a „premelie“ sa Slovenskom za pár dní. Viac ako 50-tisíc nových prípadov denne nemusí byť v tomto čase výnimkou, podobne ako inde v Európe.
Napriek nárastu nových prípadov infekcie je počet ľudí prijatých do nemocníc a na jednotky intenzívnej starostlivosti neporovnateľne nižší oproti vrcholu pandémie počas zimnej vlny. A to je dobrá správa.
Ministerstvo zdravotníctva na naliehanie firiem z rôznych sektorov skrátilo dĺžku karantény napriek počiatočnej neochote a odkladaní tohto problému. Situácia si jednoducho vyžaduje rýchle a okamžité riešenia. Stačí sa inšpirovať opatreniami, ktoré fungujú v ďalších krajinách Európskej únie, dokonca už od vlaňajška, kedy ich odporučilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Od 25. januára začala platiť vyhláška Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), ktorá skrátila karanténu z desiatich na päť dní. Po ukončení domácej izolácie musí osoba, ak je staršia ako šesť rokov, nosiť na verejnosti päť dní respirátor FFP2. Uznáva sa výsledok antigénového testu, dokonca urobeného aj doma. Vyhláškou sa tiež skrátila platnosť covid pasu na deväť mesiacov.
Zamestnávatelia novinku vítajú
Klub 500 víta rozhodnutie rezortu zdravotníctva znížiť obdobie štátom nariadenej karantény pri pozitivite na ochorenie covid-19. Podľa výkonného riaditeľa klubu Tibora Gregora totiž hrozilo, že v strategických podnikoch odstavia kľúčové prevádzky.
„Zabezpečenie plynulej prevádzky priemyselných podnikov v krízovom režime umožní zachovanie pracovných miest a príjmov pre zamestnancov, plnenie záväzkov voči odberateľom a voči štátu, zabráni výpadkom v rozpočte na daniach a odvodoch,“ uviedol.
Zavedenie novinky požadovali aj členovia Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). „Máme za to, že je to jedno z efektívnych riešení, k podobnému kroku pristúpili aj iné krajiny. Dôležité je zachovať schopnosť podnikov vyrábať, zároveň aj minimalizovať zdravotné riziko,“ objasnil pre TREND tajomník RÚZ Martin Hošták.
Podotkol, že pri opätovnom zhoršení situácie by štát nemal zabúdať ani na dodatočnú, adresnú a efektívnu pomoc zasiahnutým sektorom.
Zamestnanci, ktorí sa ocitnú v karanténe alebo izolácii, a ošetrujúci lekár im potvrdí dočasnú pracovnú neschopnosť, informujú o tom v prvom rade zamestnávateľa. Ten im bude vyplácať náhradu mzdy za prvých desať dní práceneschopnosti, spresnila Zuzana Dvoráková, hovorkyňa Sociálnej poisťovne.
„Teda aj v prípade, ak v súvislosti s vlnou omikron zamestnanec absolvuje len skrátenú päťdňovú karanténu,“ dodala. Zamestnanci o nemocenské žiadajú Sociálnu poisťovňu elektronicky až vtedy, ak ich dočasná pracovná neschopnosť trvá viac ako desať kalendárnych dní.
Pandemické tímy sú v pohotovosti
Väčšina firiem má už od začiatku pandémie vytvorené krízové pandemické tímy, prípadne pandemický manuál, ktorým sa riadi. Infekčnejší variant omikronu môže poslať veľké množstvo zamestnancov na PN, čo môže ohroziť chod výroby v jednotlivých podnikoch.
„Najviac ohrozené by mohli byť nepretržité prevádzky, ako aj podniky v kritickej infraštruktúre, kde zamestnancov nie je možné zo dňa na deň nahradiť,“ konštatovala pre TREND Miriam Filová, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ SR).
Niektoré podniky v oblasti chémie či energetiky využívajú zložité technológie, kde sa manipuluje aj s nebezpečnými látkami. Výpadok kľúčových zamestnancov by mohol spôsobiť vážnu priemyselnú haváriu s dosahom na rozsiahle územie.
Veľkým dlhodobým problémom je, že štát so zamestnávateľmi nekomunikuje a robí chaotické rozhodnutia. Vzájomnou spoluprácou by sa dalo predísť mnohým nesystémovým opatreniam .
Napríklad zamestnávateľom nebolo do 28. januára jasné, ako to bude s vykonávaním a preplácaním testov zamestnancov na pracoviskách od februára. Takmer všetky rozhodnutia vlády Eduarda Hegera idú v tomto smere podľa rovnakého scenára – bez príprav, chaoticky, bez diskusií, pričom novinky sa zavádzajú pre firmy do praxe prakticky zo dňa na deň. Sľubovala im pritom predvídateľnosť a jasné pravidlá.
Kritická infraštruktúra je pokrytá
Príliš veľa ľudí v karanténe má potenciál dočasne paralyzovať hociktoré odvetvie domácej ekonomiky, varoval v médiách Pavol Konštiak, prvý viceprezident Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR. Obavy plynú aj z toho, že skončiť v karanténe stále môže napríklad väčšie množstvo šoférov i pekárov.
Obmedzenia pri prepravách tovarov oproti minulosti sa už dejú. Bežní občania to nevidia, ale zákazníci, ktorí si objednávajú prepravy, áno, podotkol generálny tajomník Združenia cestných dopravcov Slovenskej republiky (ČESMAD) Roman Kment.
Medzi prvky kritickej infraštruktúry štátu patrí i zásobovanie obyvateľstva, ktoré je pre štát prioritou. „Ak výpadok zamestnancov bude vyšší, budú musieť pekári v prvej etape obmedziť šírku dodávaného sortimentu a následne aj vyrobené objemy základného sortimentu – chleba a pečiva,“ upozornil Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.
Poznamenal, že pekári ako subjekty kritickej infraštruktúry vnímajú doterajšiu nečinnosť agrorezortu pri podpore potravinárskeho sektora počas pandémie ako veľmi závažnú. Nechcú sa znova dostať do situácie, keď nebudú vedieť zabezpečiť výrobu.
Prevádzkovatelia prvkov kritickej infraštruktúry majú podľa slov hovorkyne rezortu hospodárstva Kataríny Matejkovej pripravené pandemické plány a scenáre, ako postupovať pri vysokom počte nakazených. Ide napríklad o záložné pracoviská či oddelené pracovné zmeny s minimálnym kontaktom s externým prostredím.
„Paragraf štyri vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR zo 7. októbra 2021 definuje osoby v osobitnom režime. Vyhláška umožňuje, aby prevádzkovateľ prvku kritickej infraštruktúry nariadil v prípade nevyhnutnosti prácu aj pozitívnemu zamestnancovi na zabezpečenie bezpečnej prevádzky,“ spresnila hovorkyňa pre TREND.